Obrazovanje
Nastavnici nastavljaju sa „zonskim“ štrajkom i u decembru
Reprezentativni prosvetni sindikati nastavljaju štrajk skraćenjem časova za 15 minuta i najvljaju da će takav oblik protesta će trajati i u decembru
Agrarni budžet Srbije je nikad veći, ali ga jedu korupcija i neznanje, piše u autorskom tekstu za „Vreme“ bivši pokrajinski sekretar za poljoprivredu Goran Ješić
Očigledno je da država nema para za osnovni zahtev poljoprivrednika za subvencijama od 300 evra po hektaru, smatra bivši vojvođanski sekretar za poljoprivredu Goran Ješić.
„Mogu da ih slažu kao do sada ili jednostavno ignorišu. Kako će se cela agonija okončati, znaćemo vrlo brzo, čim banke počnu da dolaze po svoje“, piše Ješić u autorskom tekstu za „Vreme“.
U utorak su paori i Vlada postigli „privremeni dogovor“ te su blokade puteva, za sada obustavljene.
Kako je rečeno, poljoprivrednicima je obećano 18.000 dinara direktnih davanja po hektaru zemlje koju obrađuju, dok bi još 17.000 zavisilo od pravdanja kroz račune za seme, đubrivo i slično.
Novi sastanak je zakazan za nedelju, kada će se definitivno znati da li poljoprivrednici nastavljaju protest.
Korupcija koči poljoprivredu
Prethodno su, tokom osmodnevnih blokada puteva, vlasti označile paore kao remetilački faktor, ljude koji bi da zavuku ruke u budžet sa narodnim parama.
U tekstu za „Vreme“, Ješić analizira ukupnu poljoprivrednu politiku tokom jedanaest godina Srpske napredne stranke. „Agrarni budžet je nominalno nikad veći, ali ga jedu korupcija i neznanje“, piše Ješić.
„Da sveobuhvatna agrarna politika apsolutno nema smisla dokaz je i da u godinama ekstremnih suša, koje su sve češća pojava usled klimatskih promena, nema ozbiljnih podsticaja za projekte navodnjavanja“, piše on.
Dobra hrana za izvoz, loša za narod
Ješić tvrdi da je sve to zajedno ugrozilo snabdevanje hranom u Srbiji – em je preskupa, em lošeg kvaliteta.
„Interes građana Srbije je pre svega da imaju bezbedne prehrambene proizvode u ponudi, a zatim i cene tih proizvoda ne smeju biti nedostupne većini stanovništva. Posao Vlade Republike Srbije je da im to obezbedi isto koliko i rezerve namirnica u slučaju kriznih situacija“, piše u tekstu.
„Situacija danas u Srbiji je takva da neusaglašene proizvode (neodgovarajućeg kvaliteta) proizvođači plasiraju na naše tržište, a one ispravne izvoze“, tvrdi Ješić.
Navodi da na linijama klanja nema obaveznih veterinarskih inspektora, da je kontrola prehrambenih proizvoda na najnižem nivou, da se vesti o rđavim proizvodima brzo zataškavaju, „bez posledica za one koji takvu hranu plasiraju na tržište“.
Ceo autorski tekst Gorana Ješića pročitajte u štampanom izdanju „Vremena“ koje je na kioscima od četvrtka, 23. novembra.
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Reprezentativni prosvetni sindikati nastavljaju štrajk skraćenjem časova za 15 minuta i najvljaju da će takav oblik protesta će trajati i u decembru
Zaštitnik građana Zoran Pašalić obavio je u petak i subotu vanrednu posetu okružnom zatvoru u Novom Sadu poznatijem kao Klisa i obavio razgovor sa 21 pritvorenikom, među kojima je i ministar u ostavci Goran Vesić
Aktivisti i pojedini opozicioni poslanici i odbornici su u nedelju ujutru blokirali Stari savski most u nameri da spreče njegovo rušenje. Iz Inicijative „Most ostaje" sazvali su sastanak u nedelju u 13 časova sa svim političkim i aktivstičkim organizacijama koje žele ili su već uključene u odbranu mosta
Vlada Srbije je u petak, 22. novembra ukinula imunitet ministru građevinarstva u ostavci Goranu Vesiću, nakon čega mu je određen pritvor
Stanovništvo Srbije je sve starije. Predsednica Gerontološkog udruženja Srbije Nataša Todorović kaže za „Vreme” da će nam biti potrebno sve više usluga u zajednici, a o tome počinje briga, baš od vrtića
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve