Na početku današnje sednice Skupštine Crne Gore na Cetinju umalo je došlo do tuče između poslanika Nove srpske demokratije, koja je bila član nedavno rasformiranog proruskog Demokratskog fronta, i opozicione Demokratske partije socijalista
Tokom izlaganja poslanika DPS-a Oskara Hutera, koji je citirao ranije izjave Andrije Mandića o Cetinju, poslanici Mandićeve stranke su dobacivali nakon čega je najpre došlo do verbalnog sukoba, a potom i do međusobnog guranja i pokušaja fizičkog obračuna, prenosi Radio Slobodna Evropa (RSE)
Mandić je dao pauzu pa je prekinut i direktan televizisjki prenos.
„Vučićev vojvoda“
Uoči održavanja sednice nekoliko stotina građana je protestvovalo zbog dolaska šefa parlamenta Andrije Mandića na Cetinje.
Osim državnih zastava, okupljeni su nosili transparente kojima su kritikovali „prorusku i nacionalističku“ politiku Andrije Mandića i njegov negativan odnos prema Cetinju.
„Mandiću promašio si prijestonicu“, „Nećemo Putinove lame na čelu države“, „Crna Gora je za EU“, pisalo je na dijelu transparenata. Okupljeni su skandirali: „Izdajniče!“ i „Fašist!“
U pozivu grupe građana na protest on je nazvan „Vučićevim vojvodom“, uz podsećanje na njegove izjave da je „Cetinje nebitno selo ispod Lovćena“ i da mu treba oduzeti status Prestonice.
Jake policijske snage, sa opremom za razbijanje demonstracija, opkolile su zgradu cetinjskog parlamenta i blokirali sve prilaze, pa su demonstranti stajali na pedesetak metara od nje.
Pobjeda/Stevo VasiljevićProtest protiv Mandića na Cetinju
„Skandalozna opsada Cetinja“
Zbog velikog prisustva policijskih snaga protestvovao je gradonačelnik Cetinja Nikola Đurašković.
„Skandalozna opsada Cetinja i zgrade Prijestonice Cetinje zbog najavljenog mirnog protesta građanki i građana Crne Gore“, napisao je Đurašković na mreži X.
Među demonstrantima su bili i poslanici opozicione Demokratske partije socijalista.
Po Zakonu, svaka prva sednica prolećnog zasjedanja počinje na Cetinju, a zasedanje se nastavlja u Podgorici.
Predsednik Skupštine Andrija Mandić lider je srpske nacionalne stranke koja je bila deo proruskog Demokratskog fronta koji je rasformiran prošle godine.
On je nedavno u Podgorici primio predsednika BiH entiteta Republike Srpske Milorada Dodika, a zbog toga što tokom prijema nije istaknuta zastava Bosne i Hercegovine već samo zastava entiteta Republike Srpske opozicione stranke su podnele inicijativu za Mandićevo razrešenje sa čela Skupštine.
Opozicija je ocenila da je Mandić time grubo „zloupotrijebio Skupštinu za partijske, nacionalističke i antievropske interese“.
Inicijativa je podneta i zato što je Mandić od početka godine u kabinet na počasno mesto postavio trobojku indentičnu nacionalnoj zastavi Srbije .
O Mandićevoj smeni će se raspravljati u ponedjeljak 11. marta.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Simboličnom petnaestominutnom tišinom građani širom Srbije su odali poštu poginulima na novosadskoj Železničkoj stanici 1. novembra. Blokade saobraćaja organizovane na nekoliko mesta u Beogradu, a kod Fakulteta dramskih umetnosti i RTS-a desile se tuče između besnih vozača sa jedne, i okupljenih građana sa druge strane
Profesor beogradskog Fakulteta političkih nauka u penziji Rade Veljanovski ocenio je da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić u gostovanju u Dnevniku RTS-a u četvrtak potpuno anulirao i porazio novinarku Bojanu Mlađenović, a time porazio i sam RTS
„Pitanje Generalštaba jedno je od največih primera kršenja zakona i korupcije. Ne postoji vetovatno ni u jednoj evropskoj zemlji da se zaključuje ugovor sa stranim investitorom i direktno navodi da ćete da prekršite zakon svoje zemlje", poručio lider Kreni-promeni Savo Manojlović
Nakon hapšenja 12 osumnjičenih, koja su se dogodila u četvrtak 21. novembra, predstavnici vlasti i njihovi mediji počeli su svoju propagandu o tome kako je tužilaštvo „podleglo pritiscima sa ulice“. Dragan J. Vučićević se pita „Ko će da hrani decu Jelene Tanasković“
Kako se, na prvi znak da se otpor može organizovati drukčije nego mirnim šetnjicama, sad najednom vlast i njeni telali dosetiše da „batina ima dva kraja“?
Ministar kulture Nikola Selaković mora da bira između zakona i interesa investitora koji hoće da ruše Generalštab, a koji očigledno zastupa predsednik Vlade Republike Srbije Miloš Vučević
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!