
Nakon incidenata u Skupštini Grada
Privedeni Vladan Slavković i Ivan Matović u Kraljevu
Nakon incidenata u Skupštini grada Kraljeva, privedeni su Vladan Slavković, odbornik Lokalnog fronta, i Ivan Matović iz Udruženja starosedelaca
Poglavar Srpske pravoslavne crkve poručio je u uskršnjoj poslanici da je otuđenje Kosova od Srbije neprihvatljivo i da je molitva za mir jača od svakog oružja. Apelovao je i da se „obustavi nasilje nad srpskim jezikom i ukinu odredbe zakona koje to nasilje nameću, naročito kroz protivustavni zakon koji nameće takozvani rodno osetljivi jezik iza koga se krije borba protiv braka i porodice“
Patrijarh Porfirije je u uskršnjoj poslanici istakao da su snaga vere i molitve naše pretke provele kroz tesnac istorije i da je i danas potrebno poslušati glas Gospodnji i ujediniti se u molitvama za mir i za očuvanje Kosova i Metohije i svetinja u Srbiji.
„Ujedinimo i umnogostručimo svoje molitve za život u miru našeg naroda svuda, da se naša ili bilo čija stradanja ne ponove. Znajte da je molitva verujućeg naroda za mir, molitva crkve za mir, jača od svakog oružja“, naveo je patrijarh, te da su arhijereji i verni narod SPC čvrsto i nepromenljivo na stanovištu da je otuđenje Kosova i Metohije od države Srbije posredno ili neposredno, de fakto ili de jure neprihvatljivo.
„Molimo se Spasitelju i zalažemo za zajednički život, u međusobnom poštovanju i razumevanju sa kosovsko-metohijskim Albancima, jer ako u našim dušama ima mesta i za jedne i za druge, biće i na Kosovu i Metohiji mesta za sve. Znamo i to da u našem narodu i danas ima dovoljno vere, dovoljno molitve i pravednosti, da sačuva i nas i sve oko nas i u vremenima koja dolaze“, istakao je patrijarh.
Očuvajmo ćirilicu
SPC apeluje da se napredak društva, a pre svega „narodna prosveta i kultura“ grade na jevanđelskim temeljima, na kojima su i nastale i poziva na očuvanje srpskog jezika i ćiriličnog pisma na kojima je izgrađena srpska kultura.
„Apelujemo da se normira upotreba ćiriličnog pisma u javnom prostoru, kao i da se obustavi nasilje nad srpskim jezikom i ukinu odredbe zakona koji to nasilje nameću, naročito kroz protivustavni zakon koji nameće takozvani rodno osetljivi jezik iza koga se krije borba protiv braka i porodice kao bogoustanovljenih svetinja i prirodnih oblika čovekovog ličnog i sabornog života“, navodi patrijarh u poslanici.
I dalje: „Na jevanđelskim temeljima smo gradili i izgradili svoj način života, svoj etos, svoj sistem vrednosti, u kome su brak i porodica, zasnovani na ljubavi prema Bogu i na međusobnoj ljubavi, pretpostavka sklada u životu naroda, društva i države“.
Mole se, rekao je patrijarh Porfrije, i za mir u Ukrajini, „prestanak stradanja i sukobljavanja jednoverne i jednokrvne braće, da neprijateljstvo i mržnju zamene prijateljstvo i ljubav“, a posebno se mole za Ukrajinsku pravoslavnu crkvu i njen verni narod „koji su izloženi nepravdi, nasilju i progonu“.
Duhovno zdravlje važnije od ekonomskog napretka
Ukazao je patrijarh srpski da biblijska istina o Sodomu i Gomoru važi i danas, navodeći da je ekonomski i svaki drugi napredak svakako važan za društva u kojima naš narod živi, ali je neuporedivo važnije duhovno zdravlje našeg naroda, „ona snažna, saborna vera u Gospoda raspetoga i vaskrsloga koja osmišljava naše svekoliko narodno biće“.
Kada je Hristos na prvom mestu, rekao je Porfirije, sve će biti na svom mestu i bez toga su sva naša stremljenja uzaludna.
„Svi mi zajedno, i kada stradamo i kada se radujemo, draga braćo i sestre, nikada ne smemo da zaboravimo činjenicu da je konačni odgovor i ključ života u Hristovim rečima: ‘Ovo sam vam kazao da u meni mir imate. U svetu ćete imati žalost, ali ne bojte se, ja sam pobedio svet’. Stoga svi zajedno, sa anđelima, pojmo pesmu pobednu: ‘Hristos vaskrse iz mrtvih, smrću smrt porazivši i onima koji su u grobovima život darovavši“, rekao je patrijarh i čestitao Uskrs tradicionalnim pozdravom „Hristos vaskrse“
M.N./FoNet
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Nakon incidenata u Skupštini grada Kraljeva, privedeni su Vladan Slavković, odbornik Lokalnog fronta, i Ivan Matović iz Udruženja starosedelaca
Viši sud u Beogradu osudio je Ivana Stanišića na osam meseci uslovne kazne zbog nasilničkog ponašanja na javnom skupu ispred Fakulteta dramskih umetnosti, održanom u znak sećanja na žrtve nesreće na železničkoj stanici u Novom Sadu. Presuda je doneta na osnovu sporazuma o priznanju krivice.
Profesorka sociologije Jovine gimnazije u Novom Sadu Marija Vasić koja je posle dva meseca pritvora stupila u štrajk glađu i žeđu prebačena je u zatvorsku bolnicu. Njen suprug i njena kuma za „Vreme“ govore o Mariji, svojim brigama i kroz šta sve prolaze
Vlasnik kompanije „Eagle Hills“, investitora Beograda na vodi, izjavio je da je pravio greške pri izgradnji tog projekta. „Državi (Srbiji) uplaćujemo 200.000 evra dnevno, smešne su ocene da plaćamo šest miliona evra godišnje“, rekao je Mohamed Alabar
Pripadnici obezbeđenja Skupštine grada Kraljeva brutalno su nasrnuli na opozicione odbornike, što je po svemu sudeći prvi takav slučaj razračunavanja sa neistomišljenicima režima
Vanredna sednica Visokog saveta tužilaštva
Tužioci bez zaštite od Vučićevih pritisaka Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve