Od 1. novembra više od 2.750 vlasnika automobila uzelo je RKS (Republika Kosovo) tablice
Svega nekoliko dana ostalo je do isteka roka za preregistraciju vozila sa srpskih registarskih oznaka gradova na Kosovu na „RKS“ tablice, a od 1. novembra na to se odlučilo više od 2.750 vlasnika automobila, prenosi portal Kossev.
Sagovornici tog portala navode da su se za takav korak odlučili jer su „primorani“ i jer su dovedeni u situaciju da preregistruju vozila ili ih neće voziti.
Za pojedine je „isključivi krivac“ Priština, a „nikako Srbija“. Drugi, međutim, kritikuju Beograd zbog toga što se ne oglašava – „svi ćute, a narod koji ovde živi ispašta“. Pojedini idu i korak dalje – „Vučić je Prištini predao bukvalno sve“.
Kako navodi KoSSev, retko ko žele da stanu pred kameru i govore o tome.
„Ružno je što se preregistracija vrši van svih dogovora“, smatra jedan od sagovornika. Tvrdi da je zbog navonastale situacije bio „prinuđen“ da preregistruje vozilo na tablice RA – (Raška).
„To je van svake pameti… Nisu samo tablice u pitanju, već i mnoge druge veće stvari od kojih zavisi život ljudi – da opstanu na bilo koji način“, naglašava.
Tvrdi da su KM tablice važile više od 70 godina, a da sada Prištini, odnosno, kako kaže, „okupatoru odjednom ne valjaju“.
„Okupirali su sada i severni deo i hoće da na sve načine proteraju srpski narod sa ovog prostora“, dodao je.
Jedan stariji sugrađanin takođe smatra da su građani primorani na registraciju.
„Mora se ili da se kola ne voze“, kaže, ipak, navodeći da za sada on nije preregistrovao svoj automobil.
Nakon poslednje odluke kosovske vlade kojom je produžen rok za preregistraciju na mesec dana, izostaju oglašavanja Beograda i Prištine, dok se za prelazak sa KM na RKS odlučuje mnogo veći broj ljudi.
„Izostaje oglašavanje zato što je i Srbija na neki način okupirana od strane NATO-a – politički, ne fizički kao KiM. Sve zavisi šta će biti sa Rusijom i Ukrajinom“, smatra jedan od sagovornika.
Kaže i da zvanični Beograd „trenutno ne može da reaguje“, zbog toga što se 17. decembra u Srbiji održavaju parlamentarni i lokalni izbori.
Njegovom sugrađaninu, sa druge strane, nije jasno zašto se niko ne oglašava, te kaže – „svi ćute, a narod koji ovde živi ispašta“.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Maturanti novosadske gimnazije "Jovan Jovanović Zmaj" obustavljaju blokadu 9. januara, zato što je Školksi odbor ispunio sve njihove zahteve, a izvinjenje direktora će zanemariti zato što ga smatraju irelevantnim
Pokret slobodnih građana Subotice traži ostavku gradonačelnika Stevana Bakića zato što je dekane Ekonomskog i Građevinskog fakulteta nazvao „bitangama“ i naveo da "grabe krupnim koracima da iz statusa bitange pređu u status fukare“
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da će papir iz SAD o sankcijama NIS-u stići u petak, 10. januara ili u ponedeljak, 13. januara. Vučić je i dalje jedini koji govori o sankcijama koje SAD još uvek nisu zvanično potvrdile
Novosadski studenti okupili su se ispred sudana skupu podrške V. P. iz Kule koji je juče priveden zbog napada suzavcem na keju, tokom akcije "Zastani Srbijo". Najavili su novi protest u sredu
Tridesetak policajaca, žandarma i operativaca BIA držali su u petak četvoro navijača u hodniku Arene zbog transparenata, saznaje „Vreme“. Jedan od navijača priča kako je to izgledalo
Šta hoće Aleksandar Vučić? Sudeći po njegovim svakodnevnim poslanicama, on bi da mu guslari opevavaju navijačka junaštva, a narod da ga obožava u strahu nad svakom svojom izgovorenom rečju i sluša oborene glave dok ga ponižava i vređa sa ekrana
Nema rata i nema embarga, ali smo opet zapatili one koji su nam i devedesetih sisali krv, kao neke neiskorenjive vaške. I onda je nekako logično da nema ni autobusa, pa i da je prevoz iznova prividno besplatan, u onoj meri u kojoj uopšte postoji
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!