„Srdačno i konstruktivno“ opisao je Dragan Šutanovac protokolarni susret na kojem je Donald Tramp po zakonu morao da se pojavi. Nakon što je decenije proveo među demokratama, Šutanovac je ugrabio priliku i prihvatio naprednjačku ponudu da bude ambasador u Vašingtonu. Predajom akreditiva Trampu je zvanično i seo u ovu stolicu i postao jedan od preletača koji su se unosno okoristili o politički transfer.
Šutanovac, nekadašnji demokrata i Tramp, konzervativni republikanac su razgovarali o odnosima dve zemlje i mogućnostima za jačanje saradnje, napisao je novi ambasador na Iksu.
Kako je dodao, poruka razgovora bila je jasna: „Da učinimo srpsko-američko strateško partnerstvo ponovo velikim!“
Niski preleti
Vest da bi Dragan Šutanovac trebalo da postane novi ambasador Srbije u Sjedinjenim Državama izazvala je salvu kritika na račun preletača u kojoj je prednjačio „lojalista” Aleksandar Vulin.
Vulin je tada rekao da će Dragan Šutanovac „učiniti sve što može da u Vašingtonu dokaže da je bombardovanje Srbije bilo opravdano i nužno i da ogovara sve nas koji smo protiv NATO-a”.
„Kao i svaki preletač i on će svoj mandat provesti u nadi da će naša vlast proći, a da će on poslužiti i sledećim”, kazao je Vulin.
Podsetio je da nije Šutanovac prvi preletač iz redova Demokratske stranke.
„Nije Dragan Šutanovac prvi konvertit, ali je nama svakako uvek bio najkorisniji. Čovek koji je uspeo da DS izbaci iz parlamenta zaslužuje da mu oprostimo ružnu prošlost”, rekao je Vulin.
Na vest o imenovanju Šutanovca na mesto ambasadora, reagovali su i čelnici njegove nekadašnje Demokratske stranke.
Kako je navedeno u saopštenju ove stranke, „Šutanovac je jedan od mnogih preletača koji su skloni korupciji i ličnom bogaćenju”.
„’Žuti lopovi’ ili lojalisti, kako ih sada zove šef mafije, osobe su sklone političkom hohštapleraju. (Dragan) Šutanovac, (Goran) Vesić, (Radoslav Milojičić) Kena i (Jelena) Trivan imaju mnogo toga zajedničkog. Pre svega, svima im je zajednička sklonost ka korupciji i ličnom bogaćenju”, navodi se u saopštenju Demokratske stranke.
Stranka navodi da su to „preletači koji su uvek uz vlast”, dodajući da su svi „najureni” iz DS, o koju su se okoristili i kompromitovali je.
„Ovo im je poslednje preletanje, jer će biti predmet lustracije. Odmah po promeni režima biće ispitano njihovo poslovanje”, navodi se u saopštenju stranke.
Ko je Dragan Šutanovac
Beogradsko je dete (kao i predsednik), jedan od predstavnika demokratske Srbije, porodičan je čovek, rečit inženjer hidroenergetike koji zna da tiha voda breg roni i da ide raznim putevima dok se ne pretvori u energiju, pisalo je „Vreme“.
„Ne manje važno – Dragan Šutanovac je visok, lepo mu stoji odelo, a lepo će mu stajati i trenerka ako marketinški tim proceni da se treba slikati u parku kad predsednik dođe u Ameriku, pa mu treba brifing pred važne sastanke“, dodaje se u tekstu.
Šutanovac je funkciju ministra vojske obavljao neposredno pre Aleksandra Vučića – od maja 2007. do jula 2012. godine – u vladama Vojislava Koštunice i Mirka Cvetkovića.
Pohvale Vučiću i svađe u DS-u
Tokom mandata Dragana Šutanovca ukinuto je obavezno služenje vojnog roka u Srbiji. Pre desetak godina Šutanovac je rekao je da mu je bilo drago što ga je baš Vučić nasledio na mesto ministra odbrane, verujući da će Vučić svojom političkom snagom omogućiti da sistem odbrane napreduje.
Hvalio je deo Vučićevog govora u UN koji su naprednjaci proglasili istorijskim i zamerao mu samo deo gde govori o prijateljstvima među državama: „Ja ne mislim da treba da ostane status quo oko Ukrajine i mislim da treba da uvedemo sankcije Ruskoj Federaciji i to nije stvar prijateljstva ili neprijateljstva”.
Šutanovac je bio član DS-a od 1997. godine, a menadžer kampanje na parlamentarnim izborima 2003, predsedničkim izborima 2004, kao i parlamentarnim izborima 2007. Bio je poslanik u Narodnoj skupštini Republike Srbije u pet mandata.
Dolazak na čelo DS-a 2016, u godinama kada je stranka bila u velikim kadrovskim problemima, kada su je već napustili bivši predsednici, a mnogi članovi već tražili da uzmu partijske knjižice. Samo četiri godine kasnije, isključen je iz stranke. Srđan Milivojević, tadašnji predsednik Izvršnog odbora DS, tvrdio je da je Šutanovac učestvovao u organizaciji lažne sednice i lažnih izbora u DS što je u suprotnosti sa pravilnikom i statutom DS i povlači brisanje članstva.