
KiM
Poslanici Srpske liste se zakleli da će se „zalagati za zaštitu teritorijalnog integriteta Kosova“
Predsednik Udruženja novinara Kosova Džemailj Redža tvrdi da su poslanici Srpske liste „pokušavali da sakriju“ da su potpisali zakletvu
Zauvek su uništeni crkva i groblje iz 14. veka koji se nalaze u okviru celine sa manastirom Sopoćani na listi svetske baštine Uneska. Na njihovom mestu, Novi Pazar će uskoro dobiti auto-plac
Arheološki lokalitet u Novom Pazaru sa ostacima srednjovekovnog groblja i crkve poznate kao Latinska, prekopan je zbog gradnje auto placa.
Čim su buldožeri počeli da ruše lokalitet, novopazarski Muzej je uputio dopis Republičkom zavodu za zaštitu spomenika, i Zavodu u Kraljevu. Republički zavod je istog dana uputio Rešenje o zabrani svim građevinskim inspekcijama, kako bi one obustavile radove.
Prema podacima Građevinske inspekcije taj prostor nije bio pod zaštitom, ali su nakon provere ipak ustanovili da su podaci oba Zavoda tačni, pa su posle nekoliko dana zvanično konstatovali da je investitor izvršio uklanjanje zemljišta bez Rešenja o dozvoli izvođenja iskopa, tj. bez prijave izvođenja radova. Na kraju su izdali i rešenje o obustavi radova i vraćanja lokaliteta u prvobitno stanje.
Ovo poslednje je, naravno, potpuno nemoguće.
Lokalitet Latinska crkva nalazi se na raskršću puteva Novi Pazar-Raška i Novi Pazar-Golija. Udaljen je oko 400 metara severno od Petrove crkve.
Latinska crkva je zapravo srpska, iz srednjeg veka. Na osnovu karakteristika živopisa datirana je u prvu polovinu 14. veka. Krajem istog veka stradala je u prvim osmanlijskim prodorima u Rašku.
Delimičnim iskopavanjima 1982. godine, uz crkvu je pronađeno i 11 nadgrobnih spomenika iz istog perioda. Sad je sve to uništeno.
Komplek je 1979. godine upisan u Uneskovu listu svetske kulturne baštine. Čine ga Petrova crkva, manastiri Sopoćani i Đurđevi stupovi, Gradina na Pazarištu i Trgovište. Za ovaj kompleks, 2012. godine, donet je Prostorni plan posebne namene kojim je definisano kako se štiti prostor na kojem se nalaze spomenici.
Ovo nije prvi put da je prostor oko Perove crkve nelegalnom izgradnjom napadnut. Polovinom prošle decenije, u njenoj neposrednoj blizini podignuta je benzinska pumpa, a zatim i ribnjak.
S.Ć./Sandzaklive/Blic
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Predsednik Udruženja novinara Kosova Džemailj Redža tvrdi da su poslanici Srpske liste „pokušavali da sakriju“ da su potpisali zakletvu
“Naša kuhinja za širenje mržnje i laži se nalazi u ovoj zgradi iznad nas, na ovom istom RTS-u koji i danas širi laži i mržnju. Moja generacija se primila na te laži, verovala je da radimo pravu stvar i da smo mi u pravu a oni drugi da su zli. I oni drugi su to isto mislili za sebe i onda je krenuo točak zla koji nikako da se zaustavi a za mnoge traje i dan-danas”, rekao je Goran Samardžić ratni veteran, koji je bio vršnjak studenata kad je u Sarajevu postao i ratni vojni invalid
Da bi izašla iz političkog ćorsokaka i podela u društvu, Srbija bi trebalo da pojača napore u borbi protiv korupcije, unapredi reforme vladavine prava, uključujući izbor Saveta REM kroz transparentan i sveobuhvatan proces, navela je komesarka za proširenje EU Marta Kos
Posebno zabrinjava to što je medijskim radnicima u RTS uskraćena sloboda kretanja i obavljanje profesionalnih novinarskih zadataka,, a upućene su im i uznemirujuće pretnje, navodi Ministarstvo spoljnih poslova
Mokrih kolovoza više nema, jedino ih treba očekivati na jugu i jugoistoku gde su još uvek mogući kratkotrajni pljuskovi
Vučić i Šešelj: Gde ja stadoh, ti produži
Povratak radikalskog nasilja Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve