Predsednik Srbije Aleksandar Vučić voli hiperbole, stvari su kod njega obično najveće, najbolje i najbrže u „novijoj istoriji“.
U taj koncept se uklapa i „revitalizacija“ Generalštaba koja će, sudeći po najavama, izići na to da Džared Kušner, zet Donalda Trampa, u centru Beograda saglasni luksuzne hotele i stanove.
U ponedeljak je Vučić rekao da je „oduševljen“ idejom, da će onde biti muzej i da niko ne brine jer on misli na sve.
Opet preterujući, Vučić je rekao da je „umro od smeha“ zbog komentara nekih medija da on prihvatanjem Kušnerove ideje „dobija politički uticaj“ na Trampa.
Mislio je, moguće, na tekst uglednog „Frankfurter algemajne cajtunga“ koji je u ponedeljak prenelo i „Vreme“.
Onde se navodi da podrška srpskih vlasti projektu – na kojem će masno zaraditi Trampov zet, ali i Ričard Grenel, jedan od najuticajnijih Trampovoih ljudi – „može da se pokaže kao politički korisna, ako Tramp ponovo postane predsednik – a posebno ako u svoj tim dovede Grenela“.
Tramp u sukobu interesa?
Radi se o velikim parama. Prema pisanju Njujork tajmsa, investicija bi bila teška oko 500 miliona dolara, a Srbiji bi išlo svega 22 odsto profita.
Grenel, za kojeg se govori da bi mogao postati državni sekretar ukoliko Tramp u novembru pobedi predsednika Džoa Bajdena, već godinama je u izvrsnim odnosima sa Vučićem i njegovim saradnicima.
Uprkos tome što je srpski predsednik „umro od smeha“ na tvrdnje da se davanjem lokacije Generalštaba nada većem uticaju u Vašingtonu, takve kritike se čuju i iz Sjedinjenih Država.
Ketlin Klark, profesorka prava na Univerzitetu Vašingtona u Sent Luisu, kaže da poduhvat Džareda Kušnera stvara sukob interesa za Donalda Trampa, ako opet uđe u Belu kuću.
„Zabrinutost postoji da bi vlasti Srbije mogle pokušati da utiču na budućeg predsednika Donalda Trampa tako što omogućavaju njegovoj porodici da se obogati“, rekla je Klark, specijalizovana za etiku vlasti.
„Spoljna politika prema Srbiji bi trebalo da bude vođena interesima Sjedinjenih Država, a ne finansijskim uslugama koje omogućava srpska Vlada“, rekla je ona.
Teško da Trampa brine takav mogući sukob interesa. Doduše, kako je otkrio njujorški list, sam Tramp je bio zainteresovan za lokaciju Generalštaba, ali je odustao kad je postao predsednik SAD.
Zvanično, Srbija se sprema da potpiše memorandum o razumevanju sa Kušnerovim ofšor firmama. U pitanju je direktna pogodba – bez tendera. To znači da niko drugi i nema šansu da bude uključen u „revitalizaciju“ Generalštaba, kako se zakukuljeno naziva gradnja luksuznog prostora ogromne spratnosti.
Vučić ne ume da se kladi na američke predsednike
Vučić se inače već dvaput kladio na buduće američke predsednike – skandalozno pogrešno.
Pred izbore 2016. bio je u prisnim odnosima sa štabom Klintonovih, o kojima je pola života govorio sve najgore, isto kao uostalom o Gerhardu Šrederu kojeg je kasnije doveo za savetnika.
Onda je Hilari Klinton doživela krah u duelu sa Donaldom Trampom.
Pred izbore 2020, Vučić je pak sve karte uložio u tesne odnose sa Trampom i Grenelom, potpisujući između ostalog Vašingtonski sporazum kojim je Beograd dobio ništa, a Priština svašta.
Ideja tog sporazuma bila je da Tramp u kampanji pokaže kako tobože rešava konflikte po svetu jednim potezom pera.
Sada su čipovi opet uloženi na Trampa, koji ima solidne šanse da pobedi Bajdena u novembru. Tu Vučićeva podrška može samo da ga izbaksuzira.
Beograd i Srbija bi pak tu bliskost mogli da plate skupo – tako što se najbolje parcele u gradu daju Trampovom zetu da onde, gde stoji spomenik-ruina američkom razaranju Beograda, sagradi nešto za dublji džep.