Nešto više od petine (23 odsto) ispitanika smatra da će buduća Vlada priznati Kosovo, 56 odsto smatra da se to neće desiti, dok 21,1 odsto ne zna šta bi odgovorili na to pitanje.
Stav da ova Vlada neće priznati Kosovo u većoj meri zastupaju muškarci, ispitanici stariji od 60 godina, sa srednjim i osnovnim nivoom obrazovanja i stanovnici vangradskih naselja.
Nezavisnost Kosova zarad bržeg ulaska Srbije u Evropsku uniju ne bi podržalo 75 odsto ispitanika, 16 odsto bi to podržalo, a devet odsto je neodlučnih.
Gotovo polovina ispitanika, 49,9 odsto, smatra da nije moguće da Srbija ponovo ostvari punu kontrolu i suverenitet nad Kosovom, 35 odsto misli da je to moguće, a 15,1 odsto navodi da ne zna da odgovori na to pitanje.
Ubedljiva većina ispitanika, njih 87,7 odsto, ne zna šta je plan Vlade Srbije za Kosovo, a to su u većoj meri žene, kao i ispitanici iz gradskih naselja.
Više od polovine ispitanika, 53,5 odsto, ne bi podržalo plan predsednika Srbije Aleksandra Vučića koji bi podrazumevao nezavisnost Kosova, ali zato stabilnu državu Srbiju stabilnu i bolji standard; 26,3 odsto bi podržalo takav plan, dok 20,2 odsto nema mišljenje po tom pitanju.
Ukoliko bi sutra bio referendum o nezavisnosti Kosova najveći broj ispitanika bi glasao protiv, 60,5 odsto, za bi glasalo 11,6 odsto, 15 odsto ne bi izašlo na glasanje, dok 13 odsto ne zna kako bi glasalo.
Tri četvrtine ispitanika, 75,2 odsto podržava uspostavljanje trajnog mira sa Albancima na Kosovu, 9,2 odsto je protiv, a 15,7 ne zna šta bi na to reklo, pokazalo je istraživanje sprovedeno u saradnji sa istraživačkom kućom Ninamedia, metodom CAWI, kvantitativnim istraživanjem putem WEB panela.
M.N./FoNet
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com