Članovi koalicije „Srbija protiv nasilja“ napustili su kolegijum koji je sazvala predsednica Skupštine Srbije, a na kome su prisustvovali i predstavnici nevladinih organizacija CRTA, CeSID i Transparentnost Srbija, kao i američki ambasador Kristofer Hil, šef Delegacije EU u Srbiji Emanuele Žiofre i šef Misije OEBS u Srbiji Jan Bratu.
„Ja ne koristim reč bojkot. Želimo da izađemo na izbore, ali ne smemo da dozvolimo krađu. Potreban je minimum uslova“, kaže za „Vreme“ predsednik Demokratske stranke Zoran Lutovac.
Problem je, navodi Lutovac, što policija i druge institucije ne rade, već su deo sistema, kao i da je partija srasla sa državom, što je protivustavno.
„Iz CRTE su istakli ono što je veoma važno, a to je uvrežena praksa nekažnjivosti, koja dovodi do ponavljanja istih nepravilnosti i krađe. Bez kazne neće biti preventivnih mera“, napominje Lutovac.
Ignorisanje preduslova za izbore
Kako je za „Vreme“ rekao predsednik Demokratske stranke Zoran Lutovac, prvi utisak je da najpre za dnevni red nije konsultovana opozicija i da su ignosrisana tri zahteva, koja su preduslov za sprovođenje preporuka ODHIR-a. To su kontrola biračkog spiska, pristup medijima, kao i da se svi lokalni izbori u Srbiji održe istog dana.
„Na današnjem dnevnom redu nije bilo ta tri zahteva. S toga sam predložio dopunu dnevnog reda, ali je to ignorisano vraćanjem na druge teme“, kaže Zoran Lutovac.
Lutovac kaže da ni prva dva zahteva nisu prihvaćena, jer prihvatanje kontrole koje prodrazumeva samo uvid u birački spisak, bez njegove revizije nema smisla.
„Kažu da je to zadiranje u ovlašćenja institucija i organa države“, navodi Lutovac.
Negiranje problema
Prema rečima predsednika DS-a, Ana Brnabić negira postojanje političke krize i dijalog predstavlja kao unapređenje izbornog procesa, koji je do sada bio dobar.
„Poenta je da najpre imamo uslove pa tek onda izbore. Oni uveliko vode kampanju, uz pritiske na glasače i krađe, kao na prethodnim izborima“, rekao je Lutovac i podseća da je opozicija na vreme tražila dijalog, ali je prvi sastanak održan tek dva dana pred raspisivanje izbora.
On objašnjava da suština treba da bude konsenzus i da se vrati poverenje u izborni proces.
„Videćemo da li su spremni da priznaju da postoji problem i da suštinski prihvate preporuke. Ukoliko to ne učine, i to biti vrlo brzo, biće još većeg jaza i nepoverenja među građanima“, izjavio je Lutovac.
Ukoliko zahtevi budu prihvaćeni
Ako zahtevi opozicije budu prihvaćeni i stvori se minimum uslova za slobodne i poštene izbore, potrebno je da se proširi politički savez koji će se suprotstaviti režimskoj koaliciji, da se stvori najširi mogući društveni savez koji bi obuhvatio sve društvene slojeve, udruženja, organizacije, sindikate, akademsku zajednicu, javne ličnosti, kao i zajednički kandidat koji je opšte prihvatljiv i prepoznatljiv, sa nespornim ljudskim i profesionalnim kvalitetima, zaključio je Lutovac.