img
Loader
Beograd, 9°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Komentar

Dobro u nama i oko nas: Srpska zona opustošenih vrednosti

24. april 2022, 09:41 Ivica Dobrić
Karikatura: Vladimir Stankovski
Vrednosni sistem: Implozija
Copied

Dobro, ideja dobra, ili pojam dobra, politička je koliko religijska ili moralna veličina: šta je dobro za jednu političku zajednicu odlučuje upravo ta zajednica – recimo, da li je dobro, danas, biti uz pomahnitalog hajzanina Vladimira Putina, ili biti deo projekta kakav je Evropska unija. Današnje srpsko društvo nalazi se u dosta jadnoj sivoj zoni u kojoj su tradicionalne vrednosti prilično opustošene

Uprkos silnim pokušajima počev od Platona, preko monoteističkih religija, do Kanta, da se utvrdi skala neporecivih vrednosti koje su primenljive svugde i u svako vreme, određenje dobra je, u slobodnim društvima, uvek podložno (pre)ispitivanju. Gotovo isto je i na pojedinačnoj ravni: moralni, religijski i autoritarni sistemi nastoje individuama unapred propisati šta je dobro za njih, ali u sto odsto takvih pokušaja reč je, naprosto, o nasilju nad pojedincima, iz čega se može izuzeti samo Kantova zamisao kategoričkog imperativa (postupaj tako da tvoj postupak može preuzeti svaki čovek na svakom mestu i u svakom trenutku na planeti) jer ona počiva na slobodnoj volji i slobodnom javnom prostoru za ispoljavanje te volje.

Nije, dakle, ovde u pitanju iskrenost onih koji preporučuju dobar način života, ili se zalažu za jednu ideju dobra – hrišćansku, na primer – već šta takve ideje proizvode i da li imaju snage da se nametnu. Drugačije rečeno: da li ideje dobra koje se nude ojačavaju jednu ljudsku zajednicu, ili kidaju veze unutar nje. Pa ipak, da li se može reći da postoje bolja vremena za ideju dobra, odnosno da li, i zbog čega, postoje vremena kada se čak i ideja dobra, koja počiva na univerzalnim principima, gubi?

Nema nikakve sumnje da su totalitarni režimi, kao režimi najdublje neslobode, prognali, zatomili, ili do te mere izvitoperili ideju dobra da bi se, verovatno, moglo reći kako dobro nije bilo njihova tema. U oba režima – nacističkom i boljševičkom – vrlinom se nastojala predstaviti prokazivačka inicijativa, pa je, recimo, visoko na listi bilo ako prijavite roditelje zbog neprijateljske delatnosti protiv države, ili otkucate Jevreje koji su neprijatelji zbog toga što su Jevreji, ili već uradite nešto što se u slobodnom društvu, iz ugla običaja ili vladajućeg morala, smatra ne porokom, nego najgnusnijim mogućim postupkom koji se uopšte može zamisliti.

Današnje srpsko društvo nalazi se u dosta jadnoj sivoj zoni u kojoj se tradicionalne vrednosti, bilo da su proizvod religije ili građanskog morala, prilično opustošene, a da se, s druge strane, na mala vrata – kroz diskretno (ali odlučno) ohrabrivanje vlasti, ili popularnu kulturu – sugerišu vrednosti suprotstavljene (evropskim) civilizacijskim tokovima. Recimo, čitava struktura vlasti, počev od predsednika republike, preko predsednice vlade, ministara (među kojima se ističe ministar policije), do nižih državnih i partijskih ešalona, promovišu laž kao prihvatljivo dobro ukoliko se, dabome, izrekne s „dobrom“ namerom.

A šta je dobra namera? Pa, državni razlog (raison d’Etat), koji je, u stvari, partijski razlog, koji je, opet, u krajnjoj instanci, razlog jednog čoveka u čijim se rukama nalazi sva moć, pa i moć određivanja šta je dobro, a šta nije. Da podsetimo: laž nije neprikosnoveni porok, ali samo ako postoji javni prostor u kojem se laž ne prihvata kao vrlina, odnosno u kojem je moguće raspravljati o tome da li je konkretna laž, u konkretnom slučaju, bila dopuštena. Pa ako je tu laž izrekao javni funkcioner, a ona nije bila opravdana, onda on gubi funkciju.

Popularna kultura, opet, naročito njen najglasniji deo koji je, prirodno, najbliži vlasti, samouvereno promoviše ponašanje koje se nema radi čega opterećivati zakonima, na primer, jer jasno vidi da kršenje zakona, ako ga počini član partije ili osoba bliska partiji, ne vodi oštroj kazni, ako uopšte dovodi do kazne. Moralni uzor je, dakle, nedvosmislen.

