Poslednje uporište ukrajinskih boraca u Mariupolju je čeličana Azovstal. Njihov komendant je uputio dramatičan apel političarima iz celog sveta da im se omogući evakuacija u neku treću zemlju
Komandant preostalih ukrajinskih snaga u Mariupolju Serhij Volina uputio je preko Fejsbuka dramatičnu video-poruku u kojoj kaže da je odnos snaga „deset prema jedan u korist neprijatelja“ i pozvao vodeće političare iz celog sveta da im pomognu da se evakuišu u neku treću zemlju.
„Ovo je apel na ceo svet“, rekao je Volina, apel od kojeg bi mogli da zavise njihovi životi.
APTOPIX Ukraine RussiaRuske trupe na putu za Mariupolj / Foto: AP Photo/Alexei Alexandrov
Volina je komandant 36. Ukrajinske brigade mornaričke pešadije, piše nemački „Špigel“. On kaže da Rusija ima prednost u vazduhu, po pitanju artiljerije, broja vojnika, opreme i tenkova, a da Ukrajinci brane još samo jedan jedini objekat – ćeličanu Azovstal na obodu grada u kojoj se nalaze i stotine civila i preko 500 ranjenih boraca.
EU–Russia-Ukraine WarFoto: AP Photo
Volina je televiziji CNN rekao kako bi evakuacija mogla da se odvija: brodom, helikoterima, a moguće bi bilo i uspostavljanje međunarodne humanitarne misije. Nije odgovrio na pitanje koliko je boraca još ostalo u čeličani.
Rusi se nisu izjasnili o evakuaciji ukrajinskih boraca.
Vlada u Kijevu je do sada odbijala da prizna kapitulaciju Mariupolja koji je i strateški i simbolički važan. Ukrajinski branitelji su se u dva navrata oglušili o ruski ultimatum da se predaju.
Ovaj lučki grad je pod ruskom opsadom još od 1. Marta i zajedno sa lukom u velikoj meri razoren. Prema ruskim podacima iz čeličane je na kraju otpor pružalo oko 2500 ukrajinskih boraca i oko 400 inostranih plaćenika.
U odbrani Mariupolja je u značajnoj meri učestvovao i kontroverzni nacionalistički puk Azov, čiji pripadnici ne mogu da računaju da uobičajni tretman ratnih zarobljenika ukoliko padnu u rusko zarobljeništvo.
Ukrajinska strana tvrdi da je u Azovstalu potražilo skroviše i oko 1000 civila.
J.H./Spiegel/CNN
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Gradonačelnik Beograda Aleksandar Šapić u poslednje vreme ne pojavljuje se u javnosti i vode se polemike gde je i šta radi. On za „Vreme” kaže da je dobro i da radi, kao i uvek, „što se vidi na svakom koraku”
Vučić i njegova pratnja više puta su natuknuli da je „većinski“ narod besan i kivan zbog protesta. To je jedva uvijena pretnja, kažu sagovornici „Vremena“
U fabrici „Bambi“ u Požarevcu 4. februara je došlo do pojave dima na krovu jednog pogona, ali ne i požara, tvrde iz policije. Uzrok pojave dima se utvrđuje
Ministar kulture Nikola Selaković je bio svestan pištaljki pod svojim prozorom. Kao što su i kulturnjaci u blokadi njegovog Ministarstva videli da ih sa prozora tog istog Ministarstva ljudi pozdravljaju. Delovali su složno, da su na istoj strani. Selaković je bio sam.
Studenti su shvatili da se odvija borba za značenja, u kojoj se jedno ime ne pominje: ime diktatora. Jer, da se to ime pojavilo u njihovim zahtevima ono bi „pojelo“ same zahteve
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!