
Građevinarstvo
Kinezi koji su gradili srušeni soliter u Bangkoku, radili i na srušenoj nadstrešnici u Novom Sadu
Isti kineski izvođač stoji iza radova na srušenom soliteru u Bangkoku i rekonstrukcije železničke stanice u Novom Sadu
Nakon kompanija Del i Epl i HP se pridružio trendu selidbe proizvodnje iz Kine u obližnje države. Kako prenose azijski mediji, ovo je deo američke strategije "smanjenja faktori rizika” zbog tenzije između dve države
Geopolitičke trzavice između SAD i Kine i neizvesnost koja iz nje proističe sve više utiču na ekonomska kretanja. Mediji u Istočnoj Aziji javljaju da je američki proizvođač kompjutera i kancelarijskih električnih uređaja HP doneo odluku da deo proizvodnje i nabavke delova iz Kine prebaci u obližnji Tajland i Vijetnam, pa i bliže kući u Meksiko. HP je drugi najveći proizvođač računara na svetu iza kineske kompanije “Lenovo” i prošle godine je prodao 55 miliona kompjutera.
NikkeiAsia prenosi da HP želi da prikrije svoje planova da napusti Kinu”, kako im je to rekao izvršni direktor jednog od “HP” dobavljača. Komapnija osim geopolitičkih zabrinutosti uzima u obzir i kontinuirani rast proizvodnih troškova u Kini, kao i izazove u zapošljavanju radne snage i povećanje troškova rada”.
Ekonomski analitičar Keren Džesop naveo je za iste medije da je “primarna svrha diversifikacije lanca proizvodnje ublažavanje faktora rizika zbog tenzije između SAD-a i Kine i iskorištavanje prednosti novih centara za prozvodnju u Vijetnamu i drugim zemljama jugoistočne Azije”.
HP je relativno sporo reagovao na političku situaciju, jer su američki Del i Epl već prebacili deo svoje proizvodnje kompjutera u Vijetnam, te traže snabdevače delovima i u Tajlandu. Del je još početkom godine pokrenuo radikalniju kampanju da isključi čipove made in China iz svojih proizvoda i značajno smanji ukupnu upotrebu elektronskih komponenti proizvedenih u Kini, jer se to u datim političkim okolnostima smatra “bezbednosnim rizikom”.
.Velika mušterija Dela je američka vlada, odnosno državna administracija i škole, što objašnjava brzo delovanje te kompanije kada je u pitanju odvajanje od kineskih kompanija.
HP-u i Delu olakšava selidbu što se relativno malo računara koje proizvedu u Kini tu i proda – manje od deset procenata. Naime, najveći deo gotovih proizvoda iz svojih fabrika u Kini američki proizvođači uvoze u SAD gde prodaje 30 do 40 svojih prozvoda.
Takođe, američka kompanija Epl, za čije potrebe najveći deo proizvodnje zapravo obavlja tajvanski Fokskon u kineskim gradovima Čengdu i Šangaj, u saradnji s tom tajvanskom firmom već sprovodi plan uspostavljanja novog lanca proizvodnje van Kine, u kojem bi se “ajfoni” proizvodili u Indiji, a “mekbuk” laptopovi, “ajpedovi” i pametni satovi u Vijetnamu.
I.S./RTS/NikkeiAsia
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Isti kineski izvođač stoji iza radova na srušenom soliteru u Bangkoku i rekonstrukcije železničke stanice u Novom Sadu
Ruski operativci su navodno već stigli u Srbiju, dok američki FBI u odgovoru za „Vreme“ niti potvrđuje niti demantuje da je uključen u istragu huka i stampeda u Kralja Milana
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je u ponedeljak (31. mart) da u sredu (2. april) počinju konsultacije o novoj Vladi i rekao da se pet ili šest lista prijavilo da dođe na razgovor
Povodom napada na dekanku niškog Filozofskog fakulteta Nataliju Jovanović i u znak podrške univerzitetskoj zajednici, protesti u Beogradu, Nišu, Novom Sadu i Kragujevcu
Članovi Saveta Univerziteta u Beogradu najoštrije osuđuju izjave nosilaca javnih funkcija kojima se poziva na hapšenje rektora tog Univerziteta Vladana Đokića, kao i neprimeren i socijalno neprihvatljiv pritisak na akademsku zajednicu
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve