Društvenim mrežama već nekoliko dana unazad kruži spisak od 14.000 navodnih bot naloga Srpske napredne stranke (SNS). Analizom objavljene tabele sa imenima, prezimenima, okrugom i linkovima ka profilima na Tviteru, utvrđeno je da u Srbiji “botuje” oko 3.162 osobe. ”Vojska botova” nije izmišljena u Srbiji, a jedna od najpopularnijih je kineska “Brigada 50 centi” koja “zapošljava'' čak 2 miliona ljudi
Direktor saobraćajnog preduzeća „Lasta“ i član glavnog odbora SNS-a Vladan Sekulić, objavio je pre nedelju dana na svom instagram nalogu video spot pod nazivom “Stop stranoj propagandi” u kojem se targetiraju novinari i voditelji N1, Nove S i novina Nova.
U videu direktor “Laste” poručuje da se „moramo suprotstaviti ovom zlu“ uz snimke skakavaca i drugih insekata štetočina.
Društvenim mrežama već nekoliko dana unazad kruži i spisak od 14.000 navodnih bot naloga , ljudi koji su bili plaćeni da kreiraju i dele ovakve i slične sadržaje.
Profili za pisanje pohvala SNS-u i kritičnih i uvredljivih komentara na račun opozicije, uglavnom su lažni i pod drugim imenima, dok neki „botuju“ sa svojih pravih profila, gde objavljuju i fotografije sa štandova SNS-a, kao i u majicama sa stranačkim obeležjima.
O spisku naprednjačkih botova pisali su i regionolani mediji koji su ga okaratkerisali kao „spisak Vučićevih ratnika“, „Vučićevu internet brigadu koja truje Srbiju“ i „nezapmaćeni skandal“.
Nezvaničan spisak SNS botova
Tabela nije zvanična i nije moguće utvrditi da li su podaci u potpunosti tačni, ali su na spisku objavljena imena i prezimena, okrug i linkovi ka tviter profilima te su pojedinci lako zaključili da se radi o njihovim sugrađanima, komšijama ili rođacima.
Svi su članovi SNS-a, a uglavnom su zaposleni u državnim preduzećima, te im je, kako je jedna žena sa spiska svedočila za N1 , “botovanje” u opisu posla.
Foto: Tviter/@protivdictature
Zadatke su prihvatali iz različitih razloga, ali većinom jer su ucenjeni ili u strahu da ne izgube posao.
Botuju 3.162 osobe
Prema objavljenom spisku “botova”, 27. juna ove godine, Srpska napredna stranka ima na raspolaganju oko 4.800 bot-naloga na Tviteru, dok je broj takvih naloga na Fejsbuku, Instagramu i Tiktoku prilično ujednačen i iznosi oko 3.200.
Iz tabele se zaključuje da jedna osoba obično je zadužena za vođenje više naloga i predstavlja se pod različitim lažnim identitetima. Novinari Fake news tragača su utvrdili ukupan broj individua koje su angažovane u ovom sistemu i došlo se do 3.162 osobe, tako što se tražio broj unikatnih kombinacija polja „ime i prezime“ i „opština“.
Ovu procenu treba uzeti s manjom rezervom, budući da postoji šansa da dve različite osobe iz iste opštine nose isto ime i prezime.
Analizom je uvtđeno i da je najaktivnije bot-žarište u Kruševcu (87 osoba), a slede Šabac (70) i Leskovac (63). Prosečan broj botova po aktivnoj opštini / gradu je dvadeset, s tim da su – ako je verovati podacima – sve opštine Kosova i Metohije, kao i Bosilegrad, Crna Trava, Doljevac, Gadžin Han, Preševo, Trgovište i Tutin trenutno bez angažovanih botova.
Brigada 50 centi
“Botovanje” i “trolovanje” komentarima na internetu nije izmislila Srspka napredna stranka. Širom sveta, vladajuće političke partije zloupotrebljavaju društvene mreže na ovaj način. Političke partije koriste botove za razne „prljave kampanje“, a u poslednje vreme ih čak zamenjuju i veštačkom inteligencijom.
Brigada od 50 centi, takođe poznata kao vojska od 50 centi, žargonski je izraz u Kini, za grupu onlajn botova zaposlenih u Komunističkoj partiji Kine (KPK) za koje se kaže da su plaćeni 50 centi (US$ .07) za svaki pro-Kineski post.
