Gradska izborna komisija u Nišu donela je odluku o preliminarnim rezultatima za izbor odbornika u Skupštini grada Niša, prema kojoj je najviše mandata osvojila koalicija okupljena oko Srpske napredne stranke (SNS).
Prema tim rezultatima, koalicija okupljena oko SNS-a osvojila je 30 mandata, grupa građana „Dr Dragan Milić“ 16, koalicija „Biramo Niš“ 10, pokret „Kreni promeni“ i koalicija „Ujedinjeni – Nada za Niš“ po dva, a manjinska Ruska stranka jedan mandat, navodi se u izveštaju sa sednice GIK Niš objavljenom na sajtu RIK-a.
Milić: „Dogovora sa SNS-om nema”
Ipak, o kakvoj se većini može govoriti, ukoliko je, kao što tvrdi dr Dragan Milić, opozicija koja je izašla na izbore 2. juna u ovom gradu osvojila preko 3.000 glasova više od koalicije okupljene oko SNS-a?
Milić je u sinoćnjem gostovanju u emisiji Utisak nedelje poručio vladajućim partijama da im je „ovo pravi trenutak da priznaju realnost“.
„Navešću primer biračkih mesta 10 i 18. Na biračkom mestu broj 10 imate prepravljen broj ukupnog broja listića na 854, a da je u orginalnom bio 841 listić. Tu je 13 listića više ubačeno i jasno se vidi da je za Rusku stranku prepravljeno… Tako ova stranka ima sedam glasova iznad cenzusa“, rekao je dr Milić.
Na pitanje da li njegova grupa građana na kraju može da se dogovori sa SNS-om o zajedničkoj vlasti, dr Milić je rekao da oni sa SNS-om mogu da se već večeras dogovore o tome da naprednjaci priznaju izborni poraz.
„Šta da se dogovorim? Zajednička vlast? Oko čega? Sa ljudima koji su bili bahati i koji su uništili naš grad? Da li mislite da na to imam pravo? Možemo da se dogovorimo odmah danas ili sutra da priznaju poraz“, rekao je dr Milić u „Utisku nedelje“ na TV Nova.
Milić smatra da su protesti zastareo vid borbe, da narod neće više da izlazi na ulice jer toliki protesti do sada nosu dali nikakve rezultate.
„Tih protesta o kojima tako pričaju, njih neće biti. Neće biti niških krvavih glava, kao što neće pući nikakav prozor“, zaključuje.
Što se opozicionih političkih partija tiče, zbog njihovih loših izbornih rezultata smatra da bi trebalo da se „rebrendiraju i rekomponuju“.
Niška opozicija predala žalbe Višem sudu
U međuvremenu, pravni timovi niške opozicije nisu sedeli skrštenih ruku, već su juče predali žalbe na odluku GIK-a, o kojima će u naredna 72 sata odlučivati Viši sud. Posle toga će, kažu, odlučivati o daljim koracima.
Što se tiče eventualnih protesta, navode da i za to imaju plan i strategiju, ali da još uvek žele da iscrpe sve pravne mogućnosti.
Žele da veruju da će Viši sud Gradskoj izbornoj komisiji vratiti primedbe na odlučivanje i “naterati” je da se ponaša u skladu sa zakonom.
„GIK nastavlja sa opstrukcijom. Koristeći se terorom većine, odbacili su prigovore. Naravno, nisu zalazili u suštinu. Mi smo naveli da je bilo prekrajanja, odnosno falsifikovanja zapisnika. Zatim, bilo je više glasačkih listića od broja utvrđenog uvidom u birački spisak. To su teške povrede izbornog procesa”, kaže za Južne vesti Miloš Nešić iz koalicije Biramo Niš.
Kada su u pitanju mogući protesti, Dušan Anđelković iz Kreni-promeni ovu opciju nije oštro odbacio kao dr Milić, već je rekao da će opozicija pre toga pokušati da iskoristi sva pravna sredstva, ali da postoje strategije i planovi ako to ne uspe.
Pojas spasa za demokratiju popustio
Politički analitičar Boško Jakšić kaže za „Vreme” da su trenutna previranja u Nišu dokaz da Srpska napredna stranka nigde nije spremna da preda vlast.
„Mislim da je ono što se dešava u Nišu sramno i da je potvrda ogromnog apetita SNS-a za vlašću. Oni nisu spremni da bilo gde predaju vlast i poštuju volju naroda”, tvrdi Jakšić.
Niš opisuje kao propuštenu priliku da se politička scena unormali i smatra da će do većeg konflikta doći kad-tad.
„Ovi rezultati izbora su trebali da ukažu na homogenost u društvu. Ipak, Vučić od njih pravi farsu i time produbljuje podele”.
Smatra da radikalnija borba i protesti takođe ne bi rešili situaciju u Nišu, jer je vlast navikla na pobune građana u proteklih godinu dana.
„Ipak, rešavanje pravnim putem i ‘gandijevska borba’ takođe ne uspevaju jer su sve institucije, sudije, policija i tužioci na strani vlasti. Zbog toga je smešno objašnjenje da su žalbe koje su pisali pravni timovi nejasne”, zaključuje Jakšić.
Reakciju međunarodne zajednice ovaj put ne vidi kao opciju, iako bi ona bila „pojas spasa za demokratiju”.
Borbi niške opozicije za osvojene mandate kraj se ne nazire. Naslućuju se i unutrašnja previranja oko toga treba li uopšte organizovati proteste.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je u međuvremenu već presudio da su svi glasački listići pregledani i da je „svuda sve onako kako je napisano“.