Pad Asadovog režima je udar na prestiž Rusije, objavio je večeras BBC u analizi svog urednika za Rusiju Stiva Rozenberga.
„Slanjem hiljada vojnika 2015. da podrže predsednika Asada, jedan od ključnih ciljeva Rusije bio je da se potvrdi kao globalna sila. Bio je to prvi veliki izazov Vladimira Putina moći i dominaciji Zapada, daleko od bivšeg sovjetskog prostora. I uspešan, činilo se. Predsednik Putin je 2017. posetio rusku vazdušnu bazu Hmeimim u Siriji i izjavio da je misija završena“, navodi urednik BBC.
Uprkos redovnim izveštajima da ruski vazdušni napadi izazivaju civilne žrtve, rusko ministarstvo odbrane se osećalo dovoljno samopouzdano da odveze međunarodne medije u Siriju da prisustvuju ruskoj vojnoj operaciji, ocenio je Rozenberg, citirajući izjavu jednog ruskog oficira koji mu je rekao da je Rusija u Siriji „na duge staze“.
„Ali to je bilo više od prestiža. U zamenu za vojnu pomoć, sirijske vlasti su Rusiji dodelile 49-godišnji zakup vazdušne baze u Hmejmimu i mornaričke baze Tartus. Rusija je obezbedila važno uporište u istočnom Mediteranu. Baze su postale važna središta za prebacivanje vojnih izvođača u i iz Afrike“, navodi urednik BBC za Rusiju, ističući da je „ključno pitanje za Moskvu: šta će sada biti sa tim ruskim bazama?“
Skoro deceniju upravo je ruska vatrena moć držala Bašara el Asada na vlasti – do vanrednih događaja u poslednja 24 časa. Damask je pao, sirijski predsednik je zbačen,
odleteo je u Moskvu i Rusija je dala Asadu i njegovoj porodici azil „iz humanitarnih razloga“, konstatuje urednik BBC, citirajući ruske izvore.
„Za nekoliko dana, projekat Kremlja u Siriji se raspleo u najdramatičnijim okolnostima, a Moskva nemoćna da to spreči“, piše Rozenberg u analizi koju večeras obavljue BBC, uz podsećanje na saopštenje ruskog ministarstva spoljnih poslova da Moskva „sa krajnjom zabrinutošću prati dramatične događaje u Siriji“.
Izvor: Fonet