Nakon što je u martu zabeležena najveća inflacija u protekle dve godine, u aprilu i maju došlo je do njenog usporavanje.
Međugodišnja inflacija u martu bila je 16,2 odsto. U aprilu je zabeleženo njeno usporavanje i iznosila je 15,1 odsto. U odnosu na maj prošle godine, u maju ove inflacija je iznosila 14,8 odsto, što je smanjena u odnosu na prethodni mesec za 0,3 procentna poena, objavio je Republički zavod za statistiku.
Prema podacima Zavoda, cene proizvoda i usluga lične potrošnje u maju su, u odnosu na april, u proseku povećane za 0,9 odsto. Potrošačke cene u maju su u poređenju sa decembrom 2022. godine povećane za 5,3 procenta.
Posmatrano po glavnim grupama proizvoda i usluga, u maju su u odnosu na april zabeležena povećanja cena stanovanja, vode, struje, gasa i ostalih goriva 2,6 odsto, odeće i obuće 1,7 odsto, hrane i bezalkoholnih pića 1,4 odsto, usluga restorana i hotela 1,3 odsto.
Kad je nedavno najavljivao povećanje plata i penzija, predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je da je plan da se inflacija do kraja godine spusti na osam odsto.
Međutim, ekonomisti su ocenili da ove mere neće doprineti tom cilju.
„Ova mera je možda politički popularna i neko možda misli da može kratkoročno da podigne domaću tražnju radi podrške ekonomskoj aktivnosti u zemlji. Međutim, s obzirom na strukturu i slabosti naše ekonomije, ova mera će u praksi uglavnom samo povećati javne rashode i javni dug i podstaći inflaciju“, rekao je tada za portal „Vremena“ Dejana Šoškića, profesora Ekonomskog fakulteta i nekadašnjeg guvernera Narodne banke Srbije.
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com