
Protesti u Srbiji
Interventna policija ispred Visoke zdravstvene škole, studenti izbačeni
Pripadnici Interventne policije legitimišu okupljene ispred Visoke zdravstvene škole u Beogradu, studenti tvrde da su izbačeni iz dvorišta
Suđenje Miloradu Dodiku i Milošu Lukiću, direktoru Službenog glasnika RS, nastavlja se danas. Oni se terete za krivično delo "Neizvršavanje odluka visokog predstavnika u BiH"
U Sudu Bosne i Hercegovine je danas nastavljeno suđenje predsedniku bosanskohercegovačkog entiteta Republika Srpska (RS) Miloradu Dodiku i vršiocu dužnosti direktora „Službenog glasnika RS“ Milošu Lukiću, zbog „neizvršavanja odluka visokog predstavnika“, piše Radio Slobodna Evropa.
Tužilaštvo Bosne i Hercegovine je 11. avgusta prošle godine podiglo optužnicu protiv Dodika, jer je potpisao predsedničke ukaze i time proglasio važećim dva entitetska zakona, koja je ranije poništio visoki predstavnik Kristijan Šmit (Christian Schmidt).
Reč je o izmenama Zakona o objavljivanju zakona i drugih propisa RS i Zakona o neprimenjivanju odluka Ustavnog suda BiH.
Visoki predstavnik u BiH Kristijan Šmit je poništio oba zakona 1. jula 2023. dok je zakonodavna procedura zvanično još trajala, piše RSE.
Istog dana je Šmit, koristeći svoje Bonske ovlasti, nametnuo i izmeneKrivičnog zakona BiH, kojima je dodano krivično delo „neizvršavanje odluka visokog predstavnika“ za šta je Dodik i optužen.
Miloša Lukića Tužilaštvo tereti, da je kao v.d. direktora Službenog glasnika RS-a, omogućio objavu Dodikovih ukaza u ovoj publikaciji.
Sud je odbio tri prigovora branilaca Dodika i Lukića.
Branioci su, pored ostalog, tvrdili da su Dodik i Lukić „optuženi za nepostojeće krivično delo“.
To delo propisano je članom 203a, Krivičnog zakona BiH, koji je visoki predstavnik u BiH Kristijan Šmit, kako tvrde, nametnuo 1. jula 2023. godine.
Izmene Krivičnog zakona BiH su objavljene u Službenom listu BiH i time su stupile na snagu, a Tužiteljstvo i Sud BiH nadležni su za dela propisana tim državnim zakonom.
Dodikova i Lukićeva odbrana tvrde daŠmit nije visoki predstavnik, jer nije potvrđen u Savetu Bezbednosti UN-a, te da zato nije mogao nametnuti izmene Krivičnog zakona BiH po kojima su optuženi.
Šmita je imenovao za Savet za sprovođenje mira (PIC) u maju 2021. godine.
Zapadne zemlje koje su članice PIC-a, na čelu sa Sjedinjenim Američkim Državama i Evropskom unijom, smatraju da potvrda Saveta bezbednosti UN-a nije potrebna. Rusija, koja više neučestvuje u radu PIC-a, kao i Kina, tvrde suprotno.
Izvor:RSE
Pripadnici Interventne policije legitimišu okupljene ispred Visoke zdravstvene škole u Beogradu, studenti tvrde da su izbačeni iz dvorišta
U Malom Mokrom Lugu u sredu popodne izbio je požar, a policija je saopštila da je lokalizovan. Nema ugroženih objekata
Čuveni most u Kosovskoj Mitrovici godinama je simbol podela. Vlasti Aljbina Kurtija bi da grade nove. Jedna šetnja Mitrovicom u kojoj se otkriva zašto Srbi otvaranje mostova vide kao albanski trijumfalizam
Porodica Radojčić iz Ašanje kod Pećinaca tvrdi da trpi pretnje, fizičke napade i policijske pritiske zbog političkih stavova i uspešnog biznisa s lubenicama
Konzorcijum firmi predvođen novosadskim Institutom za sanaciju konstrukcija proveravaće stabilnost krila A i D Železničke stanice u Novom Sadu, dok urušeni deo – krila B i C – zasad ostaje bez stručne provere. Vrednost ugovora iznosi 17,5 miliona dinara
Ekskluzivno: Istraživanje Slobodana G. Markovića i Miloša Bešića o stavovima beogradskih studenata u plenumu
Šta sve nismo znali o njima Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve