Kineska kompanija China Civil Engineering Construction Corporation (CCECC) i srpsko privredno društvo Starting potpisale su sporazum i ugovor po kojima je Starting kao podizvođač dobio za posao rekonstrukcije stanične zgrade u Novom Sadu, pokazuje dokumentacija koju je objavilo Više javno tužilaštvo u Novom Sadu.
Sporazum je potpisan u novembru 2021. godine, a ugovor u julu 2022. godine
Prema sporazumu, dogovoreno je da Starting dobije 1,9 miliona evra za radove, a prema ugovoru čak 2,5 puta više odnosno 5,1 milion, piše Forbs.
Na početku sporazuma navedeno je da CCECC želi da angažuje Starting za radove na projektu renoviranja stanice u Novom Sadu na bazi podizvođačkog ugovora. Oni su su ušli u podizvođački ugovor 10. novembra 2021. nakon „prijateljskih konsultacija“ (friendly consultation).
U delu kojim se preciziraju definicije termina koji se koriste u dokumentu, za podizvođačke radove se navodi „renoviranje stanice u Novom Sadu i prateći radovi“.
U delu Opštih odredbi definisano je da je Starting spreman da ispuni sve odgovornosti i obaveze vezane za podizvođački ugovor, a koji su definisani u ugovoru između Vlade Srbije i kineskog konzorcijuma. S druge strane, Kinezi se obavezuju da povere Startingu izvođenje radova i da isplate nadoknadu po njihovom završetku.
Obaveze kompanije CCECC
Kineska kompanija se obavezala da Startingu omogući pristup gradilištu dok će srpska kompanija biti odgovorna za zaštitu i čuvanje opreme i materijala, zajedno sa izvedenim radovima. Kinezi će biti odgovorni za internu i eksternu komunikaciju tokom izvođenja radova.
„S vremena na vreme“, Kinezi će nadzirati i proveravati napredak Startinga, kvalitet i bezbednosnu situaciju. I imaju pravo da traže otklanjanje nedostataka u radovima koji ne ispunjavaju standarde. Mogu zahtevati i zamenu materijala i opreme, kao i nekompetentnog osoblja, čak i predstavnika Startinga.
Kineska kompanija će organizovati komunikaciju sa Vladom Srbije i Infrastrukturom železnice Srbije oko dizajna, tehnologije i izgradnje. Takođe će dogovoriti učešće predstavnika Startinga na sastancima sa Vladom i Infrastrukturom oko izvođenja radova. Dogovoreno je i da svaka od strana snosi troškove ukoliko dođe do zastoja u radovima, ako je ona za to odgovorna. S druge strane, ako je Vlada odgovorna za zastoj, obe strane su odgovorne za sebe.
Obaveze Startinga
Starting je u potpunosti odgovorna za kvalitet projekta, opreme i materijala, bezbednost izgradnje i završetak projekta na vreme“, stoji u odredbama koje se tiču obaveza Startinga.
Kinezima je ostavljeno pravo da otkažu ugovor ako Starting ne može da ispuni rokove iz ugovora i može da izabere drugu kompaniju. Ako je potrebno otklanjanje nedostataka, trošak će pasti na Starting.
Obaveza Startinga je da obezbedi radnike i opremu prema zahtevima izgradnje, a Kinezi imaju pravo da im traže povećanje broja radnika i opreme ako ne ispunjavaju zahteve.
Pitanje odgovornosti
U sporazumu se navodi da će Starting preuzeti sve odgovornosti i obaveze koje kineska strana ima prema ugovoru s Vladom Srbije, a koje se odnose na planirane podizvođačke radove. Kao i sve odgovornosti i obaveze Kineza prema zakonima i drugim propisima, i „snosiće sve relevantne rizike i odgovornosti“.
Srpska strana odgovorna je i za sve materijale i radove predviđene ugovorom, kao i održavanje u garantnom periodu i za to snositi troškove.
„Ako ponašanje Strane B (Starting) ili nemar dovedu do toga da Strana A (Kinezi) prekrši komercijalni ugovor, ili ako Strana B prekrši podizvođački ugovor, Strana B će nadoknaditi Strani A sve gubitke koji nastanu“, navodi se u ugovoru.
Starting mora na mesečnom nivou da dostavlja plan napretka radova i druge dokumente koje zatraži kineska kompanija.
Strating je takođe odgovoran da se pridržava srpskih zakona, između ostalog u pogledu bezbednosti, zaštite životne sredine i dr. Mora i da naručiocu posla omogući pristup radi nadzora i inspekcije radova.
Sporazum su potpisali Čen Žonženg ispred kineske kompanije i Nikola Trivić ispred Startinga.
Izvor: Forbs