
KiM
Poslanici Srpske liste se zakleli da će se „zalagati za zaštitu teritorijalnog integriteta Kosova“
Predsednik Udruženja novinara Kosova Džemailj Redža tvrdi da su poslanici Srpske liste „pokušavali da sakriju“ da su potpisali zakletvu
Proslavljeni reditelj Emir Kusturica traži da Pink ne koristi njegov lik uz pomoć veštačke inteligencije. Advokat Zdenko Tomanović, čija kancelarija zastupa Kusturicu, za „Vreme“ govori o upotrebi dipfejka u vulgarizovanom društvu
Reditelj Emir Kusturica prethodnih dana se istakao izjavama protiv kopanja litijuma, a potom je „zaradio“ montažu na Pinku. To jest, takozvani dipfejk snimak kreiran veštačkom inteligencijom.
To nije prvi put da Pink i njegov vlasnik Željko Mitrović karikiraju nemile osobe uz pomoć dipfejka, izgovarajući se pravom na kreativno izražavanje i satiru.
A nije ni prvi put da oštećene zastupa kancelarija Zdenka Tomanovića, uglednog i iskusnog advokata. Sada su, u Kusturicino ime, tražili od Višeg suda da zabrani distribuiranje Pinkovog snimka.
„Kontekst osvetljava koren napada na Kusturicu. A taj kontekst se zove – litijum. Kada je izneo stav da je protiv kopanja litijuma, Kusturica nije stao ni uz vlast ni uz opoziciju već uz narod i rekao da je to pitanje egzistencije“, kaže Tomanović za „Vreme“.
Razgovor sa njim je naslovna tema broja „Vremena“ koji stiže na kioske u četvrtak (24. oktobar). Pričali smo o izmenama Krivičnog zakona, hajci protiv protesta, plašenju naroda nekim „Beomajdanom“.
„Više od zloupotrebe tehnologije“
Kako kaže Tomanović, u slučaju Emira Kusturice su „ohrabreni ostrašćeni zaštitnici realnosti“ u Srbiji.
„A na Kusturičino vrednovanje tzv. ružičaste Srbije dobio je na nacionalnoj frekvenciji ukraden glas, ukraden lik, izmišljen tekst i vređanje“, navodi Tomanović.
On kaže da je to „mnogo više od zloupotrebe tehnologije“, da je u pitanju „krađa istine i identiteta“.
„I to ne bi moglo da institucije nisu opijene moćima onih koji svakodnevno šalju ocene da je svako ko je protiv kopanja litijuma protivnik naroda i opšteg dobra“, kaže advokat.
Doneta mera u slučaju Đilasa
Tomanović podseća da je u julu ove godine Više tužilaštvo tragalo za osobom koja je objavila dipfejk snimak premijera Miloša Vučevića. Pa ako ne sme da se krade identitet Vučeviću, onda ne sme nikome, kaže naš sagovornik.
I sličnog razloga, dipfejk snimka na Pinku, Tomanovićeva kancelarija zastupala je i predsednika Stranke slobode i pravde Dragana Đilasa.
„Sud je ipak, ali tek nakon godinu dana, doneo privremenu meru i zabranio Željku Mitroviću dalje emitovanje nezakonite obrade glasa i lika Dragana Đilasa“, prenosi Tomanović.
Kaže, vlast i njeni mediji igraju na to da velika većina građana Srbije još ne zna šta je dipfejk. „Nesumnjivo je da ovakav snimak obmanjuje. Srbija je nažalost postala primer kako izgleda zloupotreba veštačke inteligencije kada padne u pogrešne ruke, u inače vulgarizovanom javnom prostoru.“
Ceo intervju sa Zdenkom Tomanovićem čitajte u „Vremenu“ od četvrtka (24. oktobar). Ili se pretplatite na štampano ili digitalno izdanje.
Predsednik Udruženja novinara Kosova Džemailj Redža tvrdi da su poslanici Srpske liste „pokušavali da sakriju“ da su potpisali zakletvu
“Naša kuhinja za širenje mržnje i laži se nalazi u ovoj zgradi iznad nas, na ovom istom RTS-u koji i danas širi laži i mržnju. Moja generacija se primila na te laži, verovala je da radimo pravu stvar i da smo mi u pravu a oni drugi da su zli. I oni drugi su to isto mislili za sebe i onda je krenuo točak zla koji nikako da se zaustavi a za mnoge traje i dan-danas”, rekao je Goran Samardžić ratni veteran, koji je bio vršnjak studenata kad je u Sarajevu postao i ratni vojni invalid
Da bi izašla iz političkog ćorsokaka i podela u društvu, Srbija bi trebalo da pojača napore u borbi protiv korupcije, unapredi reforme vladavine prava, uključujući izbor Saveta REM kroz transparentan i sveobuhvatan proces, navela je komesarka za proširenje EU Marta Kos
Posebno zabrinjava to što je medijskim radnicima u RTS uskraćena sloboda kretanja i obavljanje profesionalnih novinarskih zadataka,, a upućene su im i uznemirujuće pretnje, navodi Ministarstvo spoljnih poslova
Mokrih kolovoza više nema, jedino ih treba očekivati na jugu i jugoistoku gde su još uvek mogući kratkotrajni pljuskovi
Vučić i Šešelj: Gde ja stadoh, ti produži
Povratak radikalskog nasilja Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve