Dok iz Srpske napredne stranke najavljuju da „nove“ izbore u Beogradu treba održati „što pre“, najjači opozicioni igrači ponovo su se upleli u priču o broju kolona u kojima treba izaći na te izbore.
Kao verovatni datum glasanja nameće se 28. april. Da bi tako bilo, Skupština Srbije naredne sedmice mora da izabere predsednika, to jest predsednicu – jer najavljeno je da će to biti odlazeća premijerka Ana Brnabić.
Potom ona raspisuje nove izbore u Beogradu.
Opozicija je u pikantnoj poziciji u kojoj se bori za bolje izborne uslove, ojačana oštrom rezolucijom Evropskog parlamenta, ali prikočena izvesnošću da nikakve „međunarodne istrage“ decembarskih izbora neće biti.
Umesto toga, vlasti se na rečima obavezuju da će sprovesti preporuke ODIHR-a i u tu svrhu se sastaje mistična Radna grupa za unapređenje izbornih uslova u kojoj nema ni predstavnika opozicije, niti nezavisnih stručnjaka.
Opet o kolonama
Rastrzana između izbornih marifetluka vlasti – poslednji dokaz je prevoz birača iz unutrašnjosti kako bi postali instant-Beograđani – i potrebe da izađe na izbore, opozicija je nastavila staru priču o broju izbornih kolona.
Najnoviji prilog raspravi dao je predsednik Nove Demokratske stranke Srbije Miloš Jovanović koji je rekao da opozicija ne mora nužno da formiranjem najšire koalicije odgovori na formiranje Pokreta za narod i državu čije je osnivanje (ponovo) najavio predsednik Srbije Aleksandar Vučić
„Sada je prioritet borba za izborne uslove koji će omogućiti da građani slobodno biraju. To je sada jedina tema. O ‘kolonama’, o tom potom“, rekao je Jovanović za list „Danas“.
Upitan da li će Novi DSS i koalicija NADA izaći na izbore ukoliko ne budu poboljšani izborni uslovi, Jovanović je naveo da su izbori „ili pošteni, ili ih ne sme biti“.
Novi izbori u Beogradu, za koje se pominje da bi mogli biti održani 28. aprila, prema njegovim rečima, apsolutno su neprihvatljivi jer do tada ne mogu da se ispune neophodni uslovi za unapređenje izbornog procesa i sprečavanja nepravilnosti sa decembarskih izbora prošle godine.
„Dakle, ponovljeni izbori moraju da se održe u roku koji omogućava da budu sprovedene mere, a koje se tiču najpre sređivanja biračkog spiska i otvaranja medija. U suprotnom, izbori zaista gube smisao“, ocenio je Jovanović.
Tri stava iz Srbije protiv nasilja
Slično razmišljaju u građanskoj koaliciji Srbija protiv nasilja, odakle su se takođe čule stidljive pretnje bojkotom ukoliko se uslovi ne poprave.
Osim toga, postoji raštimovanost u stavovima. Nekima u toj koaliciji smeta 28. april jer je tik pred praznike, drugima ne smeta. Neki traže ujedinjenje sa koalicijom NADA, drugi se tome protive.
„Sledeća stvar koja nam je na stolu su izborni uslovi. Datum manje-više“, rekao je Radomir Lazović iz Zeleno-levog fronta za N1.
Predsednik Stranke slobode i pravde Dragan Đilas je predložio širok opozicioni front, a stav Lazovića je da opozicija treba da se organizuje na način koji će omogućiti pobedu.
„Meni se čini da bi trebalo ići u dve kolone, u kojoj bi jedna bila desna, a druga građanska. Spreman sam da o tome razgovaramo i da vidimo da li je to najbolji način“, rekao je poslanik Zeleno-levog fronta.
Pavle Grbović, prvi čovek Pokreta slobodnih građana, rekao je ranije za „Vreme“ da konkretnih razgovora još nije bilo, ali da valja videti i istraživanja javnog mnjenja kako bi se procenilo da li udruživanje donosi ili odnosi glasove.
„Tu mislim pre svega na potencijalnu koaliciju sa Novim DSS-om. Pitanje je da li bi postojao sinergetski efekat ili bi to možda neke građanski orijentisane i neke nacionalno orijentisane glasače oteralo opcijama koje ne bi prešle cenzus“, naveo je Grbović.
Valja misliti, dodao je on, i na to da će biti birača razočaranih neozbiljnošću pokreta „MI – Glas iz naroda“, ali i socijalista koji ne žele da glasaju za SPS kad je na listi SNS-a. „Treba videti ko najbolje može da se obrati tim biračima.“
Narodna pokušava da okupi desnicu
Treći opozicioni faktor mogao bi da bude desni spektar premda je još nejasno u kojem sastavu.
U pitanju su stranke koje su neslavno propale na prethodnom glasanju, a među kojima se Zavetnici sada knjiže kao satelitska stranka režima i više nisu u igri za koalicije.
Kako je nedavno za „Vreme“ rekao novi predsednik Narodne stranke Vladimir Gajić, oni već imaju načelni dogovor sa Dosta je bilo, ali rade dalje:
„Pokušavamo da uvedemo trećeg partnera, a to su na prvom mestu Dveri. U nekim lokalnim odborima smo saradnju već uspostavili. Računamo da bi te tri stranke onda mogle da pričaju sa još nekim strankama sa desnog centra, kao što je Novi DSS“, rekao je Gajić.
„Naše tri stranke imaju preko šest odsto u Beogradu pa mislim da bismo bili relevantan faktor, ako dođe do ponavljanja beogradskih izbora što deluje vrlo izvesno“, dodao je on.
Kako je rekao, dokazi da se dogodila masovna izborna prevara su tanki. Zato ova grupacija ne insistira previše na izbornim uslovima i bojkot i ne pominje.