Nova 2023. godina, prema kineskom kalendaru počinje 22. januara, a završava se 9. februara 2024. U Srbiji, doček će trajati nedelju dana, i to u Beogradu, Novom Sadu, Nišu, Boru i Smederevu. Doček organizuju Vlada Srbije, kineska ambasada u Beogradu i Institut za pojas i put, u saradnji sa pomenutim gradovima.
Kinezima je stari kalendar odavno postao deo baštine, pomoću koga određuju samo svoje tradicionalne festivale i praznike poput Nove godine. Početak svake je početak nove zodijačke godine – dvanaestogodišnji ciklus u kojem je svaka godina nazvana po jednoj životinji.
„Ova godina je godina Vodenog Zeca i trebalo bi da bude mirnija pošto zec simbolizuje mir, sklad, sreću, napredak, ali i strpljenje i plodnost. Smatra se lunarnom životinjom i simbol je podmlađenja, uskrsnuća, intuicije i ponovnog rođenja“, kaže za portal „Vremena“ Sonja Višnjić Žižović japanolog i urednica izdavačke kuće „Kokoro“.
Objašnjava da su „Kinezi, kao zemljoradnički narod, morali da se srode sa prirodom, pa je i poznavanje promena u prirodi bilo neophodno za uspeh poljoprivrede, ali i države koja se oslanjala na njene plodove. Zato su postojali državni službenici koji su poticali od zvaničnih astronoma a koji su davali uputstva ljudima i vladaru kako da se ponašaju da bi bili u skladu sa prirodom.“
Zbog toga je u staroj Kini dugo bio u upotrebi Mesečev kalendar, podseća Sonja Višnjić Žižović, u kome su meseci označeni posebnim životinjama u čijim simbolima je bila izražena instinktivna snaga.
„Po predanju, izbor i redosled životinjskih simbola (pacov, bivo, tigar, zec, zmaj, zmija, konj, koza, majmun, petao, pas, svinja) nastali su kada je dvanaest životinja došlo na Budin poziv – po jednoj verziji tim su redosledom dolazile na njegov poziv na slavlje povodom Nove godine, a po drugoj na njegov samrtni odar, da bi se oprostile od njega.“
U Srbiji je tek nedavno prvi put objavljen Mesečev kalendar za 2023. godinu, objavila ga je kuća „Kokoro“, sa smernicima i savetima kako da se pozitivno iskoriste Mesečevi ritmovi u kući i domaćinstvu, nezi tela, bašti, zdravlju.
Jer, po učenjima taoizma, konfucijanizma i čan budizma, u prirodi postoji ritam kojem su podložne sve stvari, pojave, pa i aktivnost ljudi i životinja. A protiv prirodnog ritma se ne treba boriti, već ga dobro upoznati.
S obzirom da je Srpska pravoslavna crkva komentarisala jogu, razumljivo je očekivati da će imati šta da kaže i onima koje zanimaju običaji i tradicija vezana za Kinesku novu godinu.
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com