Od prikazivanja predsednika Srbije kao mirotvorca u globalnim sukobima i zvezde popularnih podkasta, preko angažovanja poznatih autora da pišu afirmativno o njemu, do bilborda u zapadnim prestonicama koji promovišu „Vučićevu eru“.
BIRN i izraelski „Harec“ otkrivaju kampanju koju je Srulik Ajnhorn, izraelski spin doktor, pripremio za Vučića, a na osnovu jednog od procurelih dokumenata iz afere „Katargejt” koja mesecima potresa Izrael.
BIRN piše i o Ajnhornovim poslovima u razmeni oružja između Izraela i Srbije, a celo istraživanje pročitajte na LINKU.
Šta je plan
Prema Ajnhornovom planu, kampanja bi trebalo da prikaže Aleksandra Vučića kao državnika sa svetskim ugledom, posrednikom u međunarodnim sukobima, a „Srbiju u eri AV-a“ da predstavi kao „rastuću globalnu silu koja pokreće političke i ekonomske procese širom sveta.“
Kampanja cilja ka Zapadu – pre svega Amerikancima i njihovoj Demokratskoj stranci – a bilo je planirano da Vučić gostuje u popularnim svetskim podkastima.
„Preporučujemo zapošljavanje vodećih svetskih autora koji će objavljivati povoljne članke o predsedniku. Neki će se sastati sa predsednikom u Srbiji i moći će da ga intervjuišu“, navodi se u dokumentu.
Jedan od Ajnhornovih predloga bio je i „proizvodnja mini-serije od četiri epizode o četiri značajna događaja u istoriji Srbije“, a u kojoj bi narator bio sam Vučić.
„U svakoj epizodi, Vučić će razgovarati sa poznatim međunarodnim novinarom o događaju i njegovom nacionalnom značaju za građane Srbije, kao i o sadašnjosti i budućnosti zemlje. Serija će biti postavljena na YouTube u kombinaciji sa lokalnim i međunarodnim PR-om“, stoji u planu.
„Lep dan u Parizu“
Izraelski kreatori kampanje su takođe planirali reklamiranje Srbije na bilbordima širom sveta. Predložili su da se Vučić prikaže na jednom od glavnih bilborda na Brodveju u Njujorku sa natpisom „Hamilton je lep, ali Srbija je najbrže rastuća ekonomija na Balkanu“, referišući na hit mjuzikl koji se u to vreme davao u Brodvejskom teatru.
Takođe, da se na bilbordu u Galeriji Lafajet u Parizu nađe sledeći natpis: „Lep dan u Parizu, usput, Srbija je prošle godine otvorila 50 startupa“.
Ajnhornova kampanja je planirala i da Vučić bude gost u nekim od najpoznatijih američkih podkasta kod autora kao što su Džo Rogan, Kris Anderson, Gaj Raz i Ben Šapiro.
„Biće gost ko-urednik ili intervjuisan u popularnom američkom podkastu o istoriji ili politici i predstaviće svoj rad, ideologiju i zemlju koju predstavlja“.
Iako nije gostovao kod gorepomenutih, Vučić je poslednjih meseci zapravo i počeo da se pojavljuje u značajnim podkastima. Prvo je u martu bio gost u podkastu sina Donalda Trumpa gde je, između ostalog, proteste koji traju mesecima u Srbiji nazvao „obojenom revolucijom“. Tramp mlađi je Srbiju nazvao zemljom koja je prihvatila Trampa i „vrednosti MAGA pokreta“.
Početkom aprila Vučić je bio gost u podkastu Marija Nawfala, miljenika Elona Maska koji ima 2,1 milion pratilaca na Twitteru, a koji je poznat i po širenju lažnih informacija. U tom intervjuu, Vučić je takođe kritikovao proteste, nazivajući ljude koji u njima učestvuju bogatašima i „lažnom elitom nezadovoljnom što nije na vlasti“.