Definitivno se 15. marta u Beogradu dogodio napad na život, telo i slobode velikog broja građana, ocena je nekoliko nevladinih organizacija koje se bave ljudskim pravima, koje su danas zbog tog slučaja Tužilaštvu za organizovani kriminal podele krivičnu prijavu za terorizam.
Direktorka Komiteta pravnika za ljudska prava YUKOM Katarina Golubović izjavila je na zajedničkoj konferenciji za novinare da su se, posle demantija i odbijanja domaćih institucija, obratili Evropskom sudu za ljudska prava, u ime 47 građana, za izdavanje hitne mere.
Prema njenim rečima, organizacije su već 16. marta imale izjave građana skupljene kao svedočanstva koje su prijavile nadležnim organima i u roku 48 sati od događaja predale tužilaštvu.
Tužilaštvo još nije kvalifikovalo delo
„Bilo je neophodno da se obratimo i Ujedinjenim nacijama, te smo potom specijalnom izvestiocu UN uputili predstavku zbog ugrožavanje bezbednosti građana i prava na zdravlje, okupljanje i izražavanje i tražili efikasnu istragu bez političkog uticaja. Tražili smo i da pozovu državu Srbiju da prekine dalju upotrebu sredstava za razbijanje mase“, rekla je Golubović.
„Videli smo da je veliki broj građana zastrašen, smatramo da je učinjeno krivično delo terorizma“, rekla je Golubović i navela da su ponovo kontaktirali građane koji su pružili svoja svedočanstva za saglasnost da učestvuju u postupku pred tužilaštvom, „“međutim, deo njih nije hteo da učestvuje.
Važno je da se nastavi postupak pred Prvim osnovnim tužilaštvo koje, kako je rekla Golubović, još nije kvalifikovalo delo.
Napomenula je da je zajednički Odbor EU i Srbije pre dva dana usvojio Deklaracije kojom se poziva na efikasni istragu i da se zaustavi progon onih koji govore o događajima 15. marta.
Organizacije su izradile platformu (zvuk.lab.rs) sa više od 3.000 svedočanstva ljudi učesnika protesta 15. marta.
Inicijativu su pokrenuli Beogradski centar za ljudska prava (BCLJP), CRTA, Građanske inicijative, Inicijativa A11, YUKOM i FemPlatz.
Korišćenje oružja za kontrolu mase predstavlja akt terorizma
Đorđe Krivokapić iz Share fondacije izjavio je da je prikupljeno 3.519 svedočanstva učesnika.
„Korišćenje oružja za kontrolu mase predstavlja akt terorizma, a nadležne institucije su propustile da reaguju“, rekao je Krivokapić i naglasio da su nevladine organizacije izradile platformu iz dužnosti prema građanima.
„Platforma je pokrenuta da upozna ljude sa impresijama, iskustvima i posledicama ljudi“, rekao je Krivokapić i upozorio na oprez pri korišćenju, zbog mogućeg uznemirenja i traumatizacije.
„Nije preporučeno osetljivim osobama, ima zastrašujuće iskustava“, ukazao je on i napomenuo da zvučna oružja nikad nisu primenjena na mirnom skupu i to u momentu tišine.
Vladic ilić iz BCLJP je naglasio da je istraga o korišćenju opasnog sredstva za kontrolu i suzbijanje mase od samog početka nedelotvorna.
„Država je negirala sve, mi nismo želeli debatu kroz medije, odgovorili smo, ali je država ignorisala najveći broj dokaza i argumenata“, rekao je Ilić i zaključio da nevladine organizacije očekuju da odgovore međunarodni institucije.
Izvor: FoNet