
Okrugli sto
Studenti odgovaraju na poziv: Nećemo za sto sa opozicijom
Narodni pokret Srbije pozvao je za sredu predstavnike civilnog sektora, opozicionih stranaka i studenata, da sednu za sto. Ali, to će izgleda opet morati da prođe bez studenata
Više od 70 odsto građana smatra da vodeći ljudi u politici i u medijima žive u svom svetu i sa visine gledaju na ostale građane
Više of polovine Nemaca, njih 54 odsto, iskazalo je stav da ne veruje u demokratiju, pokazuje istraživanje koje je predstavila Fondacija Kerber, prenosi FoNet.
Sven Teclaf, direktor odeljenja za demokratiju Fondacije Kerber, rekao je da rezultati ankete pokazuju da je poverenje Nemaca u demokratiju i njene institucije u drastičnom padu.
„U kombinaciji sa ekonomskim problemima, to je vrlo zabrinjavajući razvoj događaja“.
U identičnom istaživanju pre dve godine, ovakav stav je iskazalo nešto manje od trećine ispitanika.
Još je dramatičniji gubitak poverenja građana u partije. Poverenje u političke partije 2020. imalo je 29 odsto građana, već 2021. bilo ih je ravno petina, a njihov udeo je sada na samo devet odsto.
Oko 90 odsto građana izjasnilo se da su im važni život u slobodi, jednakost pred zakonom, pravo na slobodno izražavanje mišljenja i slobodni i tajni izbori.
Istovremeno, 71 odsto anketiranih je ocenilo da vodeći u politici i medijima žive u svom svetu i da sa visine posmatraju „obično“ stanovništvo, a skoro polovina, 46 odsto, smatra da u zemlji ima malo ili nimalo pravde.
Međutim, 56 odsto građana se slaže da su za rešavanje problema potrebni „moćni i probojni političari sposobni za brzo i otresito odlučivanje“.
AfD kao pretnja demokratiji
Na poslednjim lokalnim izborima u okrugu Zoneberg u istočnoj državi Tiringiji pobedila je ekstremno-desničarska partija Alternativa za Nemačku (AfD). Članovi AfD-a, kao što je Bjorn Heke, takođe predstavljaju opasnost po demokratiju. Heke je poznat o svom „Hitlerovskom jeziku“ i često je nazivan fašistom.
Nemački institut za ljudska prava objavio je u svojoj studiji da je „AfD dostigla stepen opasnosti do mere da može biti zabranjena u skladu sa ustavom“.
Oni su upozorili da partija aktivno i metodično pokušava „da sprovede svoje rasističke i desničarsko-eskstremističke ciljeve“.
A.E/FoNet/Al Jazeera Balkans/The Telegraph/Euronews
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Narodni pokret Srbije pozvao je za sredu predstavnike civilnog sektora, opozicionih stranaka i studenata, da sednu za sto. Ali, to će izgleda opet morati da prođe bez studenata
Studenti Visoke škole elektrotehnike i računarstva (VIŠER) izbačeni su iz zgrade fakulteta, a njihove stvari ostale su zaključane unutra. Ulaz je zatvoren, brave su promenjene, a tokom dana policija je privodila građane koji su se okupili u znak podrške.
Beloruski novinar Andrej Gnjot, koji je godinu dana boravio u Srbiji, upozorava da represivne metode koje vlast primenjuje nad demonstrantima podsećaju na ono što je preživljavao pod režimom Aleksandra Lukašenka
Sporazum sa egipatskom agencijom i spekulacije o nastupu ispred piramida podgrejale su sumnje da bi Petrovaradinska tvrđava mogla ostati bez svog najvećeg festivala. Da li Egzit zaista napušta Petrovaradinsku tvrđavu
Vlasnik Pinka Željko Mitrović ilustrovao je kako on vodi svoju borbu protiv blokadera-terorista koji hoće da uruše Srbiji
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve