Premijerka Ana Brnabić saopštila je da se za penzionerske kartice prijavilo više od 920.000 starijih sugrađana. To će im omogućiti da koriste pogodnosti u više od 620 objekata, ustanova, trgovinskih lanaca.
Pored popusta, oni čija je penzija do 40 hiljada dinara, moći će da skupljaju i bodove, na svakih 500 potrošenih dinara i na taj način besplatno dobiju robu ili uslugu.
Prijava za penzionerske kartice nije vremenski ograničena, svako ko jeste ili postane penzioner, uz ličnu kartu zahtev može da preda u filijlama fonda ili pošta širom Srbije.
Prijava za kartice počela je 15. marta, a veliki broj preduzeća, kompanija i maloprodajnih lanaca iz cele zemlje prijavilo se da bude partner Vladi Srbije u tom programu.
Počinje i povećanje penzija
Danas na Međunarodni dan starih osoba, počinje i povećanje penzija od 5,5 odsto, a sledeće je 1. januara.
Ministar finansija Siniša Mali rekao je da se ispunjavaju obećanja koja su data.
„Obećanje koje smo dali na takav način ispunjavamo. Za naše najstarije penzionere od prvog januara dodatno povećanje sledi od 14,8 odsto, tako kada pogledamo prošlu i ovu godinu ukupno povećanje penzija u Srbiji biće preko 56 odsto, dakle daleko iznad bilo kakvog nivoa inflacije“, rekao je Mali.
Izrada budžeta u završnoj fazi
Izrada budžeta za sledeću godinu je u završnoj fazi i on će se vrlo brzo naći pred poslanicima u Skupštini Srbije, izjavio je Mali i naveo da će okosnica budžeta biti životni standard građana.
Dodao je da se neće stati ni sa jednim velikim infrastrukturnim projektom, kao ni sa ulaganjem u poljoprivredu, lečenjem retkih bolesti, izgradnjom domova zdravlja, bolnica, škola.
Mali je rekao i da sledeće gopdine očekuje rast BDP-a i da će sve planove sprovesti uprkos krizi u svetu.
Međunarodni dan starijih osoba
Zaštitnik građana Zoran Pašalić izjavio je Međunarodnog dana starijih osoba da je obeležavanje tog praznika uvek dobar povod da se ukaže na potrebu da Srbija kao društvo nastavi da se razvija po meri svih svojih građana.
„Starost ne sme da prati osećaj beznađa, strah od samoće i otuđenosti, ne sme da se doživljava kao teret za društvo, jer će sve nas ona neminovno sačekati“, istakao je Pašalić u saopštenju. On je rekao da je zbog toga važna sistemska podrška, pre svega zdravstvenih i ustanova socijalne zaštite, u pravcu unapređenja kvaliteta života starijih građana.
Pašalić je istakao potrebu za međugeneracijskom solidarnošću, posebno imajući u vidu da je svaka peta osoba u Srbiji starija od 65 godina.
„Proces starenja stanovništva sa sobom uvek nosi niz društveno-ekonomskih, zdravstvenih, kao i kulturnih posledica, a samim tim i potrebu da se svi ti izazovi pretvore u mogućnosti“, naglasio je Pašalić.
Zaštitnik građana je rekao i da će se u narednom periodu posebno fokusirati na status žena koje žive na selu, jer su, kako je istakao, obespravljene po mnogo osnova, neretko prepuštene same sebi, ugrožena su im imovinska prava, a u velikom broju slučajeva su i bez osnovne zdravstvene zaštite.
Z.S/RTS/FoNet
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com