img
Loader
Beograd, 18°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Incidenti u Skupštini Srbije

Dimne bombe i bakljada: Poslanici mogu da budu krivično gonjeni

05. март 2025, 11:21 Bojan Bednar
Printskrin / RTS
Dimne bombe na sednici Skupštine Srbije
Copied

Poslanici Skupštine Srbije koji su u utorak učestvovali u incidentima na redovnom zasedanju mogli bi da budu krivično gonjeni ukoliko im skupštinski Odbor za administrativno-budžetska i mandatno-imunitetska pitanja ukine imunitet, kažu sagovornici „Vremena“

Poslanici Skupštine Srbije koji su učestvovali u incidentima u skupštinskoj sali u utorak mogu da budu krivično gonenji ukoliko im bude ukinut poslanički imunitet, čime se bavi Odbor za administrativno-budžetska i mandatno-imunitetska pitanja, nakon čega tužilac može da pokrene postupak za neka dela, ukazuju sagovornici „Vremena“.

Prvi dan prvog ovogodišnjeg zasedanja Skupštine obeležili su haos, tuča poslanika, dimne bombe i baklje koje su uneli poslanici opozicije, a aktiviran je i protivpožarni aparat.

Mogli bi da budu optuženi za nasilničko ponašanje

Advokat Stefan Ćorda kaže za „Vreme“ da poslanički imunitet važi i za krivična dela za koja može da bude izrečena kazna zatvora i da zahvaljući njemu poslanici imaju imunitet od pritvaranja i vođenja istrage.

„Pošto je najavljeno da ih nikakav imunitet neće spasiti od nereda koji su se dogodili u skupštinskoj sali, može se zaključiti da će im skupštinski Odbor za administrativno-budžetska i mandatno-imunitetska skinuti imunitet. Poslanici bi mogli da budu optuženi za nasilničko ponašanje, jer su se ponašali kao navijači, bacali su dimne bombe i palili baklje, kao da su na utakmici“, kaže Ćorda.

On napominje da će se poslanici „naravno braniti da su to učinili u cilju borbe za slobodu govora, mišljenja i izražavanja“.

„Ako ne ulazimo u pozadinu koje to mogao da organizuje i inscenira, to što smo videli je neprimereno ponašanje i sigurno će trpeti neke sankcije, ako ništa drugo u smislu Poslovnika Skupštine, tako što će poslanici biti isključeni sa sednice i udaljeni na neko vreme. To će biti ili krivična dela ili teže povrede Poslovnika Skupštine zbog nediscipline i nepoštovanja, za šta su sankcije uvek udaljenje ili isključenje“, kaže Ćorda.

Kada poslanički imunitet štiti

Naglašava da poslanički imunitet služi da zaštiti poslanika od krivičnog progona za izgovorene reči i dela koja učini dok vrši svoje dužnosti i službi. To konkretno znači da poslanik ne može da bude krivično gonjen ako u skupštinskoj raspravi nekog uvredi i nazove ga lopovom.

„To što je učinjeno u utorak u skupštinskoj sali sigurno će biti sankcionisano, samo ako toliko poslanika bude izbačeno iz sale, pitanje je da li će biti kvoruma i kako će biti donošene odluke“, zaključuje Ćorda.

Prvo utvrditi odgvornost predsednice Skupštine Srbije

I advokat Božo Prelević kaže da bi poslanici mogli da budu odgovorni ukoliko im bude ukinut imunitet. Međutim, najpre bi trebalo analizrati ponašanje predsednice Skupštine Srbije Ane Brnabić.

„Ona bi mogla bi da bude krivično gonjena jer su na prethodnoj sednici Skupštine mimo zakona izglasani zakoni koji su invaldni, odnosno nisu doneti u zakonitoj formi, a ona je za to nadležna. Pored toga, tu je i način na koji je započela sednicu Skupštine Srbije u utorak bez konstatovanja ostavke premijera Vučevića, što je takođe zloupotreba službenog položaja“, kaže Prelević.

A kada je reč o povredama koje su eventualno nasatale u skupštinskoj sali, trebalo utvrdiiti ko ih je naneo i čime.

„Može se govoriti i o nekom vidu ugrožavanja zdravlja, jer protivpožarni aparati sadrže mnoge toksične materije i korišćenje tih sredstava bi moglo da bude obuhvaćeno nekim potezima tužilaštva, a može se pričati i povredi ugleda zemlje. Mislim da dimne bombe, za razliku od protivpožarnih aparata, ne sadrže toksične materije i da ne mogu da ugroze zdravlje“, kaže Prelević.

Ukidanje imuniteta će se pretvoriti u političku borbu

Ističe da je način na koji je Brnabić vodila sednicu „duboko protivzakonit i suprotan Ustavu“.

Dodaje je da bi se po pitanju reakcija dela opozicija – jer je Demokratska stranka bojkotovala sednicu – mogla utvrditi odgovornost svakog od njih za pojedina dela ukoliko bi poslanicima bio ukinut imunitet.

„Eventualno ukidanje imuniteta je veoma kompleksna stvar koja će se pretvoriti u politiku, jer će nadležni odbor većinski da ocenjuje da li treba skinuti imunitet polsanicima, a članovi tog odbora nažalost nisu nezavisni, nego su stranački obojeni“, kaže Prelević.

