Zbog održavanja pozicije neusklađivanja sa restriktivnim merama EU protiv Rusije, Srbija je praktično poništila napredak koji je bila ostvarila 2021. godine, kada je stopa usklađenosti bila 62 odsto, prenosi Juropijan vestern Balkans (EWB).
Srbija se nije usklađivala sa onim deklaracijama i merama koje su za temu imale Rusku Federaciju i Kinu, njihove državljane ili interese.
Jedan od glavnih razloga za ovakav stav je pitanje Kosova, a Srbija i dalje računa na podršku i Rusije i Kine u različitim međunarodnim forumima, navodi se u analizi ISAC Fonda.
Jedan od autora analize Igor Novaković istakao je za EWB da su političke deklaracije i restriktivne mere koje se odnose na Rusiju bile dominantna tema, a Srbija se nije usaglasila ni sa jednim od devet paketa sankcija EU.
Osim Rusije, najvažnija tema EU deklaracija sa kojima se Srbija uglavnom nije usklađivala bila je Belorusija, ali Srbija se uskladila sa prvom revizijom restriktivnih mera koje su objavljene deklaracijom 12. januara.
Istraživači ISAC Fonda smatraju sa Srbija pokušava da „igra na dva koloseka“ i šalje poruke i Briselu i Moskvi i Minsku da „odmerava svoje korake“. Pored odbijanja da se uskladi sa sankcijama Rusiji, Srbija se nije uskladila sa četiri obnove, odnosno dopune sankcije protiv Irana. Tokom 2022. godine Srbije se nije uskladila ni sa jedinom deklaracijom EU u ovom periodu čija je tema bila Kina.
Zbog ruske agresije na Ukrajinu usklađivanje Srbije sa spoljnom i bezbednosnom politiko Evropske unije je presudno dobilo na važnosti.
J.H./FoNet
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com