Predlog gradonačelnika Aleksandra Šapića da od septembra iduće godine svi učenici osnovnih i srednjih škola dobiju besplatne udžbenike, naišao je na odobravanje i dela opozicije, i izdavača, i roditelja – ali i na sumnju.
Gordana Plemić, direktorka udruženja „Roditelj“, dakle onih kojih se ovaj gradonačelnikov predlog najviše tiče, kaže za portal „Vremena“ da „znajući koliki udar na porodični budžet predstavlja kupovina udžbenika svakog septembra, pogotovo ako je više od jednog deteta u obrazovnom sistemu, ova odluka bi bila važna olakšica roditeljima“.
Usvajanje ovog predloga bi, kaže Plemić, „povećalo dostupnost obrazovanja za svako dete bez obzira na socijalni status, što mu je Ustavom zagarantovano. E sad, da li će pre svega taj predlog uopšte da bude usvojen s obzirom na gradski budžet, i kako će da funkcioniše u praksi, videćemo“.
Izdavačima udžbenika je irelevantno ko će da plati njihov proizvod, da li Grad Beograd ili roditelji, i kažu da ta eventualna odluka neće uticati na cenu udžbenika.
Jelena Ivanović, PR Zavoda za udžbenike, podseća da je u vreme kad je Zavod bio jedini izdavač udžbenika u državi, cena prilagođavana socijalnim prilikama stanovništva.
„Odluka o besplatnim udžbenicima neće uticati na proceduru izbora udžbenika, dakle na ono što je izdavačima po pitanju prodaje jedino važno. Jer tržišna utakmica je veoma velika i jedina promena koja bi mogla da se tiče izdavača je te, način kako nastavnici i roditelji biraju udžbenike“, kaže Jelena Ivanović.
U većini evropskih država udžbenici su odavno besplatni, podseća Ljiljana Marinković direktorka „Kreativnog centra“, ili država roditeljima većim delom nadoknađuje troškove za njih. „U tom kontekstu, ova inicijativa u Beogradu je pozitivna“ ocenjuje i napominje „da izdavači imaju iskustva sa takvim načinom prodaje iz vremena kad je gradonačelnik bio Dragan Đilas“.
Ljiljana Marinković podseća da je bilo raznih varijanti kako da se i učenicima, a ne samo njihovim roditeljima, što više olakša školovanje pa navodi uvođenje dva kompleta udžbenika za svako dete, jedan koji je bio kod kuće za učenje a drugi u školi, kako bi đačka torba bila što manje teška, a pominje i da Ministarstvo prosvete već daje besplatne udžbenike deci iz socijalno ugroženih porodica.
„Lično mislim da je šteta zašto se sa ovim vidom brige o deci i njihovom školovanju krenulo od Beograda, a ne od nekog dela države u kome bi, zbog socijalnog statusa, tamošnjem stanovništvu to bilo potrebnije nego Beograđanima. Jasno mi je da je Grad Beograd bogatiji od ostalih gradova i mesta, ali mislim da je ova akcija trebalo da se sprovede na nivou države“, kaže za portal „Vremena“ Ljiljana Marinković.
Predstavnici dela opozicije se pitaju zašto se ta ideja tek sad usvaja, s obzirom da je oni godinama unazad predlažu.
Podsećaju da je besplatne udžbenike prvi uveo Dragan Đilas, kao gradonačelnik, i da je u to vreme budžet bio mnogo manji nego sad. Mila Popović, šefica odborničke grupe u Skupštini Beograda Ujedinjeni, napominje da je prva odluka koju je Srpska napredna stranka donela kada je „otela vlast“ u Beogradu 2013. godine bila ukidanje besplatnih udžbenika.
Znajući ranije poteze Aleksandra Šapića, dok je bio predsednik opštine Novi Beograd i na primer najnoviji sa novogodišnjim vaučer-poklonima za proizvode jedne firme čija pobeda na tenderu je sporna, izražavaju sumnju da se i ovog puta radi o nečem što će zaslužiti kritiku.
Kao najveću mogućnost za nepravilnosti navode način na koji će se raditi nabavka. „Da na kraju ne ispadne da gradonačelnik preko građana čašćava svoje prijatelje i sponzore“, rekao je Filip Tatalović, predsednik odborničke grupe Demokratske stranke u Skupštini grada.
Svi se pitaju kojim novcem će biti plaćeni besplatni udžbenici za sve osnovce i srednjoškolce, kao i besplatni vrtići koje je takođe predložio gradonačelnik Šapić.
U ponedeljak 26. decembra biće održana sednica Skupštine grada na kojoj će se raspravljati gradskom budžetu za iduću godinu, pa bi trebalo da i to pitanje dobije odgovor.
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com