Sukob u Kraljevu
Demonstranti gađali prostorije SNS jajima
Na protestu u Kraljevu demonstranti jajima zasuli prostorije Srpske napredne stranke
Više od 70 odsto građana smatra da vodeći ljudi u politici i u medijima žive u svom svetu i sa visine gledaju na ostale građane
Više of polovine Nemaca, njih 54 odsto, iskazalo je stav da ne veruje u demokratiju, pokazuje istraživanje koje je predstavila Fondacija Kerber, prenosi FoNet.
Sven Teclaf, direktor odeljenja za demokratiju Fondacije Kerber, rekao je da rezultati ankete pokazuju da je poverenje Nemaca u demokratiju i njene institucije u drastičnom padu.
„U kombinaciji sa ekonomskim problemima, to je vrlo zabrinjavajući razvoj događaja“.
U identičnom istaživanju pre dve godine, ovakav stav je iskazalo nešto manje od trećine ispitanika.
Još je dramatičniji gubitak poverenja građana u partije. Poverenje u političke partije 2020. imalo je 29 odsto građana, već 2021. bilo ih je ravno petina, a njihov udeo je sada na samo devet odsto.
Oko 90 odsto građana izjasnilo se da su im važni život u slobodi, jednakost pred zakonom, pravo na slobodno izražavanje mišljenja i slobodni i tajni izbori.
Istovremeno, 71 odsto anketiranih je ocenilo da vodeći u politici i medijima žive u svom svetu i da sa visine posmatraju „obično“ stanovništvo, a skoro polovina, 46 odsto, smatra da u zemlji ima malo ili nimalo pravde.
Međutim, 56 odsto građana se slaže da su za rešavanje problema potrebni „moćni i probojni političari sposobni za brzo i otresito odlučivanje“.
AfD kao pretnja demokratiji
Na poslednjim lokalnim izborima u okrugu Zoneberg u istočnoj državi Tiringiji pobedila je ekstremno-desničarska partija Alternativa za Nemačku (AfD). Članovi AfD-a, kao što je Bjorn Heke, takođe predstavljaju opasnost po demokratiju. Heke je poznat o svom „Hitlerovskom jeziku“ i često je nazivan fašistom.
Nemački institut za ljudska prava objavio je u svojoj studiji da je „AfD dostigla stepen opasnosti do mere da može biti zabranjena u skladu sa ustavom“.
Oni su upozorili da partija aktivno i metodično pokušava „da sprovede svoje rasističke i desničarsko-eskstremističke ciljeve“.
A.E/FoNet/Al Jazeera Balkans/The Telegraph/Euronews
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Na protestu u Kraljevu demonstranti jajima zasuli prostorije Srpske napredne stranke
Ministarstvo spoljnih i evropskih poslova Hrvatske savetovalo je građanima da odlože sva neophodna putovanja u Srbiju zbog „neprimerenih postupaka“ prema hrvatskim državljanima. Među preporukama su oprez, izbegavanje gužvi i kontakt s ambasadom u slučaju potrebe
U duhu solidarnosti, Vreme i Nedeljnik podržavaju generalni štrajk na koji su pozvali studenti u blokadi
Nekada poznato po živopisnom duhu i industriji, Vranje sada beleži masovan odlazak stanovnika. Siromaštvo, niske plate i loši uslovi rada uzeli su svoj danak, dok grad ostaje zarobljen u vrtlogu političkih i ekonomskih problema. Dok se sarme i suvo meso nude gostima, mnogi Vranjanci jedva sastavljaju kraj s krajem
„Prosvetnim radnicima se praktično savetuje da krivotvore ocenjivanje. Ocena mora da bude uneta u roku od osam dana od dana kada je zaslužena i da bude javna“, kaže za „Vreme“ predsednik Nezavisnog sindikata prosvetnih radnika Srbije Dušan Kokot
Tema broja: Srbija pred generalnim štrajkom
Pokušaj ubistva u produženom trajanju Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve