
Građanski plenumi
Građanski plenum u Valjevu: Pink i Informer nisu dobrodošli
U Valjevu je održan prvi građanski plenum, a izglasane su zabrane ulaska u taj grad Draganu J. Vučićeviću i Željku Mitroviću, kao i kolektivima medija Informer i Pink
Razmena linkova piratskih izdanja knjiga je svakodnevna pojava, u njoj učestvuju čak i akademske i javne ličnosti. Ipak, najveći pirati su i dalje fotokopirnice
Jedan od čini se nerešivih problema i uvek aktuelna tema ovdašnjih izdavača je piraterija. Pominju je gotovo na svakom skupu, na sajmovima knjiga godinama unazad piraterija je obavezna tema tribina i – ništa. Knjige se i dalje fotokopiraju i umnožavaju na sve ostale moguće načine.
Najnovija prilika za pričanje iste priče bio je okrugli sto na upravo završenom Sajmu knjiga, koji je održan u okviru celodnevnog programa „Kako do dobre knjige“, organizovanog u okviru predstavljanja Francuske kao zemlje počasnog gosta i Udruženja profesionalnih izdavača Srbije (UPIS).
U Srbiji veliki problem predstavljaju fotokopirnice, koje povređuju reprografska prava autora i izdavača, a internet je samo doveo do krajnjih granica iscrpljenosti klasični koncept zaštite autorskih prava, rekao je Gojko Božović, osnivač „Arhipelaga“.
„U tom pogledu nije se učinilo mnogo – ogroman broj knjiga savremenih autora i izdavača može se naći u potpuno otvorenim izdanjima na internetu ne samo u pdf-u nego i u drugim elektronskim formatima“, rekao je Božović, naglasivši da čak i akademska zajednica i pojedine javne ličnosti na društvenim mrežama objavljuju linkove ka piratskim izdanjima knjiga.
Rekao je da „za sada nema ugovora izdavača sa univerzitetima o načinu na koji se u obrazovnom procesu mogu koristiti knjige u štampanom izdanju“, i kao poseban problem naveo audio izdanja – kao piratski oblici književnih dela pojavljuju se i video snimci čitanja određenih tekstova.
Sudska praksa u odnosu na kršenje Zakona o autorskim pravima vrlo je efikasna za pojedine segmente stvaralaštva –fotografiju na primer, dok je u oblasti knjiga vrlo skromna.
Prema Božoviću, potrebna je zajednička platforma koja bi mogla da obuhvati sve moguće prakse u tom pogledu, jer “nije sve na izdavačima i autorima”.
Emina Perunić iz „Mascoma“ je ispričala da su „pre dvadesetak godina kupili autorska prava Duška Radovića, za nama nezamislive novce, u trenutku kada je na tržištu bilo bar pedesetak piratskih izdanja koja su bila tražena, dok mi naša nismo mogli da prodamo. Počeli smo krstaški pohod – pregledali sajtove, angažovali advokata, upozoravali knjižare da učestvuju u kršenju autorskih prava prodajom piratskih izdanja. Trebalo ih je edukovati da se ne sme dozvoliti objavljivanje i prodaja dela bez saglasnosti autora i odgovarajuće naknade”.
I ovog puta, kao i inače, među učesnicima nije bio niko iz bilo koje institucije vlasti u čijem domenu je ova tema.
S.Ć./SEEcult
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
U Valjevu je održan prvi građanski plenum, a izglasane su zabrane ulaska u taj grad Draganu J. Vučićeviću i Željku Mitroviću, kao i kolektivima medija Informer i Pink
Šta se zapravo desilo 15. marta u Ulici kralja Milana? Da li je neko soničnim ili vazdušnim topom opalio po masi, pretvarajući ljude u pokusne kuniće? Veliko istraživanje „Vremena“ čitajte u novom broju od četvrtka
Grupa nastavnika sa pet beogradskih fakulteta poslala je Ustavnom sudu inicijativu za ocenu ustavnosti i zakonitosti Uredbe, koju ju Vlada usvojila, a kojom su profesorima sa fakulteta u blokadi plate drastično smanjene
Tokom tročasovne blokade Brankovog mosta, odata je pošta poginulima 2023. u OŠ „Vladislav Ribnikar“, Duboni i Malom Orašju, kao i u padu nadstrešnice u Novom Sadu. Prosvetni radnici pozvali su druge struke da se pobune
Ministru zdravlja u Vladi Srbije u tehničkom mandatu Zlatiboru Lončaru odbijen ulazak na Kosovo
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve