
Nemačka
Strani studenti kao izvor prihoda
Jedna nova studija pokazuje da strani studenti daju ogroman doprinos nemačkom budžetu, ako ostanu da rade, ali i tamo je kriza
Regionalnim projektom, čija je završnica odigrana na Polifoniji, tradicionalnom pratećem programu Bitefa, predstavljeni su neki novi dramaturzi i jedna od savremenih tema – usamljenost. Bilo bi dobro da kad diplomiraju, ne odu u neke druge zemlje koje imaju više sluha za nove dramske tekstove i forme
Tradicionalni i najpoznatiji prateći program Bitefa, Polifonija, počeo je ove godine projektom koji bi mogao da ima uticaja na našu kulturnu scenu – zavisi od njene moći da prepozna njegovu važnost.
Radi se o projektu Gete instituta „New Stages South East“ koji dve godine prati mlade dramske spisatelje iz Bugarske, Rumunije, Grčke, Kipra, Hrvatske, Bosne i Hercegovine i Srbije. Lokalni partner je udruženje OK – Obrazovanje i kultura
Na Bitef Polifoniji je održana završna radionica tog projekta, „Pisanje je izvođenje“. Pet autorki i autora predstavili su odlomke u performativnoj formi, u različitim izvođačkim formatima. Zajednički imenitelj za ove tekstove za mladu publiku je usamljenost, i to ona koja se javlja na granici između onlajn i fizičke realnosti, a i kao posledica nemogućnosti uspostavljanja dugotrajnijih i dubljih međuljudskih odnosa.
Gerhild Štajnbuh iz Austrije, jedna od autorki projekta (sa Tanjom Šljivar dramskom spisateljicom i Anom Konstantinović rediteljkom) kaže za portal „Vremena“ da je izabrana tema koja je vrlo prisutna i aktuelna među mladima, kako bi je pozorište, kao komunikativan medij, približilo i objasnilo.
„Pozorište govori o sadašnjosti čak i kada ne govori direktno o njoj. Budući da je pozorište live-medijum sa telima koja u trenutku sretnu druga tela, postoji poseban potencijal ne samo toga da se teme reprodukuju već da se zaista reaguje na sadašnjost i da se zajedno sa njom deluje.“
Projekat je, kaže Gerhild Štajnbuh, „dobra prilika za umrežavanje i razmenu. Tekstovi mladih učesnika projekta su praćeni od prvih nacrta so završetka komada“, i dodaje da u „Nemačkoj i Austriji postoji dobra praksa sa različitim programima ove vrste“.
Ovaj projekat je iskoristio mogućnost pozorišta da „razvija uzbudljive i nove formate o savremenim temama, koji rezoniraju sa mladima“ , kaže Štajnbuh.
Pozorište na nemačkom govornom području poslednjih godina „pojačano se bavi postmigrantskim i feminističkim diskursima kao i pitanjima rasizma i klimatskih promena, što izrazito pozdravljam“, objašnjava Štajnbuh.
Pitanje budućnosti diplomiranih dramaturga je u Srbiji takozvana večito aktuelna tema. Naime, pozorišta nemaju kapaciteta da ih prihvate a često ni interesovanja pa ne mali broj mladih dramskih spisatelja primoran da radi druge poslove.
Gerhild Štajnbuh kaže da u Austriji i Nemačoj taj problem nije izražen. „Postoje radionice, festivali (Stückemarkt), nagrade, praizvedbe. Dakle, autori i autorke mogu da žive od svog posla.“
Pet učesnika projekta „New Stages South East“ iz Srbije su Divna Stojanov, Mina Milošević, Hristina Mitić, Irena Parezanović i David Jakovljević. Ovdašnjoj pozorišnoj sceni preostaje da ih prepozna i zadrži u zemlji.
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Jedna nova studija pokazuje da strani studenti daju ogroman doprinos nemačkom budžetu, ako ostanu da rade, ali i tamo je kriza
U Agenciji za privredne registre upisana su dva novoosnovana udruženja koja imenima podsećaju na naziv budućeg pokreta predsednika Srbije Aleksandra Vučića - Pokret za narod i Pokret za narod i državu, sa istim sedištem i istim zakonskim zastupnikom
Na zgradu Pošte Kosova u Zvečanu bačene su ručne bombe. Za počiniocima traga kosovska Antiteroristička jedinica
Studenti u blokadi tvrde da njihovi zahtevi nisu ispunjeni, vlast da jesu. Studenti ne žele da odustanu od borbe, vlast čini sve ne bi li pobunu koja se proširila na čitavo društvo ugušila. Studenti kažu da vlast povećava stepen nasilja
Kako je Srpska pravoslavna crkva oblikovala kulturu sećanja poslednjih decenija? Zašto je Peti oktobar bio praznik za Crkvu i kako je Vučić opet sabio SPC u ćošak? O tome u novoj knjizi piše Karin Roginer Hofmajster
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve