Poziv je usledio posle optužbi tehničkog pegovarača Besnika Bisljimija na račun Lajčaka, da krši principe koje je sam postavio, po kojima nijedna tema u dijalogu ne može da se nađe na dnevnom redu bez prethodnog dogovora dve strane.
Odlazak predstavnika dve strane pratiće senka nikad lošijih odnosa, koju je dodatno uvećala odluka Kurtija da ukine dinar na Kosovu. Od tada su se naređale pretnje, sugestije, apeli najviših zvaničnika EU i Zapada da se ta odluka odloži, ali promene i dalje nema.
Male šanse za napredak
Istoričar Stefan Radojković ocenio je za „Blic“ da su male šanse da dođe do bilo kakvog napretka.
“Od predstojećeg sastanka, bilo da je isti na najvišem nivou ili ne, ne treba očekivati bilo kakve konkretne rezultate. Isto tako, mišljenja sam da ovakav dijalog treba polako ali sigurno vraćati u okvire UN jer je jasno da EU, em što nije neutralan posrednik, nije ni relevantan posrednik koji bi garantovao sprovođenje postignutih sporazuma iz 2013. i 2015. godine” napominje Radojković.
Poznati ishodi
Po ustaljenoj praksi nakon jednostranih odluka vlasti u Prištini koje izazivaju eskalaciju odnosa sa Beogradom, predstavnici Evropske unije i Sjedinjenih Američkih Država pokušavaju da urgiraju da se stvar odloži, što je, recimo, bio slučaj i sa obavezom preregistracije svih vozila na Kosovu sa registarskim tablicama izdatim u Srbiji na RKS („republika Kosovo“) tablice. Ishod je poznat.
Nakon odluke CBK da se iz platnog prometa na Kosovu ukine dinar oglasili su se i ambasadori Kvinte sa zajedničkim zahtevom Prištini da suspenduje Uredbu kako bi se omogućio „dovoljno dug period tranzicije“.
Poslednji sastanak pre pet meseci
Za sada nije poznato ko ide u Brisel, da li tehnički pregovarači Petar Petković i Besnik Bisljimi, ili pak politički pregovarači Aleksandar Vučić i Aljbin Kurti. Njih dvojica su, inače, imali 14. septembra prošle godine sastanak, kada je visoki predstavnik EU za spoljnu politiku i bezbednost Đuzep Borelj direktno optužio Kurtija za neuspeh razgovora jer nije prihvatio „kompromisni predlog“ da obe strane paralelno implementiraju svoje obaveze.
Nakon toga dvojica pregovarača bili su u Briselu u oktobru, ali su dvojeno razgovarali sa liderima EU na marginama samita Evropskog saveta.
U međuvremenu se, 24. septembra, desio i sukob u Banjskoj, tokom kojeg je poginuo jedan kosovski policajac i trojica Srba.
Ostaje pitanje da li će Vučić i Kurti ponovo sesti za isti sto u Briselu.