Unutrašnja politika
Vanredni izbori: Slamka spasa ili propast za SNS?
Nije izvesno da će vlast Aleksandra Vučića ove godine bežati u vanredne izbore, a još manje da bi opozicija na to pristala. Ali, ako se to desi, kako bi moglo da izgleda?
Predviđa se da će globalna potrošnja uglja u svetu ove godine porasti za 0,7 odsto. Vlada Srbije je EPS-u odobrila da uveze četiri miliona tona uglja do kraja 2023.
Na osnovu trenutnih ekonomskih i tržišnih trendova, predviđa se da će globalna potrošnja uglja ove godine porasti za 0,7 odsto, znači na osam milijardi tona – navodi se u izveštaju Međunarodne agencije za energiju (IEA) u ažuriranom izveštaju o tržištu uglja.
Sve to pod pretpostavkom da se, kao što se očekuje, kineska ekonomija oporavi u drugoj polovini godine, s obzirom da je odgovorna za više od polovine globalne potrošnje uglja“.
Što se Srbije tiče, predsednik Aleksandar Vučić, kad god govori o energentima, istakne kratkovidost onih koji su tražili da se odreknemo uglja po cenu sopstvene energetske bezbednosti, a cela Evropa se sada vratila na ugalj i nuklearke.
„Da nemamo ugalj i da smo poslušali sve one koji su nam solili pamet da se odreknemo uglja, sada ne bi mogao niko da gleda ovu emisiju, frižideri ne bi radili, faktički ne bismo imali struju“, rekao je nedavno.
Vlada Srbije je EPS-u dozvolila da uveze četiri miliona tona uglja do kraja 2023, i prvi ugovori sa rudnicima Pljevlja i Banovići su potpisani.
Ovog juna, Zorana Mihajlović ministarka energetike, je izjavila da EPS mora da uloži najmanje 150 miliona evra kako bi površinski kopovi u Rudarskom basenu Kolubara davali dovoljne količine uglja. Problem je, kako je dodala, što EPS prethodnih godina nije vodio računa o kopovima
Među greškama koje su napravljene, ona je navela da je planiranje bilo loše, pa tako nije na vreme skinuta otkrivka sa uglja, niti je pripremljena infrastruktura, kao što su putevi. Mihajlović je naglasila da je nemoguće kopove pripremiti u kraćem vremenskom periodu.
Ovog aprila je javljeno da zalihe uglja koji uvozimo iz Rusije imamo za pet meseci.
IEA predviđa se da će Evropska unija doprineti tražnji, kako bi ugljem zamenila gas ili ga sačuvala za zimu zbog pada uvoza iz Rusije.
Ukazuje se i da će tržište uglja 2023. godine oscilirati, pre svega zbog stupanja na snagu embarga Evropske unije na taj energent, zbog čega bi cene mogle da nastave da rastu i dogodine. Pošto su rastuće cene prirodnog gasa učinile ugalj konkurentnijim na mnogim tržištima, to je podstaklo potražnju, što je zauzvrat izazvalo povećanje međunarodnih cena uglja, koje su tri puta obarale rekord svih vremena između oktobra prošle i maja ove godine.
S.Ć. /FoNet
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Nije izvesno da će vlast Aleksandra Vučića ove godine bežati u vanredne izbore, a još manje da bi opozicija na to pristala. Ali, ako se to desi, kako bi moglo da izgleda?
Premijer Srbije Miloš Vučević najavio je da će sastanak sa prosvetarima biti zakazan za 9. januar, a sindikatima je u međuvremenu stigao i zvaničan poziv
Studenti Univerziteta umetnosti organizuju blokadu Mostarske petlje 10. januara kako bi skrenuli pažnju na izostanak pravovremenih reakcija institucija. Okupljanje počinje u 13 časova ispred Palate pravde, uz poruku da pravda neće biti ostvarena bez odlučnih pritisaka na nadležne organe
Novopazarski studenti na Instagramu naveli da ih niko nije ucenjivao, ni pretio, „već da su, s obzirom da broj učesnika iz nedelje u nedelju opada, shvatili da više nemaju snage za proteste“
Nakon hladnog vremena i minusa, kreće naglo povećanje temperature i prolećno vreme
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve