Kosovski premijer Aljbin Kurti pozvao je u utorak građane da učestvuju u popisu stanovništa koji počinje 5. aprila i traje do 17. maja i najavio da će se prvi put beležiti i meriti šteta koja je pričinjena tokom rata na Kosovu.
Popis će se vršiti svakog radnog dana, osim ponedeljkom, od 9.00 časova ujutru do „pa sve do zalaska sunca“. Preliminarni rezultati biće objavljeni nakon tri meseca. U popis stanovništa uključena je i dijaspora, koja će se izjašnjavati putem elektronskog formulara.
Intervjui će se raditi sa „glavom porodice“, postaviće se oko 150 pitanja, a sve ne bi trebalo da traje duže od 40 minuta.
„Stimulacija“ Srba
Direktor kosovske agencije za statistiku Avni Kastrati je najavio da će kazne za građane u slučaju da ne urade popis ili da daju pogrešne informacije tokom intervjua iznositi „2000 evra po osobi“.
To bi valjda trebalo da „stimuliše“ Srbe da učestvuju na popisu. Srbi, pogotovo sa boravkom na Severu, su 2011. mahom bojkotovali popis stanovništva.
Kurti: Popis i kao svedočanstvo prošlosti
„Građani će moći da prijave ekonomsku štetu, navedu uništenu imovinu, kao i članove porodice koji su ubijeni, nestali, povređeni ili zatvoreni“, rekao je premijer Kosova Aljbin Kurti na sednici Vlade Kosova, a preneo Kossev.
Kurti je kazao da je period za prijavu ovakvih slučajeva definisan od 28. februara 1998. godine do 12. juna 1999. godine, odnosno do početka povlačenja srpskih trupa sa Kosova.
„Ovaj popis ne samo da će nam dati pregled sadašnjosti, već će nam pružiti i svedočanstvo o prošlosti, kako ne bismo imali različite zapise o istim činjenicama i nesrećama“, poručio je Kurti.
Ubrzati istrage ratnih zločina
Kossev prenosi da je Kurti veći deo govora na sednici Vlade u utorak posvetio dešavanjima iz 1999. godine, odnosno rešavanju zločina počinjenih tokom rata i još jednom pozvao pravosuđe da hitno radi na otkrivanju počinilaca i njihovom suđenju jer, kazao je, „svedoci umiru“.
„Zločini ne zastarevaju, ali svedoci postaju sve stariji. Verujte da se na mnogim grobljima na kojima se nalaze mučenici naroda pridodaju i grobovi ljudi koji su preživeli, a koji su preminuli poslednjih godina. Stoga je rešavanje ratnih zločina hitno pitanje, posebno jer godinama gubimo svedoke. Dokazi postoje, ali gubimo svedoke jer je prošlo četvrt veka od poslednjeg rata na Kosovu“, dodao je Kurti.
A njegova vlada povećala je izdatke za „tačno dokumentovanje zločina“ i podršku porodicama koje su izgubile članove porodice.