Naprednjačka diplomatija
Kako je veleposlanica Milić napustila božićni domjenak
Ambasadorka Srbije Jelena Milić nadureno je napustila božićni prijem u Zagrebu jer joj se ne sviđa podrška studentskim protestima koju je tamo čula
Nakon što su Filozofski fakultet u Novom Sadu, Filozofski, Filološki, Fakultet dramskih umetnosti i Prirodno-matematički fakultet u Beogradu stupili u blokadu, pridružili su im se i studenti sa Arhitektonskog fakulteta, Fakulteta za fizičku hemiju i Fakulteta političkih nauka. Od četvrtog decembra blokadu će započeti i studenti niškog univerziteta. Za 6. decembar najavljena je i blokada Fakulteta organizacionih nauka. Šta traže studenti
Prošlo je više od mesec dana od tragedije na Železničkoj stanici u Novom Sadu gde je živote izgubilo 15 ljudi. Protesti u Srbiji zbog reakcije vlasti ne jenjavaju. Naprotiv. Studenti iz dana u dan najavljuju nove i nove blokade fakulteta.
Da li je studentima konačno prekipelo jer ih hapse i nekažnjeno mlate zato što izlaze na proteste, dok batinaše koji hoće da razbiju građanske proteste brani lično predsednik Srbije Aleksandar Vučić?
Prerano je za takav zaključak, ali je činjenica da su se sa studentima Fakulteta dramskih umetnosti, koje su tokom protesta „15 minuta za 15 žrtava“ napali pripadnici Srpske napredne stranke, solidarisali i studenti Filološkog, Filozofskog i Prirodno-matematičkog fakulteta u Beogradu i Filozofskog fakulteta u Novom Sadu. Blokadama su se pridružili i studenti Arhitektonskog fakulteta.
Pored njih, već od utorka 3. decembra blokade su počele na Fakultetu političkih nauka i na Fakultetu za fizičku hemiju gde će trajati od 8 časova do 21 časova.
Dodato, trećeg decembra neformalna grupa niških studenata objavila je na svom Instagram profilu da od četvrtog decembra u 11:52 počinje blokada zgrade Univerziteta u Nišu.
Napomenuli su da će blokada biti mirno okupljanje studenata i da neće biti nasilja niti bilo kakvih sličnih situacija. Poruka koju šalju jeste da „jug ne sme da ćuti“.
View this post on Instagram
Prema izveštaju Arhiva javnih skupova akademski građani činili su do sada tri četvrtine svih učesnika protesta u Beogradu. Time je studentski deo akcije „Zastani, Srbijo” faktički postao najmasovniji univerzitetski protest još od 1996/97.
Blokada FPN-a
Studenti Fakulteta političkih nauka u Beogradu počeli su sa blokadom u utorak u 11:52 nakon što su 15 minuta ispred Fakulteta odavali poštu za 15 novosadskih žrtava. Saobraćaj nije bio blokiran.
View this post on Instagram
Organizatori su pozvali sve studente da im se pridruže i da sa sobom ponesu hranu, knjige, skripte, društvene igre i drugo i upozorili ih da ne reaguju na provokacije.
Kako kaže izvor „Vremena“ članovi studentske organizacije Evropski studentski forum (ESF) nisu želeli da izađu iz čitaonice na Fakultetu. Ova organizacija je dugo godina imala prevlast na fakultetu i bila je jedina organizacija koja je zastupljena i na izborima i u parlamentu Fakulteta.
View this post on Instagram
Jedna od liderki ESF-a Ana Grčić bila je direktno povezana sa organizacijom
CEROB, u kojoj su se vršile isplate radnicima izbornog kol-centra SNS-a.
ESF upamćen je po brojnim neregularnostima, kao i stalnim glasinama o različitim finansijskim malverzacijama, kojima je tokom godina Evropski studentski forum punio svoju kasu, o tome je „Vreme“ ranije pisalo.
Plenum studenata FPN-a izglasao je potpunu blokadu ovog fakulteta. To znači da neće biti predavanja, vežbi, kolokvijuma i ispita. Blokada će trajati dok se zahtevi ne ispune.
Na Instagram nalogu studenti FPN-a su napisali da profesorima nije dozvoljen ulaz na fakultet, a da će biti dozvoljen administartivnoj službi i pomoćnim radnicima.