On naglašava da je „zanimljivo“ što sednica nije prekinuta i što poslanici nisu odlučili da napuste salu kada su počeli incidenti, i dodaje da je i to odgovornost predsednice Skupštine Srbije Ane Brnabić.

„Ako je to opozicija uradila da bi sprečila Skupštinu Srbije da sve građane ove zemlje finansijski ojadi za Ekspo, onda je veliko pitanje da li je imala drugu mogućnost da to uradi. To je lupa kroz koju bi trebalo ceniti ponašanje opozicije. To je odraz zemlje u kojoj je vlast uvela nasilje na velika vrata“, kaže Prelević.

Šta bi mogao da uradi „nenadležni predsenik države“

On ukazuje da bi reakcija „nenadležnog predsenika države“ na događanja u parlamentu mogla da utiče na protest koji je najavljen za 15. mart i da će se iz te vizure videti svrsishodnost poteza opozicije u skupštinskoj sali u utorak.

„Nejpomljivo mi je da se u parlament, i pored svih kontrola, mogu uneti stvari koje su ovom prilikom unete i to nakon što su pojedini poslanici najavili ‘neobičnu’ sednicu Skupštine. Bojim se da bi nenadležni predsednik Srbije mogao da proglasi nekakvo vanredno stanje, iako je Srbija svakako u vanrednom stanju, ali da bi on to mogao i da ozvaniči i zabrani proteste. Međutim, to bi bio potez u suprotnom smeru, jer on ne bi suštinski zabranio proteste već bi morao da dovede do sukoba ljudi koji hoće da protstuju i onih koji bi po zakonu trebali u tome da ih spreče“, zaključuje Prelević.

Tagovi:

Poslanici Skupština Srbije Tužilaštvo
Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Vesti

Protesti i blokade

11.јул 2025. K. S. / I. M.

Pobuna u Srbiji: Podrška Đokovića i episkopa žičkog Justina

Protiče druga nedelja građanske neposlušnosti u Srbiji. Sva današnja dešavanja pratite u našem blogu uživo

Blokada Autokomande

11.јул 2025. I.M.

„Zovem se Marko“: Policajac na Autokomandi skinuo fantomku nakon skandiranja (Video)

Na protestu kod Autokomande, građani su u više navrata uzvikivali „Skinite fantomke“, zahtevajući od policije da otkrije identitet prisutnih službenika. Jedan policajac je na taj zahtev odgovorio – predstavio se imenom, skinuo masku i ušao u dijalog sa okupljenima

Tenis

11.јул 2025. I.M.

Novak Đoković: Stojim uz mlade i narod, užasne su scene

Nakon poraza u polufinalu Vimbldona Novak Đoković poslao poruku u vezi sa sadašnjom situacijom u Srbiji

Protest „Vidimo se na Vidovdan“: Početak otvorenog građanskog bunta

Studentski protesti

11.јул 2025. T. S.

„Okončanje Vučićeve trinaestogodišnje vladavine neće biti lako“

Nezavisni ruski portal Insajder opisuje studentske proteste u Srbiji kao najdugoročniji i najuporniji otpor Vučiću do sada. Demonstranti su sve organizovaniji, a vlast sve brutalnija

Aleksandar Vučić: Idejni tvorac paralelnih delova društva

Štrajk advokata

11.јул 2025. T. S.

Ako advokati ne slušaju, napravićemo nove: Vučić najavio formiranje „advokata 2.0“

Predsednika Srbije Aleksandra Vučića „baš briga“ za trodnevni štrajk advokata, nezadovoljnih zbog određivanja pritvora njihovom kolegi. Uostalom, posle studenata, profesora i novinara, Vučić će pokrenuti inicijativu da se oforme „advokati 2.0“

Komentar

Pregled nedelje

Pohvala neutralnosti

Ako smo neutralni dok studente zatvaraju, devojke i momke mlate na pravdi boga, zatiru demokratiju, neistomišljenike dehumanizuju, nastavljaju korupciju koja ubija i još mnogo toga poganog rade – onda ništa  

Filip Švarm

Komentar

Požari i poplave u rajhu korupcije

Srbija nije spremna za požare, oluje i poplave, ali je predsednik Aleksandar Vučić spreman da od svega napravi propagandu

Nemanja Rujević

Komentar

Policijska tortura: Zašto se tužilaštvo i MUP prave ludi?

Policajac i policajka su snimljeni dok su u pokušaju iznude studentkinju čupali za kosu. To je klasičan primer mučenja i torture, grubo kršenje zakona za koje bi morali da snose posledice

Davor Lukač
Vidi sve
Vreme 1801
Poslednje izdanje

MUP i građani

Sve što treba da znate o policiji na protestima Pretplati se
Opozicija na ulicama

Jedinstvo, ali parcijalno

Thompson u Zagrebu

Najmasovniji profašistički skup posle Drugog svetskog rata

Kultura sećanja: Studenti i policija

Represivni san svake diktature

Intervju: Dušan Strajnić Dukat, grupa “Oxajo”

Najbolje je kada me pesma prevaziđe

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1801 09.07 2025.
Vreme 1800 02.07 2025.
Vreme 1799 25.06 2025.
Vreme 1798 19.06 2025.
Vreme 1797 11.06 2025.
Vreme 1796 04.06 2025.
Vreme 1795 28.05 2025.
Vreme 1794 21.05 2025.
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.
Vreme 1789 16.04 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure