
Hapšenja
S Vučićevih reči na dela: Počela akcija prijava i hapšenja
Dejan Ilić, Zoran Đajić, studenti i oni koji se sumnjiče da su uništavali traktore kod Ćacilenda - ko je sve u četvrtak (10. aprila) priveden, uhapšen, saslušan?
Istraživanje Infostuda pokazuju da stanovnici Srbije u proseku očekuju 860 evra za svoj rad, a podaci Republičkog zavoda za statistiku kažu da je u septembru medijalna neto zarada bila oko 57.000 dinara
Prosečna zarada bez poreza i doprinosa za septembar ove godine iznosila je 74.981 dinar, a prosečna bruto zarada 103.476 dinara, saopštio je Republički zavod za statistiku, a medijalna neto zarada za septembar iznosila je 57.392 dinara, što znači da je 50 odsto zaposlenih ostvarilo zaradu do tog iznosa.
Međutim, građani Srbije očekuju da za posao koji rade prosečno dobiju 860 evra – pokazuju rezultati istraživanja Centra za zapošljavanje i karijerni razvoj Infostud. To je 13 odsto više nego prethodne godine, kada su očekivanja bila 760 evra.
Istraživanje je sprovedeno tokom Regionalnog sajma poslova čiji je cilj bio da utvrdi stanje kako na tržištu rada Srbiji i celog regiona, a priključili su mu se partnerski portali za zapošljavanje iz Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Slovenije i iz Severne Makedonije.
Učestvovalo je više od 5.700 ispitanika, od kojih je skoro 2.300 ispitanika iz Srbije. Ispitivani su stavovi tri demografske grupe ispitanika – zaposleni, nezaposleni i oni koji se i dalje školuju.
U Sloveniji očekuju najvišu prosečnu platu – više od 1.640 evra, Hrvati 1.200, u Bosni i Hercegovini 940 evra, a u Severnoj Makedoniji 770 evra.
Faktor zarade je svuda u regionu postao najbitniji prilikom zapošljavanja i ostajanja na radnom mestu. Takođe u celom regionu najviše se biraju privatne kompanije u stranom vlasništvu.
Iako se u svim zemljama regiona vidi pad u procentu straha od gubitka posla, u Srbiji je on znatno prisutniji jer svaki treći ispitanik strahuje da bi mogao izgubiti radno mesto. O otkazima najmanje brinu Makedonci – svega 19 odsto.
Oni koji se i dalje školuju ostaju optimistični oko brzine pronalaska posla nakon školovanja i veliki broj njih je potpuno sigurno čime žele da se bave.
S.Ć./FoNet
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Dejan Ilić, Zoran Đajić, studenti i oni koji se sumnjiče da su uništavali traktore kod Ćacilenda - ko je sve u četvrtak (10. aprila) priveden, uhapšen, saslušan?
Dejan Ilić, kolumnisti Peščanika, pušten je na slobudu posle privođenja zbog izjave na televiziji
Tužilaštvo je naložilo hapšenje Zorana Đajića zbog objave na društvenoj mreži Iks, kojom, kako navode, preti smrću predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću
Ministar unutrašnjih poslova u tehničkom mandatu Ivica Dačić izjavio je da je koordinisanom akcijom suzbijanja ekološkog kriminala pripadnika rasvetlјeno više desetina krivičnih dela protiv životne sredine i uhapšeno pet osoba, među kojima su odgovorna lica privrednih društava, za koje se sumnja da su pribavili imovinsku korist od 539 miliona dinara
Kao što je najavio predsednik Srbije, počela su hapšenja zbog uništavanja traktora postavljenih oko Pionirskog parka na protestu 15. marta. Studenti protestuju ispred Policijske stanice „29. novembar“
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve