Cena radova za Koridore Srbije narasla je za najmanje 2,1 milion evra preko ugovorene, a izvođač je bila kompanija Integral inženjering, bliska Miloradu Dodiku, otkriva Nova ekonomija.
Kompanija je dobila poslove čija je vrednost prvobitno ugovorena na ukupno osam miliona evra.
Ali fakture koje je Integral ispostavljao Koridorima Srbije pokazuju da je cena poslova narasla za čak 26 odsto, na nešto više od deset miliona evra.
Radi izvođenja ovog posla, Koridori Srbije sklopili su dva ugovora sa građevinskom firmom Integral inženjering iz Laktaša.
Prvi ugovor, o rekonstrukciji Sarajevskog i izgradnji novog mosta kod Graova sa pristupnim saobraćajnicama, vredeo je 3,28 miliona evra.
Drugi ugovor, o izgradnji preostalih pristupnih saobraćajnica, zaključen je na 4,74 miliona evra.
Međutim, vrednost prvog posla narasla je na 4,19 miliona evra, a drugog na 5,94 miliona evra, što je ukupno povećanje od 2,1 milion evra, vidi se iz faktura koje je Integral inženjering dostavljao Koridorima Srbije.
Iz faktura se ne vidi zašto je tačno cena poslova uvećana i zašto su podnošeni odštetni zahtevi, a na ta pitanja nisu odgovorili iz Koridora Srbije.
Koridori takođe nisu odgovorili na zahtev da dostave ugovor sa Integralom i sve anekse, zbog čega je Nova ekonomija uložila žalbu povereniku za informacije od javnog značaja.
„Vlasnik projekta ‘Rekonstrukcija Sarajevskog mosta i izgradnja novog mosta Graovo na Južnoj Moravi’ je JP Koridori Srbije, te, kao takav, nadležan je za upravljanje informacijama u vezi projekta. Integral inženjering a.d. Laktaši nema ovlašćenja po ovim pitanjima“, kazali su iz ove firme.
Još jedan problem je to što je Integral inženjering preko sudova i izvršitelja prinudno naplaćivao veliki deo novca za ovaj posao od Koridora Srbije.
Iz Koridora Srbije nisu odgovorili na pitanje zašto nisu blagovremeno izvršili isplate Integralu, već su dopustili da dođe do postupaka prinudne naplate.
Veze Integrala sa vlašću RS
Integral inženjering se godinama dovodi u vezu sa vrhom Republike Srpske. Predsednik RS Milorad Dodik nazvao je donedavnog vlasnika Integrala Slobodana Stankovića, koji je preminuo u februaru 2023. godine, svojim „velikim prijateljem“.
Integral je bio i pod sankcijama SAD zbog „korupcije u građevinskom sektoru“, a sa „crne liste“ je skinut nakon smrti Stankovića.
Ugovor o rekonstrukciji Sarajevskog i izgradnji novog mosta kod Graova sa pristupnim saobraćajnicama zaključen je 18. marta 2022. godine.
Nekoliko meseci posle prvog ugovora, 11. avgusta, zaključen je i ugovor o izgradnji preostalih pristupnih saobraćajnica do ovih mostova.
Investitor su bili Koridori Srbije, a oba posla delimično su finansirana iz kredita Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD).
Rok za završetak sanacije Sarajevskog i izgradnje mosta kod Graova bio je 240 kalendarskih dana, što je trebalo da bude krajem 2022. godine.
Rok drugog ugovora (za izgradnju dodatnih pristupnih saobraćajnica) bio je 29. decembar 2022. godine.
Međutim, tek je u novembru 2023. objavljeno da je rekonstrukcija završena, a most je pušten u saobraćaj 8. decembra 2023. godine, te su svi rokovi probijeni.
Za izvršene radove Integral inženjering izdavao je Koridorima Srbije fakture za plaćanje.
