img
Loader
Beograd, 32°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Nekretnine u Evropi 

Evropska Unija: Stambena kriza nameće nova pravila za izdavanje apartmana turistima

01. мај 2023, 11:57 Z.S.
Unsplash/Anders-Holm-Jensen
Copied

Stanovnici velikih gradova širom Evrope suočavaju se sa veoma visokim kirijama zbog kratkoročnog izdavanja stanova turistima. Kako bi mogli da priušte sebi dom, sele se u predgrađa, a stanovi širom Evrope van sezone ostaju prazni

Stambenu krizu su nedavno na svojoj koži osetili i građani Srbije, kada je zbog dolaska ruskih državljana, tržište nekretnina podivljalo. Međutim, ovaj problem u Evropi traje već godinama, a neki gradovi nakon što ih turisti izgustiraju, izgledaju kao da su napušteni. 

Evropska Unija (EU) se postepeno hvata u koštac sa različitim nacionalnim zakonima koji regulišu poslovanje platformi za izdavanje smeštaja, a primenjuju se na ceo blok od 27 zemalja. 

Od prošle godine, kompanije poput Airbnb-a i Bookinga moraju da dostavljaju nacionalnim vlastima podatke o broju korisnika njihovih usluga i koliko noći borave u iznamljenom smeštaju. Podaci su pohranjeni na jedinstvenoj ulaznoj digitalnoj stanici dostupnoj svim javnim organima.

U međuvremenu, svaki grad se sa ovom sivom zonom bori na svoj način.

Pariz je nedavno dobio dugu pravnu bitku sa Airbnb-om koji je utvrdio da je platforma za online iznajmljivanje delom odgovorna za nezakonito izdavanje imovine u podzakup.

Iz Airbnb-a kažu da pozdravljaju napredak u vezi sa pravilima kratkoročnog iznajmljivanja u celoj EU, što je dobra vest za njenu ekonomiju putovanja i mnoge domaćine koji dele svoje domove kako bi povećali svoje prihode i priuštili životne troškove koji rastu.

“Kako napredujemo, nastavljamo da ohrabrujemo EU da usredsredi svoju diskusiju na nesrazmerna lokalna pravila koja potkopavaju jedinstveno tržište i sprečavaju mnoge Evropljane da dele svoje domove i da imaju koristi od posetilaca u svojim zajednicama”, kaže menadžerka za odnose sa javnošću Georgina Brovs. 

Najlošija situacija u malim turističkim gradovima

U odredištima koja nisu posebno velika, kao što je Palma de Majorka je sve više vlasnika stanova koji ih iznajmljuju turistima, što znači da stanovnici toga grada jedva mogu platiti te cene. U Palmi je teško naći stančić za manje od 900 evra mesečno, piše Dojče Vele. 

Iako vlasnici dobro zarađuju turisti imaju malo obzira prema zgradi i susedima, u sezoni je ugostiteljima i trgovcima nemoguće da nađu smeštaj za radnike, a izvan sezone čitave ulice padaju u mrtvilo Potemkinovog sela.

Mnogi apartmani se iznajmljuju „na crno“ tako da nema ni prihoda od poreza.

Takav isti problem imaju veliki gradovi koji privlače mase turista, poput Pariza, Amsterdama ili Rima.

Uvode se stroga ograničenja broja apartmana, dozvolu za turističko iznajmljivanje je već gotovo nemoguće dobiti, ali i dalje je sve manje stanova iz kojih stanovnici ujutru odlaze na posao, a mališani u školu, nego što naviru turisti sa svojim koferima.

Rešenja kreativna i različita 

Vlasti u Madridu su povećale broj radnika inspekcije sa 15 na 20 i oni su sada opremljeni kreditnim karticama kojima mogu da plate neki smeštaj, pretvarajući se da su turisti. 

Pariz ima specijalnu jedinicu za borbu protiv ilegalnog iznajmljivanja. 

Portugalski premijer Antonio Kosta nedavno je uveo niz mera za suzbijanje kratkoročnih iznajmljivanja. U nastojanju da ukroti brzo rastuće cene iznajmljivanja, zemlja neće izdavati nove licence za Airbnb i druge slične dozvole za izdavanje kratkoročnih smeštaja. Jedini izuzeci će biti u ruralnim područjima koja ne pate od urbanih pritisaka.

Vlasti Portugala su strancima nudile šansu da dobiju državljanstvo kupovinom imovine u zemlji u vrednosti od najmanje 500.000 evra – što je atraktivna perspektiva za one koji žele da dobiju boravak u EU. Međutim to je dovelo do toga da 10 odsto svih kupovina imovine u Portugalu izvrše ljudi u inostranstvu.

Turista sve više, za lokalce šta ostane 

U nekim oblastima u Španiji čak svaka četvrta nekretnina je registrovana kao turistički zakup. Još uvek ne postoji nacionalni zakon, ali brojne španske destinacije se bore protiv nekretnina u stilu Airbnb-a, jer je cena iznajmljivanja kuće porasla.

“Problem u Barseloni je što je širenje grada ograničeno geografski, stanova ima koliko ima, a turista je sve više na godišnjem nivou. Vlasnici stanova traže najprofitabilniju varijantu izdavanja i onda za nas koji tamo živimo, šta ostane. Stanovi na duže se gledaju tako što se jedan dan zakaže gledanje stana i svi idemo već sa parama u rukama pa ko ponudi više ili ko ima bolji ugovor, platu, dobija stan”, kaže Jelena iz Barselone za portal „Vreme“.

Ona kaže da su stanovnici Barselone za vreme pandemije prvi put imali prilike da na tržištu vide lepo uređene stanove u ponudi za izdavanje na duže po razumnim cenama.

Barselona je 2021. godine postala prvi evropski grad koji je zabranio kratkoročno iznajmljivanje privatnih soba. Ima namenski tim koji proverava da li postoje nelegalni oglasi i uklanja ih.

Izdavanje celih kuća ili stanova je i dalje dozvoljeno, ali vlasnik imovine mora da poseduje odgovarajuću dozvolu, a grad već duže vreme nije izdao nijednu novu dozvolu.

Jedino turisti zadovoljni

U popularnim turističkim mestima u Italiji, lokalne vlasti takođe ograničavaju mogućnosti kratkoročnog iznajmljivanja. Gradonačelnik Venecije Luiđi Brunjaro rekao je lokalnoj štampi u martu da je centar grada patio od depopulacije i da sada treba da se bori da sačuva svoju dušu.

Najstroža pravila za iznajmljivanje ima Holandija. Da biste iznajmili svoju kuću ili čamac u Amsterdamu, potrebna je dozvola. To mora biti vaša stalna adresa, licenca će vas koštati 48,10 evra i samo je privremena.

Dok se propisi EU ne iskristališu i dođu do toga da pravila budu ista za sve,  posrednici u izdavanju nekretnina kao što su Airbnb ili Booking uspešno izbegavajuodgovornost za ovaj problem. Vlasnici koji izdaju stanove za sada izvlače deblji kraj, a situacija odgovara jedino turistima. 

S.Z/DW/Euronews

 

Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com

Tagovi:

airbnb nova pravila eu cena nekretnina izdavanje smeštaja u evropi nova pravila za izdavanje smeštaja u eu stambena kriza u eu zakup stanova u evropi
Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Vesti

Sloboodni univerzitet u Nišu

02.јул 2025. B. B.

Sloboodni univerzitet u Nišu poručuje Vučiću da raspiše parlamentarne izbore

„Raspišite vanredne parlamentarne izbore, jer to je jedini način da se obezbedi povratak u institucionalni okvir i normalizuje društveni život“, zatražio je Slobodni univerzitet u Nišu od predsednika Srbije

Stav Evrope prema Srbiji

02.јул 2025. Dragoslav Dedović / DW

Nemački mediji: Hoće li Berlin konačno podržati demokratiju u Srbiji

Nemačka i čitava Evropska unija pomno posmatraju društveno-političku situaciju u našoj zemlji. Deluje da Vučić uskoro može da ostane bez podrške zapada

Građevinarstvo

02.јул 2025. Nova ekonomija

Nova ekonomija: Kompanija CRH preuzima poslovanje sa agregatima hrvatske Kufner grupe

CRH širi prisustvo na Zapadnom Balkanu preuzimanjem poslovanja sa agregatima Kufner grupe

Sloboda mišljenja

02.јул 2025. M. L. J.

Slučaj autoprevoznika Jaćimovića: Odmazda vlasti i uništavanje života

Slučaj autoprevoznika Milomira Jaćimovića, kojem je vlast uništila posao, je pokazao kako se naprednjaci svete ljudima koji smatraju da im Ustav garantuje pravo da drugačije misle

Uprava carina

02.јул 2025. Novak Markovic

Otkaz u Carini: „Nisam hteo da idem na SNS mitinge“

Ljubiša Mandić iz Negotina dobio je otkaz u Upravi carine zato što nije hteo da ide na miting Srpske napredne stranke i zato što podržava studente. Mandić je još jedna osoba dodata na dugačak spisak otpuštenih iz političkih razloga

Komentar

Komentar

Vidovdan 2025. i ujka Albert

Generacija koja vodi ovu pobunu prihvata razlike kao deo svog horizonta normalnosti, nešto prirodno i podrazumevano. Otuda je njihov patriotizam čist, nimalo nalik toksičnom nacionalizmu iz devedesetih

Jelena Jorgačević

Komentar

Igra blokadera i policije

Ako se akcije brzopoteznog postavljanja barikada i blokada istovremeno na mnogo lokacija i povlačenja kada dođe policija nastave, režim je nagrabusio

Andrej Ivanji

Komentar

Narodno blokiranje Srbije

Nikad se još nije desila istovremena blokada svih većih gradova u zemlji za puka dva sata. Sada jeste. Studenti i građani tu neće stati, jer osim otpora nemaju drugog izbora. Kako će teći narodno blokiranje Srbije i što se dalje može očekivati

Filip Švarm
Vidi sve
Vreme 1799
Poslednje izdanje

Vojska i municija

Muke “vrhovnog komandanta” Pretplati se
Kulturna politika

Čitajte ratne i druge zločince

Košarka

Skupocena pojačanja

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1799 25.06 2025.
Vreme 1798 19.06 2025.
Vreme 1797 11.06 2025.
Vreme 1796 04.06 2025.
Vreme 1795 28.05 2025.
Vreme 1794 21.05 2025.
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.
Vreme 1789 16.04 2025.
Vreme 1788 10.04 2025.
Vreme 1787 03.04 2025.
Povezane vesti

Cene nekretnina i zakupa stanova – pogled u budućnost

01.март Nedim Sejdinović

Pitanje od milijardu dolara

Da bismo potpuno razumeli tržište nekretnina u Srbiji, odnosno eksploziju izgradnje i vrednosti kvadrata, pa i pogledali u budućnost, moramo se vratiti nekoliko koraka unazad. Nekretnine su ovde izuzetno dobar posao pre svega za vlasnike naših života. Naša ekonomija se u dobroj meri upravo zasniva na građevinsko-investitorskoj industriji. Interesantno je to područje jer se na njemu može prati ogroman novac, onaj dakako nezakonito ili poluzakonito stečen

Tržište stanova

01.април A.E.

Nekretnine: Do stana za 20 godina, ako platu ne trošite

Nevladina organizacija Ministarstvo prostora napravila je aplikaciju koja pokazuje koje stanove građani sebi mogu da priušte u odnosu na svoja primanja

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure