
Novi broj „Vremena”
„Studentski pokret ima realne šanse da pobedi na izborima”
Studenti u blokadi traže raspuštanje Skupštine i raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora. Kakve su im šanse? To je naslovna tema novog “Vremena”
Nacrt zakona kojim bi bilo omogućeno da se u Republici Srpskoj javno upotrebljavaju grb Nemanjića i himna „Bože pravde“ biće upućen na javnu raspravu, odlučeno je nakon diskusije u nastavku sednice Skupštine RS održane 4. jula
Predlagač zakona, predsednik Skupštine Republike Srpske (RS) Nenad Stevandić rekao je da bi tokom javne rasprave taj nacrt ponovo mogao da dođe na dnevni red Skupštine RS uz moguće izmene i predložene amandmane u narednih 30 dana.
Stevandić je istakao da će tim zakonskim aktom biti dozvoljeno da grbovi budu u upotrebi u svim institucijama i ministarstvima u Vladi RS, u parlamentu RS, kancelarijama i opštinama, piše Radio Slobodna Evropa.
Dodao je da će tim zakonom biti omogućeno i da se himna „Bože pravde“ izvodi na svim manifestacijama.
Himna i simboli na mogu da budu uvredljivi
U Nacrtu zakona navedeno je da se, zajedno sa isticanjem zastave i grba RS i izvođenjem himne RS, mogu isticati zastave i grbovi i izvoditi himne stranih država sa kojima RS ima potpisan Sporazum o uspostavljanju specijalnih paralelnih odnosa, „odnosno država sa kojima pojedini ili svi konstitutivni narodi ili Ostali ili građani u Republici Srpskoj imaju zajedničko istorijsko, kulturološko i tradicionalno nasleđe“.
Stevandić je poručio da „istorijsko nasleđe, grb Nemanjića i himna ‘Bože pravde’, ne mogu da budu uvredljivi za bilo kojeg pripadnika bošnjačkog naroda i muslimanske vere“.
Stevandić je, inače, pod sankcijama Sjedinjenih Američkih Država (SAD) od jula 2023. godine „zbog pretnji Dejtonskom mirovnom sporazumu, integritetu i suverenitetu Bosne i Hercegovine“.
Stav opozicije
Opozicioni političar Vukota Govedarica upozorio je da postoji „mogućnost zloupotreba predloženog nacrta zakona od građana iz reda drugih konstitutivnih naroda i raznih udruženja građana registrovanih u Republici Srpskoj“.
Šef poslanika opozicione Partije demokratskog progresa Igor Crnadak najavio je da će njegov poslanički klub podržati donošenje tog nacrta zakona.
Odluke „Svesrpskog sabora“
Skupština RS usvojila je 2. jula Deklaraciju o zaštiti nacionalnih i političkih prava i zajedničkoj budućnosti srpskog naroda, koja je usvojena na „Svesrpskom saboru“ 8. juna u Beogradu.
U toj deklaraciji je, između ostalog, navedeno da „srpski narod predstavlja jedinstvenu celinu“ i da je Sretenje, 15. februar, Dan državnosti Srbije i Dan državnosti RS koji treba ujedinjeno i zajednički proslavljati.
Izvor: Radio Slobodna Evropa
Studenti u blokadi traže raspuštanje Skupštine i raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora. Kakve su im šanse? To je naslovna tema novog “Vremena”
Iz Moskve, predsednik Srbije Aleksandar Vučić poručio je da se na vanredne parlamentarne izbore neće dugo čekati
Posle pauze na aerodromu u Bakuu i čekanja dozvole za nastavak leta, avion kojim leti predsednik Aleksandar Vučić, sleteo je u glavni grad Rusije
Evropski parlament usvojio je rezoluciju u kojoj se ocenjuje da Srbija, uprkos određenom napretku, i dalje mora da prevaziđe značajne prepreke na putu ka EU
Studenti u blokadi svih univerziteta u Srbiji ne traže više samo moralnu podršku – traže političku odgovornost. Zahtev za vanredne izbore podržale su i opozicione stranke, ali ostaje ključno pitanje: kako naterati vlast da popusti i da li postoji način da se izbori zaista održe pod fer uslovima?
Studentski zahtev za raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora
Istorijska šansa Srbije Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve