Ukrajina optužuje Rusiju da je počinila genocid u gradiću Buča u blizini Kijeva. Ruska vojska je na antiruske demonstracije u gradu Energodar pucala bojevom municijom. Pregovarači Kijeva i Moskve nisu se pomerili po pitanju shvatanja statusa Krima i Donbasa. Stotine hiljada Ukrajinaca se iz izbeglištva vratilo u domovinu, a Crnim morem plutaju otrgnute mine
Slike uništenja, leševa koji leže na ulicama i masovna grobnica u gradiću Buča u blizini Kijeva su obišle svet. Ovo mesto je mesac dana bilo pod ruskom okupacijom. „Ukrajinska Pravda“ piše da je pronađeno preko 300 lešava civila. Predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski je govorio o „genocidu“, o silovanjima žena pred njihovom decom koje su potom zadavljene i izrazio bojazan da će takva zverstva koja su počinili Rusi biti otkrivena i drugde.
Russia Ukraine WarMasakr u Buči severozapadno od Kijeva Foto: AP Photo/Vadim Ghirda
Nakon izveštaja o maskru u Buči i oštrih osuda Zapad, Moskva odbacuje sve navode i tvrdi da su fotografije i snimke „naručile“ SAD i njihovi partneri da bi za to osudili Rusiju. „Ko su majstori provokacije? Naravno Sjedinjene Američke Države“, izjavila je portparolka Ministarstva spoljnih poslova Rusije Marija Saharova na ruskoj državnoj televiziji, a prenosi Rojters.
Russia Ukraine WarBuča nakon povlačenja ruskih trupa / Foto: AP Photo/Rodrigo Abd
Rusija je inicirala da Savet bezbednosti UN stavi na dnevni red navodno ubijanje civila u Ukrajini nazivajući ih „provokacijom ukrajinskih radikala.“
Russia Ukraine WarMasovna grobnica u selu Mocihin / Foto: AP Photo/Vadim Ghirda
Nemački kancelar Olaf Šolc nazvao je ubistva ukrajinskih civila u Buči ratnim zločinom i zahtevao konkretnu istragu.
Antiruske demonstracije u Energodaru
U gradu Energodar na jugoistoku Ukrajine , koji je pod ruskom okupacijom, došlo je do antiruskih demonstracija na koju je ruska vojska otvorila vatru bojevom municijom. Ranjeno je četiri osobe.
Daleko od susreta Putina i Zelenskog
Šef ruske delegacije na pregovorima sa Ukrajinom je izjavio da „ne deli optimizam“ svog kolege sa druge strane da su stigli „na prag“ susreta Vladimira Putina i Volodimira Zelenskog, jer da se ukrajinski stavovi o Krimu i Donbasu nisu promenili.
Povratak ukrajinskih izbeglica
Na granici Ukrajine i Poljske zabeleženo je da se poslednjih dana 500.00 Ukrajinaca vratilo u svoju zemlju, što zbunjuje volentere humanitarnih organizacija koji su još pre neki dan istim licima pritekli u pomoć kad su stizale kao izbeglice.
Mine u Crnom moru
Turska upozorava da Crnim morem plutaju mine koje su se otrgle zbog teških vremenskih prilika i da su njeni brodovi ustanovili da su ruskog porekla.
Atomskim centralama protiv ruskog gasa
Velika Britanija gradi 7 novih atomskih centrala. Francuska i Belgija računaju na svoje atomske centrale koje mogu da zamene dobar deo električne energije koja će nedostajati ako se prekine dopremanje gasa iz Rusije. Nemačka vlada odbacuje predloge da odloži zatvaranje četiri nuklearna reaktora koji su još u pogonu, a treba da prekinu sa radom do kraja ove godine.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Simboličnom petnaestominutnom tišinom građani širom Srbije su odali poštu poginulima na novosadskoj Železničkoj stanici 1. novembra. Blokade saobraćaja organizovane na nekoliko mesta u Beogradu, a kod Fakulteta dramskih umetnosti i RTS-a desile se tuče između besnih vozača sa jedne, i okupljenih građana sa druge strane
Profesor beogradskog Fakulteta političkih nauka u penziji Rade Veljanovski ocenio je da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić u gostovanju u Dnevniku RTS-a u četvrtak potpuno anulirao i porazio novinarku Bojanu Mlađenović, a time porazio i sam RTS
„Pitanje Generalštaba jedno je od največih primera kršenja zakona i korupcije. Ne postoji vetovatno ni u jednoj evropskoj zemlji da se zaključuje ugovor sa stranim investitorom i direktno navodi da ćete da prekršite zakon svoje zemlje", poručio lider Kreni-promeni Savo Manojlović
Nakon hapšenja 12 osumnjičenih, koja su se dogodila u četvrtak 21. novembra, predstavnici vlasti i njihovi mediji počeli su svoju propagandu o tome kako je tužilaštvo „podleglo pritiscima sa ulice“. Dragan J. Vučićević se pita „Ko će da hrani decu Jelene Tanasković“
Kako se, na prvi znak da se otpor može organizovati drukčije nego mirnim šetnjicama, sad najednom vlast i njeni telali dosetiše da „batina ima dva kraja“?
Ministar kulture Nikola Selaković mora da bira između zakona i interesa investitora koji hoće da ruše Generalštab, a koji očigledno zastupa predsednik Vlade Republike Srbije Miloš Vučević
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!