Radovi na rekonstrukciji i modernizaciji Kalenić pijace počeće početkom 2025. godine. To je najveći kapitalni projekat ove godine u Beogradu po iznosu sredstava - dve milijarde dinara. Prethodna rekonstrukcija Kalenića završena je 2017.
Početkom iduće godine počeće radovi na rekonstrukciji i modernizaciji Kalenić pijace na Vračaru u Beogradu, najavio je gradski sekretar za investicije Luka Petrović.
Ova pijaca prostire se na oko 10.000 kvadratnih metara i predstavlja jednu od najvažnijih pijaca u glavnom gradu. Iz Sekretarijata za investicije grada Beograda navode da će pijaca, nakon rekonstrukcije, biti podeljena u četiri celine.
Prva celina obuhvataće najveći deo pijace sa 510 tezgi, četiri pjacete sa česmama i klupama, i biće natkrivena nadstrešnicom, a druga će se fokusirati na gastronomske objekte, uključujući prodaju prehrambenih proizvoda i pripremu gotove hrane.
Treća celina predviđena je za objekat Mlečne hale, koja će se nalaziti na uglu Njegoševe ulice i Maksima Gorkog. Mlečna hala obuhvataće 50 prodajnih mesta i biće opremljena specijalizovanim prostorom za prodaju mlečnih proizvoda. Popločani prostor (plato Soje Jovanović) na raskrsnici Maksima Gorkog i Njegoševe ulice sa tribinama koje će ujedno biti i pristupno stepenište ka objektu Mlečne hale predstavljaće četvrtu celinu.
Rekonstrukcija ove pijace najveći je kapitalni projekat ove godine u Beogradu po iznosu sredstava – dve milijarde dinara.
„Kao da se radi u pozlati“, prokomentarisao je medijima tada Nikola Jovanović iz Centra za lokalnu samoupravu.
„ Za te pare, 17 miliona evra, mogao je da se spoji Ada most sa Rakovicom, ili izgradi i opremi još jedan dom zdravlja na Novom Beogradu“ – ocenio je Jovanović tada i podsetio da je cena rekonstrukcije pijace u Bloku 44 iz 2011. godine bila 153 miliona dinara.
Kalenić pijaca postoji od 1926. godine, a u ovom veku je već jednom obnavljana, i to u dve faze: 2016. godine je duž Maksima Gorkog postavljeno 30 lokala, a naredne još 28, duž Njegoševe. Tada je najavljena i druga faza.
Obilazeći radove u martu 2017, tadašnji gradski menadžer Goran Vesić najavio je „skori prelazak na drugu fazu radova koja će se raditi ove godine“, ali i pripreme za treću i četvrtu fazu i kompletan završetak svih radova do kraja 2018. ili tokom 2019. godine. Nakon probijenog roka, Vesić je u aprilu 2020. rekao da se kraj radova očekuje do kraja te godine.
Onda je 2022. godine Urbanistički zavod Beograda izradio plan kojim su određeni uslovi za rekonstrukciju. Glavna promena tada je bila podzemna garaža u Viškoj ulici, na mestu nekadašnjeg parkinga, za 720 mesta.
Planirano je i izmeštanje magistralnog vodovoda , nova kanalizaciona cev i eventualna rekonstrukcija kanalizacije u kontaktnim saobraćajnicama, kompletna toplifikacija prostora,rekonstrukcija parka Vojvode Bojovića, proširenje i rekonstrukcija, sadnja drveća i šiblja, obnavljanje travnjaka i zamena parkovskog mobilijara, kao i rekonstrukcija staza i stepeništa.
Obilazeći radove u martu te godine, tadašnji gradski menadžer Goran Vesić najavio je „skori prelazak na drugu fazu radova koja će se raditi ove godine“, ali i pripreme za treću i četvrtu fazu i kompletan završetak svih radova do kraja 2018. ili tokom 2019. godine. Nakon probijenog roka, Vesić je u aprilu 2020. rekao da se kraj radova očekuje do kraja te godine.
Ovaj najnoviji plan, najavili su iz Sekretarijata za investicije Grada Beograda, obuhvata rekonstrukciju i dogradnju postojećih objekata, izgradnju novih, kao i rekonstrukciju otvorenog dela sa tezgama, kao i da će projektom modernizacije doživeti kako estetske, tako i funkcionalne promene.
I onda ide već pomenuto nabrajanje grupisanje Kalenića u četiri celine.
„Moramo ići u korak sa vremenom, potrebama potrošača i modernizacijom. Zato je bilo neophodno da se temeljno isplanira ovaj projekat“, napisao je Luka Petrović na portalu Skupštine grada, objasnivši da „on nosi veliku težinu zbog svoje tradicije, lokacije, ali i popularnosti među građanima. Naravno, tokom izrade projekta uzeli smo u obzir i potrebe trgovaca, kako bismo im olakšali dopremanje i prodaju proizvoda. Siguran sam da će stanovnici Vračara, ali i celog Beograda uživati u trgovini nakon završetka radova“.
Sve to, Petrović je nazvao „novom erom Kalenić pijace“.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Nakon što su studenti izbačeni iz SKC-a, predsednica Skupštine Ana Brnabić najavila je da će prostor biti otvoren za javnost kako bi građani videli „posledice blokade“. Najavila je i krivične prijave protiv onih koje naziva „lopužama i prevarantima“
Nakon što im je naprasno naređeno da napuste zgradu Filološkog fakulteta zbog prijemnih ispita, studenti su se okupili ispred zgrade. Oni su najavili nastavak protesta i odlučivanje o narednim potezima u Rektoratu
Jaroslavu Bulavinu, fotografu iz Rusije, Srbija je pre dve i po godine postala novi dom koji mu je, kako govori za „Vreme”, pružio niz mogućnosti da razvija sopstveni talenat. Nakon objavljivanja snimaka i fotografija iz drona s protesta 15. marta, obavešten je da mora da napusti zemlju na godinu dana
Vlast Srpske napredne stranke je sarađivala sa Veranom Matićem na rasvetljavanju ubistava novinara. Sada je postao meta Aleksandra Vučića, što je opasna poruka svim nezavisnim medijima
Student Ekonomskog fakulteta u Kragujevcu Luka Stevanović, za kojim je raspisana poternica, predao se danas Višem sudu u Beogradu. Studenti u blokadi prethodno su pozvali građane na skup podrške Luki
Umesto da se okome na obolele ćelije, odbrambene ćelije srpskog organizma su se okrenule protiv zdravih ćelija. Lek je počeo da kola krvotokom, ali je proces ozdravljenja dug i neizvestan
Mitropolit žički Justin otvoreno je stao na stranu studenata i upozorio vlast da “moć nije data radi nasilja, nego radi služenja“. Šta je to trebalo arhijereju poznatom po tome da se kloni sukoba
Kao što je Šešelj početkom devedesetih potezao pištolj na tadašnje studente, tako Vučić na njihove pobunjene kćerke i sinove danas poteže svoje batinaše. Ista je to politika, samo prilagođena vremenu
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!