„Moramo da razgovaramo šta će se desiti sa onim studentima na budžetu i u domovima kada zbog blokada, za koje ja smatram da su jasno i nedvosmisleno nezakonite, tih 100.000 studenata izgubi pravo na budžet i domove“, zapretila je u utorak predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić.
Ona je na sednici Odbora za obrazovanje, nauku, tehnološki razvoj i informatičko društvo istakla da vlastima nije cilj da se mešaju u autonomiju univerziteta, ali da nastavak blokada fakulteta ima „tri pretnje“ i da je „medeni mesec prošao“, jer „dolazi trenutak da se prekinu šanse da se ispravi ovo“.
Tri pretnje
Kao prvu pretnju navela opasnost da mogućnost da više od 100.000 studenata izgubi pravo da studira na budžetu, a više od 17.000 pravo na studentski dom.
Dodala je da je druga pretnja da bi samofinansirajući studenti i njihove porodice mogli da budu izloženi dodatnim troškovima, dugovima i „izgubljenim životnim šansama“, zbog blokada koje su uveli „neki plenumi“.
„Ko se brine o 102.000 budžetskih studenata i njihovim porodicama koji ne mogu da polažu ispite, ne svojom voljom nego zato što im je neki plenum to zabranio. Ko je kriv?“, pitala je Brnabić.
Ona je rekla da će studenti koji dobijaju studentske kredite, biti u obavezi da u ovakvim okolnostima te kredite vrate državi.
„Ukoliko se blokada nastavi i u februaru, niko od potencijalnih stipendista za master studije u inostranstvu, neće dobiti priliku za to, zato što je neko odlučio da blokira fakultete“, navodi.
Kao treću pretnju Brnabić je navela da bi ovo što se dešava protekla dva meseca moglo da prouzrokuje da svi naši fakulteti koji su u blokadi budu u narednih nekoliko nedelja u finansijskoj blokadi, „jer ako samo 100 studenta koji su samofinansirajući podnese prijavu i traži da im se rufundira školarina, ti fakulteti bankrotiraju“.
„Niko nema veća prava od drugih“
Ona je istakla da je „jasno pravo studenata da iskažu nezadovoljstvo“ i da je „dobrodošlo je u parlamentarnoj demokratiji da se studenti izjasne i utiču na promene u društvu i nameću teme za društveni dijalog“.
„Ipak, mislim da svako od nas, a posebno u parlamentarnoj demokratiji, mora voditi računa da naša prava i slobode ne ugrožavaju nikako, nikada i ni po koju cenu prava i slobode drugih građana. Niko od nas nema veća prava od onog drugog“, rekla je Brnabić.
I Vučić zapretio
Pretnjama studentima se pridružio i predsednik Srbije Aleksandar Vučić koji je iz Davosa upitao:
„Jeste li srećni što ste možda 17.000 studenata odstavili bez doma. Šta ćete da tražite od Vučića kad budu na hiljade tužbi zbog propuštenog. Neće da padne ništa s neba, da lažemo studente, da će da padnu godinu, možda ne formalno ali su je izgubili suštinski“, rekao je Vučić.