Naravoučenije ove priče koju, čak i ako tvrde da je ne znaju, lako dobro prepoznaju svi građani Srbije, jeste da se dobro određuje samo u zajednici u kojoj postoji slobodan javni prostor, dakle prostor u kojem se možete javno zalagati za sopstvene vrednosti a da zbog toga ne snosite zakonske ili političke posledice. U suprotnom, društvo bez jasnog određenja šta je dobro, čak i ako je to dobro izloženo kritici – u stvari, poželjno je da bude izloženo kritici jer to je način na koji, ako uopšte vredi, ojačava i traje – nema nikavu šansu i skončava u nasilju koje ga pogađa, pre svega, iznutra.

 

Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com

Tagovi:

dobro hrišćanska ideja dobra ideja dobra Kant kultura laži ljudska zajednica Platon pojam dobra raison d'Etat
Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Vesti

„Marš na Drinu"

09.maj 2025. Marijana Maksimović

Protest u Loznici: Protiv litijuma i zaborava

Posle Novog Sada, Kragujevca, Niša, Beograda i Novog Pazara, studenati okupljenih oko inicijative „Studenti u blokadi“ organizovali su protest u Loznici pod nazivom „Marš na Drinu“

Beograd i Moskva

09.maj 2025. K. S.

Vučić i Putin u Kremlju: O gasu, razmeni lekara, vojnoj saradnji

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić sastao se u Kremlju sa predsednikom Ruske Federacije Vladimirom Putinom

Izgradnja puteva

09.maj 2025. K. S.

Ko je kriv za zatrpane gume na trasi autoputa?

Bager koji zatrpava gume na trasi novog autoputa, izazvao je brojne reakcije. Izvođač radova kaže da je u pitanju neodgovornost pojedinca

Politički zatvorenici

09.maj 2025. K. S.

Marija Vasić će početi štrajk glađu ako pritvor ne bude ukinut

Profesorka Marija Vasić, uhapšena aktivistkinja novosadskog Pokreta slobodnih građana, najavila je da će započeti štrajk glađu ako ona i još petoro uhapšenih ne budu pušteni iz pritvora

Prijemni ispit na fakultetu

Studentske blokade

09.maj 2025. K. S.

Hoće li na fakultetima u Kragujevcu početi onlajn nastava?

Studentske blokade fakulteta traju duže od pet meseci, a na nekim visokoškolskim ustanovama ovih dana se odlučuje o onlajn nastavi. U Kragujevcu, nastavno-naučna veća podeljena su po tom pitanju

Komentar

Pregled nedelje

Mrači i muti, čaršijski rode

Ukoliko različiti oponenti Vučićevog režima nisu u stanju pomoći studentskoj omladini, mogli bi makar da ne odmažu. Suviše dugo su radili na isti način i sa istim poraznim rezultatima da bi mogli očekivati da ih itko išta pita

Filip Švarm

Komentar

Zašto sad želimo izbore

Nema više studenti napred, a mi za njima. Sad smo svi u istom sosu: isterali smo zver na čistinu. Znamo kako dalje ide

Jovana Gligorijević
Jovana Gligorijević

Komentar

Dragan Bujošević i Nenad Lj. Stefanović – dvojac u teškoj deluziji

Uprkos masovnim protestima ispred RTS-a, desetinama hiljada ljudi na ulicama i višenedeljnoj blokadi, dvojac sa vrha Javnog servisa i dalje ne vidi problem. Ili se barem trudi da ga ne vidi, dok javnost sve više gleda kroz prozor – i traži izlaz

Nemanja Rujević
Vidi sve
Vreme 1792
Poslednje izdanje

Studentski zahtev za raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora

Istorijska šansa Srbije Pretplati se
Paralelni univerzum Aleksandra Vučića

Padobranac na Floridi i ostala brukanja

Intervju: Veran Matić

Nepravda je ugrađena u sistem

Lični stav

Univerziteti i vlast – poslednja runda

Kultura sećanja

Dan pobede u Berlinu, 8/9. maj 1945.

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.
Vreme 1789 16.04 2025.
Vreme 1788 10.04 2025.
Vreme 1787 03.04 2025.
Vreme 1786 26.03 2025.
Vreme 1785 20.03 2025.
Vreme 1784 12.03 2025.
Vreme 1783 05.03 2025.
Vreme 1782 26.02 2025.
Vreme 1781 19.02 2025.
Vreme 1780 13.02 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure