Za nastavak izvođenja radova u Hramu Svetog Save u Beogradu iz budžetske rezerve je pre tri dana, izdvojeno je 212,4 miliona dinara odnosno 1,8 miliona evra. Od 2020. godine do danas, država je samo iz budžetskih rezervi za Hram isplatila dodatnih 31,5 miliona evra, piše Nova ekonomija.
Sredstva iz rezerve, koja su bila namenjena za novčane kazne i penale države po rešenju sudova, raspoređena su na ime dotacije Srpskoj pravoslavnoj crkvi za nastavak izvođenja radova u Hramu.
Ovo nije prvi put da se iz budžetske rezerve prebacuju sredstva na ime Srpske pravoslavne crkve za izvođenje radova „na“ i „u“ Hramu.
Naime, to je učinjeno i prošle godine u iznosu od četiri miliona evra, 2022. godine u iznosu od 5,1 milion evra, ali i 2021. godine i to dva puta – jednom u aprilu u iznosu od 14,5 miliona, a jednom u avgustu 6,1 milion evra.
Tekuća budžetska rezerva u republičkom budžetu služi da se pokriju neplanirani troškovi u toku godine ili za svrhe za koje se pokaže da u budžetu nije opredeljeno dovoljno novca.
Državna ulaganja
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je u avgustu 2020. godine rekao da je država u prethodne tri godine (do tada) uložila 43 miliona evra u izgradnju Hrama Svetog Save i tom prilikom najavio da će pre kraja oktobra te (2020) godine radovi biti završeni.
Prostom računicom, samo od 2020. godine do sada, na 43 miliona evra koje je predsednik izneo u javnost, za Hram Svetog Save je novcem iz buždetske rezerve dodato još 31,5 miliona evra, što znači da je izgradnja Hrama do sada koštala državu najmanje 75,5 miliona evra.
Uz to, država svake godine izdaje i doplatne poštanske marke „Izgradnja Spomen-hrama Svetog Save“ a od njihove prodaje prihod se prenosi Svetom arhijerejskom Sinodu Srpske pravoslavne crkve.
Država ove marke izdaje na osnovu uredbe, a uredbu za njihovo izdavanje je donosila od 2016. do 2021. svake godine, sa izuzetkom 2020. godine.
Tako je Hram imao i dodatne prihode za izgradnju i iz ovih sredstava.
Izvor: Nova ekonomija