Prema izveštajima medija, KPK angažuje oko 500.000 do 2 miliona “botova ”, a najviše posla imaju tokom događaja kao što je Dan državnosti Kine, preneo je VOA News.
„Nije važno da li je godišnjica Kulturne revolucije ili Komunističke partije ili Dan državnosti – to je uvek napet trenutak. To je tačka kontrole,” rekao je David Bandurski, urednik Kineskog medijskog projekta Univerziteta u Hong Kongu.
“Atntibotovski zakon”
Biro za društvena istraživanja (BIRODI) ocenio je da je „neuspešna medijska trasformacija od Srbije napravila ‘botovsko društvo'“. BIRODI i Građanski preokret zatražili su u saopštenju usvajanje „antibot zakona“, kao preduslova za razvoj modernog, građanskog, demokratskog društva u Srbiji.
Kako su objasnili, „stubovi botovskog društva su mediji”, jer je zbog nepostupanja REM-a i niskog uticaja strukovnih udruženja na primenu Kodeksa novinara, „botovsko ponašanje postalo legitimno i legalno“.
Pozvali su SNS „da rasformira svoju fabriku botova“, a Vladu Srbije, javna preduzeća, ustanove i lokalne samouprave da izvše internu kotrolu osoba koje su na spisku botova SNS-a“.
Zatražili su od državne revizorske institucije i budžetske inspekcije da naprave kontrole dobijanja i realizacije ugovora između organa vlasti i osoba koje se nalaze na objavljenom spisku.
Traže i da Republičko javno tužilaštvo odredi organ koji bi postupao s tim u vezi, a od Ministarstva informisanja i telekomunikacija da započne rad na izradi „antibot zakona“.
Od Zaštitnika građana, Agencije za sprečavanje korupcije i poverenice za ravnopravnost traže da naprave izveštaje sa preporukama i pokretanu postupke iz svoje nadležnosti.
Informacije o spisku botova koji je dospeo u javnost niko iz Srpske napredne stranke do sada nije ni potvrdio ni demantovao.
Z.S/Fake news tragač
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Užičani su tokom velikog protesta "Srbijo, Užice te zove" blokirali Jadransku magistralu. Traže da se puste devetorica uhapšenih u tom gradu. Od policije nije bilo ni traga ni glasa. TV Pink je protest proglasio "propalim" i slagao da je bilo "jedva 2000 ljudi".
Novosađani treće veče zaredom blokiraju Varadinski most. Večeras organizuju i Trku privilegije, kojom će gostima Exita pokazati kako izgleda Srbija u vreme Aleksandra Vućića
TV Pink je u "Nacionalnom dnevniku" veliki protest u Užicu u prilogu koji nije trajao ni 17 sekundi proglasio propalim. Stvaranje paralelnog sveta režimskih medija postalo je komično
Premijer Đuro Macut i ministar policije Ivica Dačić doneli su Svrljigu na pozajmicu osam rezervoara za vodu, kako bi tom gradu olakšali vanredno stanje zbog nestašice vode. Građani tvrde da je njihov dolazak bio neuporedivo skuplji od vrednosti rezervoara
Aleksandar Vučić više nije u stanju da povrati ravnotežu u pobunjenom društvu. To se najbolje vidi u ravni govora: nijedno njegovo baljezganje više ne prolazi
Ako smo neutralni dok studente zatvaraju, devojke i momke mlate na pravdi boga, zatiru demokratiju, neistomišljenike dehumanizuju, nastavljaju korupciju koja ubija i još mnogo toga poganog rade – onda ništa
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Botovi u Srbiji su – provaljeni. Ne samo kao generalna pojava već i poimence. To se dogodilo ne samo zato što ruski model nije primenjiv na malenu Srbiju, jer je naše online mnjenje daleko manje a broj korisnika društvenih medija donekle konačan i saglediv, već zbog grešaka ljudskog faktora: bukvalnog izvršavanja bukvalno shvaćenih zadataka
Politički život – spisak mogućih svedoka-saradnika
Dve odmetnute žene koje su priznale da su bile botovi vlasti, jedan haker i nekoliko ultradesničarskih organizacija čija je tačka preseka poslanik Vladimir Đukanović, dokazuju ono što smo slutili: vladajuća većina je ledeni breg, samo vrh se vidi iznad površine, dok je najopasniji i najubitačniji deo skriven u dubini
Međuvreme
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!