
Univerzitet i Vlada
Rektor Đokić: Bez pomaka u rešavanju krize
Održan je još jedan sastanak predstavnika Vlade i univerziteta - bez velikih pomaka
Da je Srbija izgubila Kosovo smatra 44,2 odsto građana Srbije, 44,6 odsto smatra da nije, a 11 odsto je neodlučno, pokazalo je istraživanje nevladine organizacije Institut za evropske poslove sprovedeno od 4. do 14. marta. Nezavisnost Kosova zarad bržeg ulaska Srbije u Evropsku uniju ne bi podržalo 75 odsto ispitanika
Nešto više od petine (23 odsto) ispitanika smatra da će buduća Vlada priznati Kosovo, 56 odsto smatra da se to neće desiti, dok 21,1 odsto ne zna šta bi odgovorili na to pitanje.
Stav da ova Vlada neće priznati Kosovo u većoj meri zastupaju muškarci, ispitanici stariji od 60 godina, sa srednjim i osnovnim nivoom obrazovanja i stanovnici vangradskih naselja.
Nezavisnost Kosova zarad bržeg ulaska Srbije u Evropsku uniju ne bi podržalo 75 odsto ispitanika, 16 odsto bi to podržalo, a devet odsto je neodlučnih.
Gotovo polovina ispitanika, 49,9 odsto, smatra da nije moguće da Srbija ponovo ostvari punu kontrolu i suverenitet nad Kosovom, 35 odsto misli da je to moguće, a 15,1 odsto navodi da ne zna da odgovori na to pitanje.
Ubedljiva većina ispitanika, njih 87,7 odsto, ne zna šta je plan Vlade Srbije za Kosovo, a to su u većoj meri žene, kao i ispitanici iz gradskih naselja.
Više od polovine ispitanika, 53,5 odsto, ne bi podržalo plan predsednika Srbije Aleksandra Vučića koji bi podrazumevao nezavisnost Kosova, ali zato stabilnu državu Srbiju stabilnu i bolji standard; 26,3 odsto bi podržalo takav plan, dok 20,2 odsto nema mišljenje po tom pitanju.
Ukoliko bi sutra bio referendum o nezavisnosti Kosova najveći broj ispitanika bi glasao protiv, 60,5 odsto, za bi glasalo 11,6 odsto, 15 odsto ne bi izašlo na glasanje, dok 13 odsto ne zna kako bi glasalo.
Tri četvrtine ispitanika, 75,2 odsto podržava uspostavljanje trajnog mira sa Albancima na Kosovu, 9,2 odsto je protiv, a 15,7 ne zna šta bi na to reklo, pokazalo je istraživanje sprovedeno u saradnji sa istraživačkom kućom Ninamedia, metodom CAWI, kvantitativnim istraživanjem putem WEB panela.
M.N./FoNet
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Održan je još jedan sastanak predstavnika Vlade i univerziteta - bez velikih pomaka
Rezolucijom Evropskog parlamenta o Srbiji koja je većinom glasova usvojena u sredu (7. maj), traži se oslobađanje šest političkih zatvorenika u Novom Sadu, članova Pokreta slobodnih građana i organizacije Stav
Na Svetski dan slobode medija, Nezavisno udruženje novinara Srbije uručilo je nagrade novinarima koji ne pristaju na tišinu. Po 20. put, nagrada „Dejan Anastasijević“ odala je priznanje onima koji svojim istraživačkim radom otvaraju teme koje vlast pokušava da zatvori
Nakon brojnih pokušaja vlasti da zaustavi ili omete blokade fakulteta, najnovija metoda je - pretnja isključenjem električne energije
Kada se u subotu srušio plafon u jednoj prostoriji beogradske bolnice, tabloidi su bili spremni - kriva je povređena sestra. Prostorija je, navodno, bila zaključana, obeležena i opasana stolicama. Ipak, neko je – kako tvrde nadležni, noću odlučio da je otvori
Studentski zahtev za raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora
Istorijska šansa Srbije Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve