
KiM
Poslanici Srpske liste se zakleli da će se „zalagati za zaštitu teritorijalnog integriteta Kosova“
Predsednik Udruženja novinara Kosova Džemailj Redža tvrdi da su poslanici Srpske liste „pokušavali da sakriju“ da su potpisali zakletvu
Kriza u Ukrajini dominira programima posvećenim predizbornoj kampanji svih televizija koje nadzire Regulaciono telo za elektronske medije. Samo je televizijama Hepi i B92 bilo bitnije da kritikuju opoziciju
Informišući o trećoj nedelji predizborne kampanji, ovdašnje televizije su se više bavile ukrajinskom krizom nego programom stranaka ili aktivnostima funkcionera, zaključak je najnovijeg izveštaja Saveta Regulacionog tela za elektronske medije (REM).
Izbornoj kampanji najveći broj sati programa posvetile su TV Insajder -76 i N 1 – 60 sati. Ostali kanali su se predstojećim izborima bavili znatno kraće. Kriza u Ukrajini nije dominantna tema samo na programima posvećenim izbornoj kampanji TV Hepi i B92. Oni su svoje gledaoce najviše informisali o temi koju REM definiše kao „kritički prema opoziciji“.
RTS 1 je izbornoj kampanji posvetio devet sati i 38 minuta. Od tog vremena, 21 odsto posvećeno je ratu u Ukrajini, izbornim programskim sadržajima nešto više od 55 odsto, a aktivnostima državnih funkcionera nešto manje od 45 odsto.
Na programu RTS 2 ni u trećoj nedelji izborne kampanje nije zabeležen nijedan izborni sadržaj. RTS 2 je kanal namenjen kulturi i zabavnom sadržaju, pa je i očekivano da na njegovom programu nema emisija političkog sadržaja. Međutim, ovaj kanal ima emisije informativnog sadržaja koji se odnose na dešavanja u kulturi, pa bi se moglo zaključiti da u predizbornim programima stranaka nema kulture.
Na programima RTV 1 blizu dve trećine analiziranog programa bilo je posvećeno izborima, a više od trećine aktivnostima državnih funkcionera. Na prvom mestu je tema „kriza u Ukrajini“, a više od 80 odsto zabeleženih priloga je neutralnog tonaliteta.
RTV 2 je izveštavanju o izborima posvetio oko četiri sata programa.
Rezultati analize komercijalnih televizijskih kanala su sledeći: TV Pink je izbornoj kampanji posvetio skoro 15 sati programa, a aktivnostima državnih funkcionera 16, 5 sati. I kod njih u okviru tog vremena dominira kriza u Ukrajini, a nešto više od polovine priloga je neutralnog tonaliteta. Prilozi pozitivnog i negativnog tonalitetna TV Pink imaju približno istu zastupljenost.
I u izveštajima Televizije Prva, koja je izbornoj kampanji posvetila 6,5 sati programa, dominantna tema je kriza u Ukrajini. Gotovo dve trećine njihovih priloga imaju neutralni tonalitet.
Teme koje dominiraju u programu posvećenom predizbornoj kampanji na N 1 su „kritika vlasti“ i „negativno o Aleksandru Vulčiću“.
Na Novoj S, u nešto više od 36 sati programa, više od polovine je posvećeno analitičarima, novinarima i ostalim učesnicima kampanje.
Tokom osam i po sati programa o izbornoj kampanji na Al Džaziri, dominantna tema je „kritika vlasti“. Negativnog tonaliteta je bilo u 60 odsto priloga.
S.Ć./FoNet
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Predsednik Udruženja novinara Kosova Džemailj Redža tvrdi da su poslanici Srpske liste „pokušavali da sakriju“ da su potpisali zakletvu
“Naša kuhinja za širenje mržnje i laži se nalazi u ovoj zgradi iznad nas, na ovom istom RTS-u koji i danas širi laži i mržnju. Moja generacija se primila na te laži, verovala je da radimo pravu stvar i da smo mi u pravu a oni drugi da su zli. I oni drugi su to isto mislili za sebe i onda je krenuo točak zla koji nikako da se zaustavi a za mnoge traje i dan-danas”, rekao je Goran Samardžić ratni veteran, koji je bio vršnjak studenata kad je u Sarajevu postao i ratni vojni invalid
Da bi izašla iz političkog ćorsokaka i podela u društvu, Srbija bi trebalo da pojača napore u borbi protiv korupcije, unapredi reforme vladavine prava, uključujući izbor Saveta REM kroz transparentan i sveobuhvatan proces, navela je komesarka za proširenje EU Marta Kos
Posebno zabrinjava to što je medijskim radnicima u RTS uskraćena sloboda kretanja i obavljanje profesionalnih novinarskih zadataka,, a upućene su im i uznemirujuće pretnje, navodi Ministarstvo spoljnih poslova
Mokrih kolovoza više nema, jedino ih treba očekivati na jugu i jugoistoku gde su još uvek mogući kratkotrajni pljuskovi
Vučić i Šešelj: Gde ja stadoh, ti produži
Povratak radikalskog nasilja Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve