img
Loader
Beograd, 15°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Vesti

Energenti: Zašto i gde nema peleta

21. avgust 2022, 18:00 Sonja Ćirić
Foto: Tanjug
Pod budnim okom države: Ana Brnabić i pelet u Kladovu
Copied

U Srbiji se 110.000 domaćinstava greje na pelet. Država je nedavno ograničila cenu ovog energenta i zabranila izvoz, pa ipak, mediji upozoravaju da peleta u stovarištima nema. Sudeći po našim saznanjima, mali distributeri peleta nemaju problema sa nabavkom

Pelet, briketirana piljevina,  je najjeftiniji čvrsti energent. Ovog meseca država je ograničili njegovu cenu na 38.000 dinara po toni i zabranila izvoz kako bi stabilizovala tržište. Pa ipak, potrošači tvrde da je nestašica još veća.

U Srbiji ga za grejanje koristi više od 110.000 domaćinstava, a potražnja se povećava.

Međutim, vlasnici stovarišta sada i ne primaju uplate zato što je uvoz gotovo prestao s obzirom da su i druge zemlje odlučile da ga čuvaju za svoje tržište, a domaće fabrike ga ne proizvode onoliko koliko bi bilo potrebno. Mediji izveštavaju da ga po stovarištima nema, i da su onaj koji je ranije uvežen prodali po sadašnjim, sniženim cenama.

Da podsetimo, samo od maja do početka juna cena peleta je porasla za šest do osam hiljada dinara, pa se ispostavilo da je najviše u regionu. U julu je tona peleta  kod nas koštala u proseku 411 evra, u Zagrebu – 372, a na primer u Skoplju 205 evra. Pre godinu dana, cena peleta je bila 170 evra po toni.

Smatra se da je za jednu šestomesečnu sezonu domaćinstvu potrebno oko 10 tona peleta.

Sada, kažu proizvođači, nema peleta zato što im „Srbijašume“ nisu slali potrebne količine sirovine.

U „Srbijašumama“ kažu da im nije jasno zašto su stovarišta prazna, s obzirom da su polovinu obaveza već isporučili, i da ima sirovina i u privatnim šumama. Kažu da je pelet morao da proizvede i da će tržišne i finansijske inspekcije utvrditi šta se desilo sa sirovinama „Srbijašuma“. Smatraju da će se tako utvrditi da li pelet u magacinima čeka bolja vremena.

Mladen Stojadinović, predsednik Grupacije za obnovljivu energiju u Privrednoj komori Srbije kazao je da „se pelet nigde ne krije“ i da je inspekcija utvrdila „da peleta u fabrikama nema, da drveta u fabrikama nema i da se ništa ne lageruje, već se sve što se proizvede izbacuje na tržište.“

Dušan Bijelić, vlasnik firme „Ekona tim DO“ koja se 11 godina bavi distribucijom kotlova centralnog grejanja i pelata, govoreći za portal „Vremena“, ocenjuje da se „nestašica uvoza peleta iz Rusije i Ukrajine naravno oseća kao i svuda u svetu, ali postoje druge države iz kojih, koliko znam, je moguće nabaviti pelet, na isti način na koji je moguće izvoziti naš pelat u Makedoniju i Albaniju.“

Distribucija peleta nije primarna delatnost Bijelićeve firme, kaže da godišnje uzme 40 do 50 kamiona pelata i da ga nabavlja iz Prijepolja i Lešnice, ali i da mena problema oko nabavke.

Po njemu „to samo znači da ako mi, mali distributer, možemo da ga nabavimo, da bi i oni veliki kojima je to primarna delatnost i koji imaju višegodišnje ugovore i garancije, ne bi trebalo da imaju problema oko nabavke.“

Pelet je novi energent, u upotrebi je tek od ovog veka. Evo deo teksta Zorana Majdina Grejanje za sva vremena iz 2009. godine, o peletu, objavljenog u „Vremenu“ broj 988.

„Naprednija varijanta briketa je pelet: takođe se pravi od piljevine, ali i od svake druge biomase, ostacima u poljoprivrednoj proizvodnji – slami, šaši, stabljikama graška, boranije, pasulja, od svega što u biljnoj proizvodnji pretekne… Pelet je samo manji od briketa – šest milimetara u prečniku i 25 milimetara dužine, tako da je pogodan za automatsko loženje: gorionik se sam pali kad je hladno i gasi kad je toplo, a pužni transporter dotura goriva baš koliko treba, isto kao gorionik za lož-ulje ili zemni gas.

Pelet je nešto skuplji od briketa – 10.000 dinara za tonu, utoliko je i grejanje skuplje, ali ako se uzme u obzir automatika i te kako se isplati, jer i rad valjda, nešto košta. Sve je na strani peleta, samo da nije jednog „ali“: iako postoje četiri fabrike peleta u Srbiji, na stovarištima se teško nalazi. I opet Slovenija za primer: u svakom hipermarketu može da se kupi pelet, pa i onaj proizveden u Srbiji.”

 

 

Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com

Tagovi:

Grejanje pelet Rusija
Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Vesti

Diplomatija

10.maj 2025. T. S.

Đurić: Neće biti sankcija EU zbog Vučićeve posete Moskvi

Iako su evropski zvaničnici danima upozoravali da bi Srbija mogla da oseti posledice Vučićevog odlaska u Moskvu 9. maja, ministar spoljnh poslova Marko Đurić kaže da „neće biti prekida EU integracija niti sankcija“

„Marš na Drinu"

09.maj 2025. Marijana Maksimović

Protest u Loznici: Protiv litijuma i zaborava

Posle Novog Sada, Kragujevca, Niša, Beograda i Novog Pazara, studenati okupljenih oko inicijative „Studenti u blokadi“ organizovali su protest u Loznici pod nazivom „Marš na Drinu“

Beograd i Moskva

09.maj 2025. K. S.

Vučić i Putin u Kremlju: O gasu, razmeni lekara, vojnoj saradnji

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić sastao se u Kremlju sa predsednikom Ruske Federacije Vladimirom Putinom

Izgradnja puteva

09.maj 2025. K. S.

Ko je kriv za zatrpane gume na trasi autoputa?

Bager koji zatrpava gume na trasi novog autoputa, izazvao je brojne reakcije. Izvođač radova kaže da je u pitanju neodgovornost pojedinca

Politički zatvorenici

09.maj 2025. K. S.

Marija Vasić će početi štrajk glađu ako pritvor ne bude ukinut

Profesorka Marija Vasić, uhapšena aktivistkinja novosadskog Pokreta slobodnih građana, najavila je da će započeti štrajk glađu ako ona i još petoro uhapšenih ne budu pušteni iz pritvora

Komentar
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić

Komentar

Izbora biti neće

Klecavo vrhovno biće uzda se u lokalne izbore u Kosjeriću i Zaječaru. Ne sme se zaboraviti da on 13 godina teškim otrovima zasipa naročito u provinciji, te da je detoksikacija dug i mučan proces

Ivan Milenković

Pregled nedelje

Mrači i muti, čaršijski rode

Ukoliko različiti oponenti Vučićevog režima nisu u stanju pomoći studentskoj omladini, mogli bi makar da ne odmažu. Suviše dugo su radili na isti način i sa istim poraznim rezultatima da bi mogli očekivati da ih itko išta pita

Filip Švarm

Komentar

Zašto sad želimo izbore

Nema više studenti napred, a mi za njima. Sad smo svi u istom sosu: isterali smo zver na čistinu. Znamo kako dalje ide

Jovana Gligorijević
Jovana Gligorijević
Vidi sve
Vreme 1792
Poslednje izdanje

Studentski zahtev za raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora

Istorijska šansa Srbije Pretplati se
Paralelni univerzum Aleksandra Vučića

Padobranac na Floridi i ostala brukanja

Intervju: Veran Matić

Nepravda je ugrađena u sistem

Lični stav

Univerziteti i vlast – poslednja runda

Kultura sećanja

Dan pobede u Berlinu, 8/9. maj 1945.

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.
Vreme 1789 16.04 2025.
Vreme 1788 10.04 2025.
Vreme 1787 03.04 2025.
Vreme 1786 26.03 2025.
Vreme 1785 20.03 2025.
Vreme 1784 12.03 2025.
Vreme 1783 05.03 2025.
Vreme 1782 26.02 2025.
Vreme 1781 19.02 2025.
Vreme 1780 13.02 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure