Članice mreže Safe Journalists pokrenule su kampanju #NeOklevajPrijavi povodom 2. novembra, Međunarodnog dana borbe protiv nekažnjivosti zločina nad novinarima, saopšteno je u četvrtak.
Cilj kampanje je da se podigne svest o problemu nekažnjivosti napada na novinare, koji je prisutan u svim zemljama Zapadnog Balkana i da se novinari ohrabre i prijave sve vrste napada koji su u vezi sa njihovim radom.
Na teritoriji Zapadnog Balkana u proteklih 30 godina tokom rata 110 lokalnih novinara izgubilo je živote. U vremenima bez rata, život je izgubilo pet novinara, a samo dva slučaja su rešena pravosnažnom presudom.
Novinari su zbog svog posla izloženi pretnjama i napadima, a zbog malog broja rešenih slučajeva, često odustaju od prijavljivanja. Kako bi ohrabrili novinare da ipak prijave napade, SafeJournalists mreža pokrenula je kampanju #NeOklevajPrijavi, pa će od danas na sajtu SafeJournalists.net novinari iz država Zapadnog Balkana moći da prijave nasilje.
Pored prijave, na sajtu se mogu naći i informacije o kontakt osobama za novinare iz tužilaštva i policije za one države koje ih imaju. Javna tužiteljka u Prvom osnovnom javnom tužilaštvu u Beogradu i kontakt tačka za bezbednost novinara Vanja Ćulibrk rekla je da je važno da medijski radnici znaju da čim se dogodi napad ili ugrožavanje u vezi sa poslom koji obavljaju, odmah prijave slučaj nadležnim organima ili da se jave udruženju novinara koji prate napade na novinare i sarađuju sa organima gonjenja.
Prema njenim rečima, naročito je značajno da se krivična prijava podnese bez odlaganja, čime se omogućava efikasno obezbeđivanje dokaza u predmetnom postupku, imajući u vidu da je obaveznim uputstvom vrhovnog tužioca određeno da se prva radnja mora preduzeti u roku od 48 časova od prijema krivične prijave u tužilaštvo.
Podršku novinarima iz zemalja Zapadnog Balkana pružile su partnerske organizacije Media Freedom Rapid Response.
M.J./FoNet
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com