Politička platforma Solidarnost, deo partije Evropska levica, saopštila je da je ta organizacija, koja je zastupljena i u Evropskom parlamentu, izrazila solidarnost sa narodom Srbije u borbi protiv otvaranja rudnika litijuma u regionu Jadra i pozvala Vladu Srbije i Evropsku uniju (EU) da odustanu od tog „štetnog projekta“.
„Zahtevamo da Vlada Republike Srbije i EU poslušaju pozive naroda i masovnog pokreta i odustanu od ovog štetnog projekta. Krajnje je vreme da prioritet damo održivom razvoju, ekološkoj pravdi i pravima lokalnih zajednica nad kratkoročnim korporativnim interesima“, poručila je Evropska levica u saopštenju, koje je prenela Politička platforma Solidarnost.
Evropska levica istakla je da je poruka desetina hiljada građana i građanki Srbije na masovnim protestima protiv destruktivnog projekta kompanije Rio Tinto jasna: zdravlje naše planete i dobrobit zajednica moraju imati prednost nad korporativnim profitom.
Primer korporativne pohlepe
Predloženi projekat, kako je ocenjeno, jasan je primer korporativne pohlepe koja prevazilazi ekološku odgovornost i dobrobit zajednice. Taj projekat deo je opasnog trenda multinacionalnih kompanija da eksploatišu ranjive države zarad profita, zanemarujući dugoročne posledice po životnu sredinu i lokalno stanovništvo, ocenila je Evropska levica.
Navodeći da projekat Jadar nosi sa sobom značajne rizike za vodne resurse Srbije, poljoprivredna zemljišta i biodiverzitet, Evropska levica upozorila je da predložene rudarske operacije mogu dovesti do širokog zagađenja podzemnih voda i uništavanja krhkih ekosistema, ukazujući i da se ne mogu zanemariti potencijalni negativni uticaji projekta na lokalne zajednice, uključujući raseljavanja i zdravstvene rizike.
„Umesto oslanjanja na destruktivne ekstraktivističke industrije, Srbija bi trebalo da u prvi plan stavi održive modele razvoja koji promovišu obnovljive izvore energije i poljoprivredu. Investicijama u zeleniju budućnost, zemlja može stvoriti radna mesta, zaštiti svoje prirodne resurse i poboljšati kvalitet života svojih građana i građanki“, navela je Evropska levica, dodajući da je Jadar projekat korak u pogrešnom smeru i mora biti odbijen u korist održivijeg i pravednijeg puta.
Problematična i uloga EU
Prema oceni Evropske levice, uloga EU u tom projektu podjednako je problematična.
„Podržavajući Rio Tinto i promovišući širenje rudarenja litijuma u regionu, EU je saučesnik u neokolonijalnom pristupu koji daje prednost korporativnim interesima nad potrebama lokalnog stanovništva. Ovo je izrazito veliko odstupanje od proklamovane posvećenosti EU održivosti i ljudskim pravima“, navedeno je u saopštenju.
Evropska levica poručila je, kako je navedeno, da odupiranje tom destruktivnom projektu vidi kao imperativ.
„Moramo stajati u solidarnosti sa narodom Srbije koji se bori da zaštiti svoju zemlju, vodu i način života. Protivljenjem rudniku branimo i pravedniju i održivu budućnost za sve“.
Šta je Evropska levica?
Partija evropske levice ili Evropska levica (EL) je evropska politička partija demokratskih socijalističkih i komunističkih političkih partija u Evropskoj uniji i drugim evropskim zemljama.
U Evropskom parlamentu EL ima šest poslanika, a zajedno sa ostalim poslanicima leve orijentacije koje čine grupu Evropska ujedinjena levica – Nordijska zelena levica u Evropskom parlamentu ima 46 od ukupno 720 poslanika.