„Solidarišemo se sa studentima koji blokiraj usvoje fakultete, tražimo krivičnu odgovornost za tragediju u Novom Sadu i za napade na studente i profesore na protestima“, poručila je studentkinja FPN-a i aktivistkinja Emilija Milenković na društvenoj mreži Iks.
U petak blokada i FON-a
Na Instagramu su studenti Fakulteta organizacionih nauka objavili da će u petak blokirati taj fakultet.
„U 11.52 počinjemo 15 minuta ćutanja da odamo počast žrtvama pada nadstrešnice u Novom Sadu. Nakon 15 minuta organizujemo plenum, otvorenu diskusiju gde svaki student ima priliku da iskaže svoje mišljenje o predlozima i daljim koracima“, navedeno je.
View this post on Instagram
Reakcija SPUB-a
Studentski parlament Univerziteta u Beogradu (SPUB) je na svom Instagram nalogu u priči objavio da izražavaju zabrinutost povodom dešavanja u prethodnim danima zbog zloupotrebe visokoškolskih institucija.
„Pozivamo sve studente, profesore i akademsku javnost da se obrate ustanovama koje su nadležne za ispunjenje zahteva koji su objavljeni u medijima. Napominjemo da su visokoškolske ustanove mesta obrazovanja, a ne političkog organizovanja“, navode oni.
Njihovo saopštenje kopirala je i na svom Instagram nalogu objavila i organizacija ESF.
Dalje u saopštenju piše da osuđuju svaki vid nasilja nad studentima, ali i svaki vid političkog organizovanja na visokoškolskim ustanovama, koje je zabranjeno Statutom Univerziteta, a koje se trenutno sprovodi.
„Legitimni predstavnici studenata uvek će biti na strani studenata, ali i na strani akademske čestitosti i podržati zahteve iza kojih se ne krije politička pozadina“, pišu.
Pozvali su da se ovim procesima bave nadležne ustanove, a da se pri tom ne ugrožava nastavni proces.
„Nastavljamo da se brinemo i borimo za sve studente i njihova prava, te ovim putem upućujemo apel političkim akterima da obest, pritiske i uzurpaciju obrazovnih institucija prekinu, kako bi studenti neometano nastavili slobodno delovanje u akademskom duhu“, navodi se u saopštenju SPUB-a.
Zahtevi studenata
Studenti tri fakulteta zahtevaju objavljivanje kompletne dokumentacije koja se tiče rekonstrukcije Železničke stanice u Novom Sadu, a koja se drži u tajnosti. Traže i odbacivanje optužbi protiv lica uhapšenih i privedenih na protestima nakon tragedije.
Od Ministarstva unutrašnjih poslova studenti zahtevaju podnošenje krivične prijave nadležnom Javnom tužilaštvu u Beogradu protiv lica koja su fizički napala profesore i studente, a koja su javnosti poznata pod imenima: Milena Aleksić, Ivan Stanišić, Milija Koldžić, Aleksandar Jokić i Dušan Kostić i „momentalnu potvrdu identiteta ovih lica i njihovo procesuiranje“.
U slučaju da se utvrdi da je neko od ovih lica na javnim funkcijama, studenti traže njihovo razrešenje.
Još jedan zahtev je povećanje od 20 odsto budžetskih sredstava za državne fakultete.
U saopštenju pozivaju sve studente da im se pridruže, uz napomenu da je u pitanju „nestranačko i samoinicijativno okupljena“ grupa studenata.
Ambasadorka Srbije Jelena Milić nadureno je napustila božićni prijem u Zagrebu jer joj se ne sviđa podrška studentskim protestima koju je tamo čula
Čoveka koji je u pondeljak uveče u kafani „Krug“ u Jagodini ubio vlasnika tog restorana i ranio drugu osobu likvidirali su pripadnici SAJ
Od „džentlmenskog dogovora“, sindroma „novog Bajatovića“ pa do neprijateljskog preuzimanja iz autokratskih režima…. Koje su opcije za NIS?
Ljudi različito osećaju hladnoću. Prirodno, ali to može i da se „trenira“ navikavanjem, kaže za Vreme američki profesor Kristofer Majnson, stručnjak za ljudsku fiziologiju
Nije izvesno da će vlast Aleksandra Vučića ove godine bežati u vanredne izbore, a još manje da bi opozicija na to pristala. Ali, ako se to desi, kako bi moglo da izgleda?
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve