img
Loader
Beograd, 16°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Svet

Turska: Borba za svaki glas

14. мај 2023, 07:12 Sofija Popović
Foto: AP Photo/Francisco Seco
Copied

Na današnjim predsedničkim i parlamentarnim izborima u Turskoj očekuje se rekordna izlaznost, čak 85 odsto. Sve ankete na predsedničkim izborima blagu prednost daju opozicionom kandidatu, ali biće važan svaki glas. Opozicija poziva svoje pristalice da večeras ne izlaze na ulice, a strahuje se da aktuelni predsednik Redžep Tajip Erdogan neće priznati izborne rezultate, ukoliko budu nepovoljni po njega

Oko 61 milion birača iz 87 izbornih okruga u Turskoj izašlo je danas na birališta. U isto vreme održavaju se parlamentarni i predsednički izbori, ovi drugi svakako važniji jer će presudno uticati na budući kurs ove zemlje.

Posle dve decenije, autokratska vlast aktulenog predsednika Redžepa Tajipa Erdoana je ugrožena. Sve ankete pokazuju da će biti tesna trka između Erdogana i opozicionog kandidata Kemala Kiličdaroglua, lidera Republikanske narodne partije koji ima podršku opozicionog bloka Nacionalne alijanse koju čini šest ideološki potpuno različitih partija.

Osim 61 miliona birača u samoj Turskoj, pravo glasa iskoristio je i veliki broj njih iz dijaspore. Samo iz Nemačke očekuje se da pristigne preko 3,4 miliona glasova. Predviđa se rekordna izlaznost i do 85 odsto. Biračka mesta koja su postavljena u državnim školama otvorena su u 8 ujutru, a zatvaraju u 17 časova. Prvi rezultati očekuju se do ponoći.

Predsednik Turske bira se direktno na izborima i njegov mandat traje pet godina. Ukoliko nijedan kandidat ne dobije više od polovine glasova, ide se u drugi krug dve nedelje kasnije. Karakteristika Turske nakon što je 2017. Erdogan promenio ustav i uveo predsednički sistem je da se na parlamentarnim izborima ne bira vlada u parlamentu, već predsednik Turske ima svoj kabinet sa ministrima koje sam postavlja, kao recimo u Sjedinjenim Američkim Državama.

Izbori se održavaju usred ozbiljne ekonomske krize, koja Tursku pogađa već nekoliko godina unazad uz prateću visoku inflaciju, a koja je kulminirala razornim zemljotresima na istoku zemlje. Sve veći broj Turaka kao glavnog krivca za rastuću inflaciju prepoznaje aktuelnog predsednika zbog njegovog odbijanja da podigne kamatne stope.

Zvanična stopa inflicije je nešto iznad 50 odsto, ali stručnjaci ukazuju da je zapravo viša od 100 odsto. Zato se kao poslednja slamka spasa aktuelnog predsednika, koji je imao izrazito populističku kampanju, tumači povećanje plata u državnom sektoru za 45 odsto samo nekoliko dana uoči izbora.

Predsednik Turske Redžep Tajip Erdogan nada se ostanku na vlasti, Foto: Tanjug

Demografija bi mogla biti ključna 

Na današnjim izborima će demografija Turske igrati važnu ulogu. Većina provincija pogođenih februarskim zemljotresom tradicionalno su bile jako uporište Erdogana i njegove AKP. Međutim, kako je to saopštila turska izborna komisije, očekuje se da najmanje milion birača u zonama na istoku neće glasati zbog raseljenja.

Važan faktor koji bi presudno mogao da utiče na rezultate su glasovi mladih, s obzirom da je Turska jedna od najmlađih populacija u Evropi. Mladi čine skoro 10 odsto biračkog tela i većinski su izuzetno su kritički nastrojeni prema Erdoganu, koji je u poslednjoj deceniji ojačao konzervatizam u zemlji.

U trci za predsednika inicijalno su bila četiri kandidata. Tri dana pre glasanja iz trke se povukao bivši partijski kolega Kemala Kiličdaroglua Muharem Ince sa levog centra, zbog jdnom kompromitujućeg snimka koji se pojavio na društvenim mrežama. Iako Ince nije pozvao svoje birače da podrže Kiličdaroglua, veruje se da će se njegovi klasači opredeliti sa Kiličdaroglua. Iako se ne radi o velikom broju glasova, s obzirom da će svaki procent biti važan, veruje se da njegovo povlačenje smanjuje šanse Erdoganu za pobedu.

Zaokret ili kontinuitet

Ukoliko opozicioni kandidat uspe da pobedi Erdogana i ispuni svoja predizborna obećanja, promene u Turskoj biće ogromne. Kako na unutrašnjem tako i na spoljnom planu.

Najpre, Turska će promeniti državni sistem i vratiti se na parlamentarni, u kom predsednik ima simboličnu ulogu. Opozicione stranke vratile bi se ekonomskim reformama i nastojale bi da ponovo izgrade veze Turske sa Zapadom, u prvom redu sa NATO, ali i susedima poput Grčke i Kipra.

Pod vlašću Erdogana Turska je produbila svoje veze sa Rusijom i pre svega na Bliskom istoku. Kap koja je prelila čašu u odnosima sa Zapadom bila je kupovina ruskog odbrambenog sistema S-400 2019. godine, ali i poslednje blokiranje ulaska Švedske u NATO uz pretnje da će milioni izbeglica koji se nalaze u Turskoj preplaviti Evropu.Veruje se da bi Erdoganova pobeda podrazumevala nastavak ovakvih trendova.

Kada je u pitanju region, proteklu deceniju Erdogan je bio rado viđen gost balkanskih vlastodržaca. Podrška Erdoganu ujedinila je ljute protivnike na domaćem terenu. Tako su na primer i Dodik i Izetbegović u Bosni podržali Erdogana. U Srbiji su to učinili i sandžački političari Ugljanin i Zukorlić, koji su čak prisustvoali završnom mitingu u Istanbulu. Podrška je stigla i od albanskog premijera Edija Rame.

Sofija Popović

Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com

Tagovi:

erdogan izbori u turskoj izbori u turskoj miran odlazak s vlasti parlamentarni izbori u turskoj predsednički izbori u Turskoj Redžep Tajip Erdogan izbori udružena opozicija u turskoj
Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Vesti

Protesti i blokade

11.јул 2025. K. S. / I. M.

BLOG Blokada magistrale u Užicu, policija potisnula građane sa Autokomande

Protiče druga nedelja građanske neposlušnosti u Srbiji. Sva današnja dešavanja pratite u našem blogu uživo

Blokada Autokomande

11.јул 2025. I.M.

„Zovem se Marko“: Policajac na Autokomandi skinuo fantomku nakon skandiranja (Video)

Na protestu kod Autokomande, građani su u više navrata uzvikivali „Skinite fantomke“, zahtevajući od policije da otkrije identitet prisutnih službenika. Jedan policajac je na taj zahtev odgovorio – predstavio se imenom, skinuo masku i ušao u dijalog sa okupljenima

Tenis

11.јул 2025. I.M.

Novak Đoković: Stojim uz mlade i narod, užasne su scene

Nakon poraza u polufinalu Vimbldona Novak Đoković poslao poruku u vezi sa sadašnjom situacijom u Srbiji

Protest „Vidimo se na Vidovdan“: Početak otvorenog građanskog bunta

Studentski protesti

11.јул 2025. T. S.

„Okončanje Vučićeve trinaestogodišnje vladavine neće biti lako“

Nezavisni ruski portal Insajder opisuje studentske proteste u Srbiji kao najdugoročniji i najuporniji otpor Vučiću do sada. Demonstranti su sve organizovaniji, a vlast sve brutalnija

Aleksandar Vučić: Idejni tvorac paralelnih delova društva

Štrajk advokata

11.јул 2025. T. S.

Ako advokati ne slušaju, napravićemo nove: Vučić najavio formiranje „advokata 2.0“

Predsednika Srbije Aleksandra Vučića „baš briga“ za trodnevni štrajk advokata, nezadovoljnih zbog određivanja pritvora njihovom kolegi. Uostalom, posle studenata, profesora i novinara, Vučić će pokrenuti inicijativu da se oforme „advokati 2.0“

Komentar

Pregled nedelje

Pohvala neutralnosti

Ako smo neutralni dok studente zatvaraju, devojke i momke mlate na pravdi boga, zatiru demokratiju, neistomišljenike dehumanizuju, nastavljaju korupciju koja ubija i još mnogo toga poganog rade – onda ništa  

Filip Švarm

Komentar

Požari i poplave u rajhu korupcije

Srbija nije spremna za požare, oluje i poplave, ali je predsednik Aleksandar Vučić spreman da od svega napravi propagandu

Nemanja Rujević

Komentar

Policijska tortura: Zašto se tužilaštvo i MUP prave ludi?

Policajac i policajka su snimljeni dok su u pokušaju iznude studentkinju čupali za kosu. To je klasičan primer mučenja i torture, grubo kršenje zakona za koje bi morali da snose posledice

Davor Lukač
Vidi sve
Vreme 1801
Poslednje izdanje

MUP i građani

Sve što treba da znate o policiji na protestima Pretplati se
Opozicija na ulicama

Jedinstvo, ali parcijalno

Thompson u Zagrebu

Najmasovniji profašistički skup posle Drugog svetskog rata

Kultura sećanja: Studenti i policija

Represivni san svake diktature

Intervju: Dušan Strajnić Dukat, grupa “Oxajo”

Najbolje je kada me pesma prevaziđe

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1801 09.07 2025.
Vreme 1800 02.07 2025.
Vreme 1799 25.06 2025.
Vreme 1798 19.06 2025.
Vreme 1797 11.06 2025.
Vreme 1796 04.06 2025.
Vreme 1795 28.05 2025.
Vreme 1794 21.05 2025.
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.
Vreme 1789 16.04 2025.
Povezane vesti

Svet

14.април I.Đ.

Erdoganova pobeda u magli: Opozicija u blagoj prednosti pred izbore u Turskoj

Inflacija kojoj se ne vidi kraj i loša reakcija države i predsednika na posledice zemljotresa glavni su aduti protivkandidata. Stručnjaci tvrde da se Erdoganu u maju može obiti o glavu što u njegovoj vladavini više nema ni "d" od demokratije

Turska

14.мај Sofija Popović

Kemal Kiličdaroglu: Ko je čovek koji može da pobedi Erdogana? 

Socijaldemokrata, „turski Gandi“, kandidat ujedinjenih opozicionih partija. Prepoznatljivo lice opozicione scene, čovek koji je već dvadeset godina na udaru vladajućeg režima Redžipa Tajipa Erdoana. U kampanju ide sa sloganom „Sve će biti u redu – Hajde Turci, hajde!“ i obećava sve suprotno stvarnosti koju već dve decenije gradi aktuelni predsednik koga naziva „zavodljivim autokratom“

Aja Sofija – Od crkve do džamije

14.јул Ivan Ivanji

Sudbina svete mudrosti

Mnoge građevine markiraju istoriju koju dogradnje revidiraju. Aja Sofija je od crkve pretvorena u džamiju, od džamije je odlukom Mustafe Kemala Ataturka postala muzej, da bi sada ukazom Tajipa Redžepa Erdogana ponovo trebalo da se pretvori u džamiju. Da li će u jednoj od najlepših svetskih građevina ponovo prekrečiti sve što podseća na hrišćanstvo

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure