Jedan za drugim studenti blokiraju državne fakultete u četiri univerzitetska grada u Srbiji - Beogradu, Novom Sadu, Nišju i Kragujevcu. Vučić ih je nazvao gramzivim stranim plaćenicima. Student FPN-a Pavle Cicvarić mu poručuje da je došlo vreme da se "pomeri"
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je iz Švajcarske pozvao studente koji blokiraju fakultete da se „ne svađaju i ne tuku oko novca zarad rušenja vlasti“. Predstavivši ih kao gramzive strane plaćenike, predsednik Republike je mladim ljudima praktično poručio da mogu da zarade bolje i više ako mu se priklone.
Iako se do sada uzdržavao, Vučić više nije mogao da izdrži da ne regauje na blokade fakulteta koji „padaju“ iz dana u dan u četiri univerzitetska grada – Beogradu, Novom Sadu, Nišu i Kragujevcu. Studenti traže „pravdu“: da se kazne svi odgovorni za pogibiju u Novom Sadu, da se pohapse ljudi koji su napadali i tukli studente, da se na slobodu puste učesnici protesta koji su pohapšeni.
Student Fakulteta političkih nauka u Beogradu Pavle Cicvarić kaže za „Vreme” da su često dobijali poruke od drugih studenata koji pitaju zašto su protesti baš sada.
„Pitali su kako smemo da blokiramo… Ima studenata koji hoće da rade. Ali, mi zaista nismo adresa za ta pitanja. Adresa je Vlada, ali suštinski predsednik Srbije. Čim on odluči da ispuni zahteve, prekidaju se sve blokade. U svoje ime kažem – ako je predsednik nesposoban da usliši ove zahteve, možda je vreme i za njega da se pomeri. Mislim da je vreme da se pomeri odavno, sa sve svojom svitom”, kaže Cicvarić.
Blokade u Kragujevcu
Studenti Filološko-umetničkog fakulteta (FILUM) iz Kragujevca odlučili su u četvrtak uveče da se od petka pridruže protestima kolega iz Novog Sada, Beograda i Niša i započnu blokadu Rektorata, a profesore i studente drugih fakulteta pozvali su da im se pridruže.
Studentkinja četvrte godine FILUM Anđela Maslak kaže da će se u petak obratiti svim profesorima za podršku i dodala da su o tome obavestili Studentsku službu. Rekla je i da je blokada Rektorata Univerziteta u Kragujevcu zakazana je za petak u 11.52 sata.
Nezadovoljni oportunim odnosom Studentskog parlamenta
Sa skupa FILUM u četvrtak uveče upućen je poziv studentima ostalih fakulteta da se priključe protestu i organizuju blokade.
Maslak je rekla da je u četvrtak zasedao Parlament Univerziteta u Kragujevcu i saopštio da će u petak sprovesti anketu među studentima, ne isključujući mogućnost da i oni podrže proteste.
„Mi smo, međutim, odlučili da ih ne čekamo i krenemo u blokade sami, uvereni da će nam se pridružiti i studenti ostalih fakulteta u Kragujevcu“, rekla je Maslak.
Prema nezvaničnim informacijama, studenti Univerziteta u Kragujevcu su veoma nezadovoljni oportunim odnosom Studentskog parlamenta prema odavanju pošte žrtvama tragedije, kao i izostankom podrške kolegama sa ostalih univerziteta u Srbiji.
Dosadašnji predsednik Studentskog parlamenta Ognjen Obradović podneo je ostavku, ali Parlament nije saopštio razloge zbog kojih je to učinio. Studente je posebno revoltiralo saopštenje Parlamenta koji ih je pozvao da „puste nadležne da rade svoj posao“.
Blokade u Nišu
U Nišu će u petak, 6. decembra, građani blokirati raskrsnicu kod zgrade Osnovnog i Višeg suda, a studenti će za to vreme „zauzeti“ Filozofski fakultet. Talas studentskih blokada širi se i na jug Srbije.
Oba protesta u Nišu počeće u petak, 6. decembra, u 11.52 časova, kada je 1. novembra pala nadstrešnica na renoviranoj Železničkoj stanici u Novom Sadu i usmrtila 15 ljudi.
Blokadu saobraćaja kod Suda organizuje opozicija i ona će, prema najavama, trajati 15 minuta, piše „Danas“.
Blokadu saobraćaja kod suda organizuje opozicija i ona će, prema najavama, trajati 15 minuta.
Blokada Filozofskog fakulteta
A „zauzimanje“ Filozofskog fakulteta organizuje neformalna grupa studenata, ne navodeći koliko će ona trajati.
Studentkinja Anđela Jeremić je kazala da će studenti po ulasku u zgradu pozvati profesore da im se priključe u blokadi, što će značiti „potpunu obustavu nastave i svih aktivnosti na fakultetu“.
„To neće biti nikakva blokada koja će trajati 6 sati, 12 sati, nego će trajati apsolutno do ispunjenja svih zahteva“, rekla je ona.
Podršku u svojim namerama, niški studenti dobijaju i od dekanice Filozofskog fakulteta Natalije Jovanović.
Ona je za Media i reform centar najavila da će stati ispred svojih studenata, razgovarati sa njima i „podržati njihove zahteve ukoliko su razumni i opravdani, a koliko vidi jesu i razumni i opravdani“.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
U Novom Pazaru održan je veliki dvanaestočasovni skup. Studenti su u subotu ujutro blokirali raskrsnicu na ulasku u Novi Pazar kako bi sprečili autobuse Srpske napredne stranke da krenu put Beograda na skup „Ne damo Srbiju“, ali policija je grubo intervenisala, bacajući ih i gazeći
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je na saboru "Ne damo Srbiju" zatražio od nadležnih organa da se „uspostavi puno poštovanje Ustava i zakona“, tj. da sviraju kraj "obojenoj revoluciji". To treba shvatiti kao uvod u dodatnu represiju režima
To što je dekan Aleksandar Mitić pozvao policiju da interveniše protiv studenata je „čin izdaje akademske zajednice i vrednosti koji bi trebalo da je definišu“, ocenili su studenti
Najveća gužva na skupu "Ne damo Srbiju" je ispred Doma Narodne skupštine, a sa više bina emituje se različita muzika - od kola, narodnih i patriotskih pesama do strane elektronske muzike
Lišiti slobode Dejana Ilića, intelektualca besprekorne životne i radne biografije, bez iole smislenog povoda, samo je jedan od brutalnih pokazatelja da se režim okrenuo protiv sopstvenih građana i da ulazi u fazu terora
Gde je Šešelj stao, Vučić nastavlja. Zašto je članica Glavnog odbora SPS-a Ana Grozdanović zaslužila funkciju ministarke pravosuđa u vladi dr Macuta? I šta režim želi postići staljinističkom kampanjom zastrašivanja
Ovo su poslednji dani kada postoji šansa da velika pobuna u Srbiji ne prođe uzaludno i bez političkog rezultata. Ako prođe tako, režim će krenuti u još jaču odmazdu
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!