Vest je glasila – Cela uprava Elektrotehničkog fakulteta na čelu sa dekanom Dejanom Gvozdićem podnela je ostavku. To je učinjeno na sednici Nastavno-naučnog veća na kojoj je ETF trebalo da se izjasni o kopanju litijuma i projektu „Jadar“.
Na tu vest reaovao je nekadašnji dekan ovog fakulteta i aktuelni profesor emeritus Branko Kovačević i rekao da Elektrotehnički fakultet (ETF) nije referentna kuća za litijum, on se ne bavi rudarenjem, prenosi FoNet.
„Mogu da nas pitaju o, na primer, 5G mreži, ali ne mogu da nas pitaju o nečemu što nismo mi. Mene su moji učitelji učili da pričam samo o onome što znam“, rekao je Kovačević.
Dodao je da su za litijum glavni rudari, geolozi, šumari koji se bave erozijama i podzemnim vodama, hemjski inženjeri, stručnjaci sa Tehnološko-metalurškog fakulteta, poneki mašinac i oni koji generalno proučavaju ekologiju.
Kovačević, koji je bio i rektor Univerziteta u Beogradu, ipak, napominje da on lično ima bojazan od toga da su srpske institucije slabe i da ne mogu takav projekat da isprate.
„Ne može nama niko da prati kontrolu i nadzor, to je malo smešno. Multinacionalnu kompaniju interesuje profit, a naše je da se bavimo procenom rizika i da pratimo projekat, da li je ono što piše u projektu stvarno realizovano“, rekao je Kovačević.
Dalje kaže da multinacionalna kompanija zaradi pare i ode, a sve iza nje ostaje Srbiji.
„To je ozbiljan problem ne samo za danas nego za budućnost naše dece i cele zemlje“, smatra Kovačević.
Ukazao je i da je o litijumu važno pričati ozbiljno, „a ne da navijamo za Zvezdu i Partizan“.
Pritisak da se donese odluka
Kovačević kao profesor emeritus nije prisustvovao jučerašnjem sastanku Nastavno-naučnog veća na kojem je uprava ETF podnela ostavku, ali su ga, kako kaže, kolege obavestile. Objašnjava i da se na nekoliko poslednjih sednica Veća fakulteta raspravljao o tome da li će biti izjašanjavanja o projektu Jadar, a kako navodi, pritisak je stizao „iznutra“, iz same institucije.
Prema njegovim rečima, sada je na potezu Savet Fakulteta, koji treba da imenuje vršioca dužnosti dekana. „Prodekani su, verovatno, dali ostavke, jer niko od njih ne bi da bude v.d“, ocenio je Kovačević i dodao da je izbor vršioca dužnosti dekana važan za funkcionisanje fakulteta koji ne sme da stane i dočeka prinudnu upravu.
„To je, ustvari, ‘tehnička vlada’, oni rade regularne poslove i pripremaju izbore za novog dekana. Ne sme da se dovede neko ko nije stručan. Ako se uvede prinudna uprava često se politički dovede neko ko nije stručan“, istakao je Kovačević.
Kako su preneli mediji, dekan Elektrotehničkog fakulteta Dejan Gvozdić je na sednici Nastavno-naučnog saopštio da fakultetsko rukovodstvo podnosi ostavku. On je naveo da su razmotrili situaciju u kojoj se fakultet nalazi i da ona „nije dobra“. Članovi uprave i dalje ostaju profesori na fakultetu, ostavke su da li samo na svoje funkcije u upravi.
Prašina i u Skupštini Srbije
Poslanica Ekološkog ustanka Danijela Nestorović izjavila je na sednici Skupštine Srbije posvećenoj zahtevu opozicije za zabranu istraživanja i eksploatacije litijuma i bora da su su profesori Elektrotehničkog fakulteta (ETF) u Beogradu podneli ostavke zbog pritisaka da se pozitivno izjasne o projektu „Jadar“.
Nestorović je kazala da vlast konstantno vrši pritisak na građane, profesore i fakultete i da iznosi neistine o tom projektu i kompaniji „Rio Tinto“ koja bi da litijum i bor eksploatipše u Jadru.
Predsednica Skupštine Ana Brnabić je iz poslaničke klupe, kao predstavnica vladajuće liste „Aleksandar Vučić – Srbija ne sme da stane“, rekla da „ne postoji rečenica koja nije neistinita“ u podnetom Predlogu izmena i dopuna Zakona o rudarenju i geološkim istraživanjima, kojim je opozicija tražila zabranu eksploatacije litijuma i bora.