Komandant KFOR-a Anđelo Mikele Ristuća rekao je u intervjuu za portal KoSSev da je prisustvo trupa KFOR-a u oblasti Banjske sprečilo da događaji eskaliraju u još ozbiljniju situaciju.
Ističe da je bio u redovnom kontaktu sa svim relevantnim kolegama, uključujući Euleks, predstavnike kosovskih institucija i bezbednosnih organizacija, kao i sa načelnikom Generalštaba Vojske Srbije.
„Hoću da budem jasan o tome da je mandat KFOR-a jasan i on ne uključuje aktivnosti primene zakona. Ovo ostaje kao isključiv prerogativ Kosovske policije. Sa kim? EULEX-om i KFOR-om, kroz razvijenu saradnju koji postupaju kao prvi, drugi, odnosno treći nadležan u lancu bezbednosti“, kazao je odlazeći komandant KFOR-a Anđelo Mikele Ristuća.
Situaciju je ocenio kao nestabilnu i koja lako može da eskalira, a kao ključni uzrok incidenata ocenjuje nedostatak poverenja među stranama. Na Severu se od izlaska Srba iz institucija stvorila „zapaljiva iskra“, te je njegov mandat prošao sve vreme u upravljanju krizom.
„U tom kontekstu, samo konstruktivnim pristupom svih strana koje se uzdržavaju od zapaljive i kontraproduktivne retorike može da se pomogne u stvaranju neophodnih uslova za trajnu bezbednost na Kosovu i u regionu, a na korist svim stranama i budućim generacijama. Budite uvereni da će KFOR nastaviti da obavlja svoj udeo u obezbeđivanju mira i sigrunosti na Kosovu i šire u regionu“, naglasio je.
Prema pisanju KoSSev-a, Ristuća je naveo da se KFOR suočio sa mnogo poteškoća – pitanjem tablica, izlaska Srba iz institucija, barikada, organizovanja opštinskih izbora, napada na vojnike KFOR-a u maju, hapšenja kosovskih policajaca, pa do sukoba u Banjskoj 24. septembra.
Međutim, ocenjuje komandant, to što u Banjskoj nije bilo težih posledica ne znači da situacija u budućnosti neće dalje eskalirati, a da bi se konflikt sprečio i obezbedila bezbedna budućnost budućim generacijama na Kosovu i u regionu, kaže da je potreban „konstruktivan pristup svih strana koje se uzdržavaju od zapaljive retorike“.
Stoga je pozvao Beograd i Prištinu da se vrate dijalogu posredstvom EU, jer je za situaciju na Kosovu najpre neophodno „političko rešenje“.
Do tada, najavio je dolazak dodatnih trupa čije raspoređivanje je dozvolio NATO.
Kaže i da KFOR ne planira izgradnju nove baze, da imaju sve što je potrebno, da su organizovani i imaju dovoljno ljudi i opreme.
Na čelu KFOR-a Ristuću će zameniti turski general Ozkan Ulutaš, a primopredaja dužnosti je zakazana za 10. oktobar.
A.E/FoNet/KoSSev
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com