Međutim, Koridori nisu plaćali Integralu po čitavom nizu dostavljenih faktura, što je dovelo do toga da ova firma preko suda traži prinudnu naplatu najmanje 6,9 miliona evra.
Tako su Koridori Srbije, nakon više sudskih postupaka, došli u situaciju da plaćaju ne samo dug, već i kamate, sudske i izvršiteljske troškove.
Prinudna naplata
Prvi postupak pokrenut je 3. maja prošle godine pred Privrednim sudom u Beogradu.
Integral je potraživao oko 1,3 miliona evra za radove sprovedene između septembra 2022. i februara 2023, vidi se u dokumentaciji koju je nabavila Nova ekonomija.
Radilo se o plaćanju radova iz drugog ugovora, koji se odnosi na izgradnju pristupnih saobraćajnica.
Sud je već 4. maja doneo rešenje po kom Koridori moraju da vrate dug u dinarskoj protivvrednosti od 152,3 miliona dinara, a predmet je prešao kod javnog izvršitelja.
Izveštaj Sektora za prinudnu naplatu Narodne banke Srbije pokazuje koliko je Koridore koštalo to što nisu obaveze prema Integralu namirili odmah.
Zajedno sa kamatom, troškovima izvršnog postupka i manjim iznosom od 20.000 dinara zbog kašnjenja u plaćanju, od Koridora je naplaćeno 158,5 miliona dinara, odnosno 6,2 miliona dinara više od osnovnog duga.
Povrh toga, Koridori su morali da plate Integralu još dva miliona dinara na ime troškova nastalih pred izvršiteljem, vidi se iz dokumenata koje je Nova ekonomija dobila putem zahteva za pristup informacijama.
Situacija se ponovila krajem 2023. godine, kada je Integral preko suda tražio naplatu 1,48 miliona evra, odnosno 173,6 miliona dinara, sa kamatom.
Prema izveštaju Sektora za prinudnu naplatu NBS od 5. decembra 2023, naplaćeno je 176,7 miliona dinara, odnosno oko tri miliona više.
Od te sume je 2,82 miliona dinara bila zakonska zatezna kamata, a ostalo sudski troškovi i troškovi zbog kašnjenja u plaćanju.
Povrh toga, Koridori Srbije platili su još 2,15 miliona dinara na ime troškova izvršenja i advokatskih troškova.
Ovo znači da su Koridori platili 13,4 miliona dinara više od osnovnog duga, samo u ova dva postupka.
Izvršiteljka ne dostavlja dokumenta za tri predmeta
Osim pomenutih, Integral je protiv Koridora Srbije pokrenuo još najmanje tri postupka pred Privrednim sudom za naplatu dugova u vezi sa ovim projektom.
U ova tri postupka naplata je poverena izvršiteljki Isidori Ranković, ali je njena kancelarija odbila da dostavi dokumenta vezana za te predmete, s obrazloženjem da “kopije spisa predmeta javnog izvršitelja ne predstavljaju informaciju od javnog značaja”.
Nova ekonomija je zbog ovoga uložila žalbu povereniku za informacije od javnog značaja.
Ranković je, prema sudskim spisima, bila poverena naplata više od 4,1 milion evra koje su Koridori dugovali Integralu.
Prvi od tri postupka Integral je pokrenuo pred Privrednim sudom 4. januara ove godine, radi naplate više od 2,5 miliona evra.
Drugi postupak je pokrenut 27. februara radi naplate više od milion evra, a treći 11. marta, radi naplate 529.000 evra.
Radilo se o dugovima za radove koji su sprovedeni od oktobra do decembra 2023. godine.
Zbog odbijanja izvršiteljke da dostavi dokumenta nije poznato kako su predmeti tačno okončani. Prema podacima na portalu Ministarstva pravde o toku pravosudnih predmeta, prvi postupak okončan je 2. februara, drugi 1. aprila, a treći 22. aprila ove godine.
Ceo tekst pročitajte na sajtu Nove ekonomije.